Octueugbc Aöcsrfgtcn. WAARAAN HEEFT DE LANDBOUW IN NEDERLANDBEHOEFTE aantal Jczuilen. En van daar nu dat geflikflooi cn geliefkoos van die twee Journalen; het loopt nog uit op eene 1 declaratie en erger. Een wettig huwelijk is ondenkbaar, maar wie weet, wat natuurlijke monsters voort kunnen spruiten uit eene ver menging van deze tweo organen. Hoo gedwee de meerderheid der Tweede Kamer ook alles inneemt, wat haar uit do ministriële apotheek wordt toege diend, heeft zij, echter, do pil der verhoogdo belasting op personeel, wijnenz., hoo neljes ook verguld door vrijdom van rogge-accijnsoninzwelgkaar geoordeeld. Dio pil was al to taai en te grof; ook was er een sterk productief \\xc\i\.- je aan't was allemaal assa foetida. Men zegt dat de grootc apolhckersbaas, toen hij die pil draaide, met innige zelfvoldoening uitriep: Heerlijke compositie! dio zal werken! vooruit en achteruitdie zal ze laxeren! en zulk een po pulair kleurtje!Maar 't was mis; men pasteen men deed wel. Het geneesmiddel was erger dan de kwaal. De Kam per Courant heeft zeer juist en snedig aangemerktdat men eene soort van verligting begeert, die niet tot bezwaar strekt. (A. C.) UTRECHT25 Aug. Blijkens de Surinaamsche dagbla den tot 15 Junrj had er den 12 Junij eene openbare ver- kooping van producten plaats langs de vaart naar de Sara- macca, uitsluitend door vrije personen verbouwd, op de voor rekening van den baron van Raders nieuw ontgonnen gronden. Nimmer had men dusdanige verkooping bijge woond, welke voortaan elke week of elke 14 dagen zal gehouden worden. (U. C.) BURGERLIJKEN STAND. Gehuwd Geene. Bevallen J. Duinker geb. Goedkoop, Z.A. Kunst geb. Bakker, D. Overleden II. Smeets 2 j. J. Tieman 5 m. Do luchtreiziger Green heeft zijn 169ste luchtreis gedaan. Frankfort was het punt van vertrekken. Do Paus zal een uilstapje naar Keulen doen: heeft deze week een wandeling gedaan door zijne hoofdstad vergezeld van een kardinaal. De Prins van Joinville is uit zee terug gekomen met den loop. In eene der lanen van Beokhuizcn bij Velp heeft een wedren van ezels plaats gehad. 48 jonge lieden zijn ie Zwol afgewezen als zijnde totaal ongeschikt ter bijwoning der Akademische lessen. De Zierikzcenaars hebben eene serenade gebragt bij Paardeko'oper en eene aubade bij vrouw Klaassen in de achterbuurtbij gelegenheid van beider 50 sle zegge vijftigsteverjaardag. 2320 jonge lieden van Malmoë Zweden hebben den Koning eerbiedig verzocht sigaartje» te mogen rooken. Voor het aanbrengen van Deserteurs van de lanilmagt geen PREMIE meer!Het beste middel om do deserlio lo bevorderen. Op nieuw vertrek ken een 200 tal landverhuizers naar 't land van belofte. In Zeeland is do bevolking in 1846 met 472 personen ver minderd 1108 personen zijn alleen uit dio provincie naar Amerika verhuisd. De effecten blijven steeds dalende het welk door sommigen aan buitengewone verwachtingen wordt toegeschreven. Engelscho en Duitschc geneeshee- ren prijzen het reizen op spoorwegen aan al» 'l beste middel tegen de miltziekte en korzeligheid of kwade luimen. Rusland laat eeno menigte stoomschepen bouwen. Verwacht een spoorweg over de landengte van Pana- ma en van den Helder naar Haarlem. De Staatscou rant No. 194 kondigt 52 drukfouten en mistellingen aan in een enkel koninklijk besluit in dat blad No. 186 opgeno men K. C.Gedeputeerde staten van Zeeland hebben maatregels genomen tegen de oliekoops. St.In Fre- deriksoord wordt gevraagd een Doctor die paard-rijden kan. In het Heilige land te Haarlem is brand geweest. Te Almelo heeft een slimme dief willen stelen in een leeg huis. Een