fdaals VOTtd» die aller belangstelling verdient; niet om do jplcgligheid zelve; maar otu dat zij het werkdadig begin van uitvoering is van een gevormd plan om het lot onzer arme ingezetenen te-verbeteren. Dal de Hemel zij-i' zegen geve o.p het werk en de toekomstige werkinrigling in hare wer king zoo vruchtbaar zij als het doel harer slichting lof waardig is! Den 2ïstcn dezer is van hier met Z. >1. Stoomschip Laurens Koster naar het eiland Wieringen vertrokken de Heer Schout hij Nacht, D. Bitijsdirecteur kommandant der Marine tot hel inspecteren der quarantaine gebouwen op dat eiland van daar zal Zijn Hoog.EdG. met dat zelfde doel de rei< naar Terschelling ondernemen. AMSTERDAM23 Aug. Als een voorbeeld van Engel- sche zonderlingheid «trekke het volgondo. Sedert kort be vindt zich hier ter slede zekere heer Feen reeds be jaard gepensioneerd Etigelsch officier, woonachtig op hel eiland Jamaica. Deze officier had ten jarc 1799 deel ge nomen aan do landing der Engelschen en Russen in Noord- Holland cn lag toen eenigen tijd ziek en afgemat op een armoedig zolderkamertje van een huisje in den Helder alwaar hij door do teedersto oppassing herstelde. Spoedig daarop verliet hij die plaats. Thans als schatrijk man op Jamaica gevestigd, kon hij eindelijk den sinds lang gekoesterden wcnsch niet langer onderdrukken om nog eenmaal den plek te betreden waar hij had gedacht den geest lo ge ven en hij besloot do reis naar Europa te ondernemen ccniglijk met hel doel den Helder te bezoeken. Werkelijk heeft de lieer Fdan ook dagen aldaar doorgebragt en genoot het zeldzame voorregtniet alleen hetzelfde huis lo vinden maar ook in hetzelfde zolderkamerljo te slapen waar hij voor 4S jaren veel bange dagen en nachten had doorgebragt. Bovendien herkende hij in do bewoonster, eenc moeder van ecnigo kinderen dezelfde vrouw die hem als jeugdigo maagd destijds den edelmoedige» bijstand bood en welko bij thans met geschenken overlaadde. Do heer F... is een man van goede afkomst, zeer bemiddeld en als geleerde cn letterkundigo niet zonder verdiensten zijnde hij cerelid van ecne der geleerde maatschappijen in ecno der Noordscbo landen van Europawelke benoeming hem ten deel viel voor het overbrengen van een Deensch gedicht in Engelscho verzen. DELFT, 23 Aug. Gepasseerde zalurdag den 21 dezer, des namiddags ten 1 ure kwam de knecht van van Baaien, bouwman, wonendo alhier, in eene in de onrnid- dclijko nabijheid dezer stad gelegene weide met oogmerk om van daar een paard te halen hetwelk benevens nog twee andero paarden en een slier aldaar graasde nuauwe- J ijks is hij hel hek binnengetreden of het paard, dat zich op dat oogenblik in do nabijheid van den stier bevond (die met een ketting aan do hoornen en verder met een lijn vast stond, zoodat li i niet verder dan do lengte hiervan loopen kon) werd door denzelven zoo woedend aangegrepen sloo- tende met de booren in zijnen buiken het paard aldus letterlijk opwerpende dat toen het weder nederkwam de buik opengereten was waardoor do ingewanden er uitkwa men hetgeen kort daarna den dood van hel paard ten ge volge had. Do stier was eerst donderdag jl. voor vertrouwd en malt. door genoemden van Baaien gekocht. Do beriglen uit Zwitserland worden dreigend de uit barsting van den burgeroorlog schijnt ojihauden. In plaats van lo gehoorzamen aan het besluit van den hondsdag om de opgerigto forten en sterkten te slopen cn do wapeningen te staken beijveren zich integendeel de ultramontaouscbo kantons om hunne verdedigingsmiddelen in gereedheid te brengen. Freiburg het eigenlijke jezuïten-nestis geheel met verschansingen omringd men telt op de omliggende hoogten twaalf redouten welko vollooid zijn of het spoedig zullen worden. Na het verstrijken van den geslelden ter mijn zullen nu ingevolge de gedane bedreigingal die sterkten door bondstroejien moeten worden vernietigd het geen zonder geweld moeijelijk lot uitvoering zal kunnen komen. Het heeft cenig opzien verwekt, dat in de Benlheim- sche scholen voortaan ten gevolge eener bijzondere veror dening de Duitsche taal zal worden onderwezen. Het zul dus niet minder bevreemden wanneer wij de schijnbaar niet genoeg bekende daadzaak mededeelendal in do meeste scholen van Oost-Vriesland en met name in alle hervormde volksscholen de Duitsche taai evenzeer onbekend is. Het onderwijs wordt hier in het Hollundsch gegeven of liever in een Hollandsch jargon hetwelk de eigenlijke Hollanders toch niet als hunne taal erkennen. Dat komt daarvan daan dat men hier buitengewoon gehecht is aan het oudecn dat men do betrekkingen van het overige Duilschlaiid spoor loos verzuimde, zich als een afzonderlijk provinciaal volk afscheidt. De hervormde eeredienst kwam tijdens de refor matie uit Holland herwaarts over cn Hollundsche predikan ten verkondigden dezelve. Later studeerden do geestelijken in Hollanden zoo hield zich die taal staande als een godsdienstig onderscheidingsteekcnte meer daar de dorniné in eene volkomene kloosterlijke afscheiding van de overige wereld leeft. Tegenwoordig moet ook in de hervormde kerken van tijd tol tijd eenmaal in het Duilsch worden gcpreekl maar het volk noemt dit niet Duitsch preken hel zegtDominé heeft van daag Luthersch gepreekt. Do ouden die voor hun doen vrij slim waren zeiden reeds tempora mutantur et nos mutumur cum ip~ sis hetgeen bcteekenlde tijden veranderen en wij met dezelven. Wij riepen dat spreekwoord ook uit want wij praten altijd latijn als wij alleen zjjnen nooit als er een ander bij iswaarvoor wij bondigo redenen hebben wij riepen die lalijnsche woorden dan uittoen wij dezer dagen het Journal de la Ilaye in handen kregen, en daarin, O won der een artikel uit het Journal du Limhourtj niet zon der de noodige lofredenen overgenomen zagen. Het Jour nal du Limbourghet oppositieblad, le brouillon de la Meusezoo als vroeger het Ilaagsche prullehlad zeidc thans geliefkoosd en ojigevijzeld. Gaat men dan altijd met zijn spot naar bed Maar weel dan ook dat voormeld Limburgsch voorvech- lerljo, plotseling de ondordanigo dienaar van mijn heer van Hall is geworden Door welken invloed God weet bet al- leen behalve welligt de bisschop van Tilburg cn nog een

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 2