doorgedrongen. Men verondersteltdat zijtegenstand van hun slagtoffer ondervindende en op het geluid van de schel de vlugt hebben genomen doch eerst de hertogin hebben afgemaaktom niet naderhand door deze eenige getuige lo worden heikcnd. Te zes ure zijn de beambten der justitie en politie aangekomen, en hebben zij dadelijk hot hotel aan allo zijden doen bezetten. Te twaalf ure was echter nog niets zekers van hunne bevinding bekend. BINNENLAND. HELDER EN NIEUWEDIEP, 21 Augustus. Den 15 dezer arriveerde alhier, Z. Exc. do Minister van Marineper Z. M. Stoomschip Laurens Koster van Me- demblik den volgenden dag heeft Z. Exc. alle Maritime ge bouwen bezigtigdhet korps Mariniers geinspecleerd en ver volgens om een uur audiëntie verleend aan alle Militaire en Civiele Authoritciten den 17 dezer heeft Z. Exc. in goede orde en gezondheid met hetzelfde Stoomschip de terugreis naar de residentie over Amsterdam aanvaard. Er is gelegenheid voor het verzenden van Brieven naar de Kaap de Goede Hoop over het postkantoor van den Helder, per het Schip Clara Anna Maria, Kapitein Bakema. Naar men verneemtis er in den loop van deze ■week brand geweest in een der boerenwoningen van den Heer J. Blaauwboer in do Wieringerwaard dezelve moet pntstaan zijn door het sterk broeijen van hot hooi. ROTTERDAM, 11 Augustus. Wij hebben dezer dagen het plan medegedeeld van sir John de la Haijete Londen, om door een bezonken buis Engeland met Frankrijkdoor spoorwegen onder water van Dover naar Calais te vereenigen. Men verzoekt ons thans te melden, dat de heer H. Bruyns, alhier, reeds op den 21sten Dec. 1839 voor eene derge lijke uitvinding octrooi heeft verkregen 't welk op den 17den November 1843 vernieuwd isen dat hij reeds in 1841 aan een handelshuis te Havre de Grace aangeboden had pen' weg te maken onder het Engelsche Kanaal door. UTRECHT, 14 Aug. Werd deze stad den ganschen win ter door een gevaarlijke lyphus-epidemio geteisterdnu terwijl men zich in het langzaam verdwijnen van dien vijand mogt verheugenbeginnen zich mazelen en roodvonk op eene vrij hevige wijze epidemisch te vertooneu. De laatste sleepte reeds eenigo personen biunen zeer korten tijd ten grave waaronder ook den Hoog Welgeb. heer mr. L. TV. A. Stratenus tot Vosholadvocaat bij het prov. geregls- hof en het hoog militair gereglshof alhier. Smartelijk is dit verlies voor zijno gade en nog zeer jeugdig kind smartelijk bij de gedachte hoe grooten ijverden jeugdigen man bezielde, die in zijn nieuwen werkkring reeds met zoo gelukkig ge volg mogt werkzaam zijn. ZWOLLE, 18 Aug. Heden morgen arriveerde alhier uit Hellendoorn en omliggende gehuchten, 150 landverhui zers, allen lot do gemeente der afgescheidenen behoorendo, welke hunne goederen, dio op een en twintig boerenwagens gepakt warenhier in twee schepen hebben geladenen uict dezelve heden middag naar Rotterdam zijn vertrokken om van daar naar Noord-Amcrika overgevoerd te worden. Na door hunnen leeraar de Moen met eenen hartelijken af scheidsgroet geluk op hunne reize te zijn toegewenschtheb ben zijonder den aanhef van Psalm 34den wal verlaten en den grond hunner geboorte vaarwel gezegd. Een 50tal inwoners van dezelfde gemeente moeten ook gisterenmet dezelfde eindbestemming, de reis over Arnhem op Rotterdam aanvaard hebben. In den vroegen morgen van den lOden Augustus heeft men te Madrid weder een schok van aardbeving gevoeld welke nu veel heviger was dan de schok, welke voor eeni- gen tijd zoo in die hoofdstad als elders in Spanje is be speurd. Yelo personen zijn door dien schok uit hunnen slaap gewekten hebben zich in groolo ontsteltenis en ver warring op do straat begeven, uit vrees dat hunne woon huizen zouden invallen. Het schijnt echter, dat de schade t door de aardbeving te weeg gebragt, niet zoo aanzienlijk is, als men aanvankelijk had gevreesd en dat alleen eenigo weinigo bouwvallige panden daardoor nadeel hebben geleden. Eeni ge minuten na den eersten schok is een tweede waargeno men welke echter veel minder hevig was. Het verdient opmerkingdat in dit jaar in Spanje meer aardbevingen worden gevoeld dan in langen tijd het geval is geweest. BURGERLIJKEN STAND. Gehuwd R. Rieuwers en W. Mens, J. Metselaar en M. van der "Wooning. Bevallen A. Klein geb. Kruijer Z. N. W. Ran geb. Go- mes Z. A. Rijkers geb. Kueppers Z. D. Jonker Z. Overleden P. Bakker, 4 j. E. van der Poll ,7 m. J. Breet, 5 m. De vacantie voor do tweede kamer is aangevangen. - Er heeft eene luisterijke viering plaats gehad op den ver jaardag der fransche omwenteling. De doorgesneden zeeuw- sche rijksdaalders zijn tegen 91-40 het Nederlandsche pond verkocht. De nieuwe Israëlitische kerk is le Kampen met buitengewoon veel plegtigheid ingewijd. Do Maatschappij tot N. v. 't Algemeen telt thans 280 departementen met 13766 Contribuerende leden. 't Zangfeest lo Arhem is in de bos te orde afgeloopen. Hollandscho en Duitsche kelen hebben om strijd gewedijverd om het luister bij te zetten. In Archangel heeft een verschrikkelijke brand gewoed. In Parijs wordt een ambassadeur uit Perzie verwacht. Ge durende de Amsterdamsche kermis moeten allo herbergen 's nachts om twee uren gesloten zijn. Uitgevonden een mid del tegen de varkensziekte. Een Engelschman heeft de zer dagen beweerd dat het schecren verderfelijk is. Do koning van Hanover heeft bijeenkomsten van Veeartsen ver boden even als vroeger de vereenigingen van het Matigheids genootschap. In Romo alleen zijn 30,000 personen dio geen onderwijs gehad bobben hierin zal verbetering komen. Een jonk is uit het Hemelsclic Rijk te Nieuw-York aange komen. Do Hertog van Aumalo zal eerlang als Gouver neur-Generaal naar Algerio vertrekken. In Rotterdam zijn valscho nieuwo guldenstukken in omloop. Sedert 1 Julij is de bovolking in de koloniën van weldadigheidzijnde 12103 zielen, vermeerderd met 202 personen. Het nieuw te .iezen parlement in Engeland zal het vijftiende zijn sedert

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 3