mr. koper en blikslager te Breda is veroor deeld tot 5 jaar brommen enz. ter zake van het fabriceren van Ned. zilveren muntspeciën. De Chef der gezondheids ApostelenHerr Mahner zit ook in de kast te Munchen. Een koetsierwelke reeds twee heeren door den dood heeft verloren zoekt een' dergelijk heer. f F I; Tj J: T O ]V. De ondervinding leert dat de opbrengst vermindert als men op een akker te spoedig achtereen dezelfde of gelijksoortige planten verbouwt daarom ia een langere omloop in een bouwsiclsel voordeelig. Tan hier het braken der bouwlanden men moet jaarlijks zegt men een vierde van 't Bouwland ongebruikt laten daar het nadeelig is onafgebroken der» grond met koren te bebouwen ook kan men anders 't onkruid niet we ren en men kan die landen bewerken onderwijl de andere gewassen te velde staan. Doch had men meer mest dan kon men in plaats van te brakenandere gewassen telen en zou hiervan meer voordeel trekken. En 't is niet onmogelijk meer mest te maken maar hiertoe is het niet genoeg meer vee te houden men moet ook meer voedsel hebben en dit verkrijgt men door het verbouwen van voedergewassen of door volko men stalvoedering. Bij de meeste bouwlieden is de korenbouw of de verbouwing van handetsgewassen 't hooddoelzij laten daarom liever een gedeelte lands ongebruikt liggen. Wisselt men daarentegen den koren- bouw af met de teelt van voedergewassen tevens de linden van onkruid zuiverende dan zal men niet slechts 't vee beter voeden maar ook meer vee kunnen aanhouden en meer mest kunnen maken. Menig boer zou een gedeelte zijner weilanden kunnen ontberen, en evenwel zijn bedrijf met meer voordeel kunnen uitoefenen. Dat zulks geschieden kan, is door vele voorbeelden bewezen.' men leze o.a. 't eerste Terslag der proefne ming met eene kleine hoeve van uitsluitend veehouderij met stalvoede ring bij wisselbouwing te Wapserveen van den heer J. van Konijnen burg (in de Terslagen van 't Drentsche Landbouwgenootschap.) In En geland heeft het braken sedert men begonnen is turnips (eene soort van rapen) te bouwen bijna geheel opgehouden en hiermede staat d« ontwikkeling van den landbouw aldaar in nanuw verband. Door de be- moeijingen der Commissie van Landbouw in Zeeland worden de land lieden daar reeds wijzer,' zij bouwen in de braakvelden voedergewassen, en de overtuiging dat zulks voordeeliger is wint er steeds veld. Eene betere verzorging van 't vee kan veel bijdragen tot verbetering van den landbouw; daardoor zal men als van zelf goede en meer voordeel gevende rassen aanfokkenwant dat ons vee nog in vele opzigten kan verbeterd worden blijkt genoegzaam zoo men slechts let op het vee dat in Engeland aangefokt wordt. In 't algemeen kan men 'l vee zacht zinniger behandelen het zou daardoor in geaardheid winnen waarom slaat en stoot men 't vee gedurig zonder aanleiding Niet overal hier te lande worden de graslanden met de vereischte zorg onderhouden,' vele hebben behoefte aan eene betere afwatering, e» daartoe zouden riolen onder den grond veel kunnen bijdragen zoo men die maakt, kan men de greppels missen, waardoor men bij 'tmaaijen eene grooter oppervlakte zal hebben, terwijl ook in de greppels de mees te schadelijke planten groeijen. Andere graslanden hebben behoefte aan mest en zeer dikwijls zouden zij door behoorlijke besproeijing veel meer opleveren. Wie nagaat wat elders door besproeijing der graslanden ver kregen is niet alleen in warmer gewesten maar ook in landstreken met de onze in luchtsgestel overeenkomende verwondert zich dat deze wijze

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 3