WEEKBLAD w den STAATKUNDIGE BESCHOUWINGEN VERTOGEN enz, VIJFDE JAARCA.lt». N°._ 36. Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz te Nieuwe Diep. De Prijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. MAANDAG ADYERTENTIEN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdagsdes middags ten 12 ure de prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen voor eiken regel meer 15 centeD behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. Wat moet ile Matïe doen ©mi hare IsiSlylke wea- selicsi vervuld 4e krygen? Reeds voor eenige jaren moest een der ministers in de tweede kamer der Staten Generaal tot de bekentenis komen dat er in den lande eene algemeene Malaise hecrsclile en gewis is na dien tijd deze.il/al- aise die onvergenoegdheid met den staaat van zaken niet verminderd. Het zij men in besloten kringen het zij op openbare plaatsen het ge sprek over landsaangelegenheden hoort voerenoveral lioort men de re gering van traagheid van onwil om aan billijke eischen te gemoet te komen, de Staten Generaal, of de meerderheid in de kamers van zwak heid van gebrek aan politisch karakter beschuldigen en algemeen hoort men den wensch uiten, dat eene herziening der grondwet een perk mogt stellen aan menig misbruik een deur openen voor meoige verbetering en bezuiniging, en in het bijzonder aan de natie door een verbeterd kies stelsel een ruimer aandeel in het beheer der openbare aangelegenheden mogt verzekeren. Wij willen op die klaglen en wenschen niets afdingen; maar wanneer men vraagt waarom aan die klaglen nog niet is te gemoet gekomen waarom die wenschen neg niet zijn vervuld dan aarzelen wij niet aan het meerendeel dier klagers te antwoorden het is uw eigen schuld. Toen door de negen mannen wier namen in het geheugen der natie verdienen bewaard te blijven een voorstel gedaan werd tot eene afdoende herziening der grondwet waarbij bijna elk artikel aan de toets der on dervinding en der wetenschap was onderworpen, geschiedde van meer dan ééne zijde eene krachtige oproeping aan de Natie om hare stem 1e doen hooren en door bescheiden adressen aan de tweede kamer der Staten Generaalden wensch tot herziening onzer staatsregeling kenbaar te maken. En hoe velen hebben aan die roepstem beantwoord Indien ons geheugen ons niet bedriegtbedroeg het aantal der onderteekenaars nog geen 3000. En hoe groot zou het getal zijn dergenen die klagen cn eene herziening der grondwet wenschen en in vriendenkringen of zelfs in hunne koilijhuizeD of sociëteiten er ruiterlijk voor uitkomen dat zij daarvan alleen eene verbetering in onze toestand verwachten Laten wij eene andere vraag doen die hier ieder voor zich kan be antwoorden Iloe veel inwoners van den Helder hebben toen een adres geleekend Hoe telen zijn er van wien men weet dat zij eene herziening der grond wet verlangen En gij zult de verhouding van hen die spraken tot hen die zwegen eeniger mate kunnen berekenen. Moogt gij die toen gezwegen hebt nu over de regering over onze Staten generaal over de keuzen onzer provinciale Staten klagen? Klaag dan tevens over uwe eigene werkeloosheid wanneer gij U toen van liet inzenden van een adres hebt laten weerhouden uit vrees dat deze ot' gene die zich ver beeldt op een hooger standpunt te zijn geplaatstU spottend zou toevoe gen zijt gij ook zulk een staatkundige tinnegieter» of uit welke andere consideratie ook geschroomd hebt voor uwe overtuiging uiltekornen gij hebt U zeiven schuldig gemaakt aan hetgeen gij aan menigeen uwer ver tegenwoordigers verwijt, aan gebrek aan politisch karakter. Gij beklaagt U, dat een bespottelijk kiesstelsel U allen invloed be neemt op de keuze yan ben die de natie heeten te vertegenwoordigen en gij klaagt teregt; maar doe wat gij kunt en wordt uw stem niet ge vraagd oin een besluit te nemen de vereenigde stem van duizenden zal een invloed uitoefenen die weldra de reden uwer klaglen zni wegnemen. Zoo lang gij zelve niet handelt waar gij handelen kunt, zal uwe klagte even weinig indruk maken, als die van den luijaard over bloedsgebrek als er werk voor hem is en hij niet werken wil. Mogt iedereen biervan diep doordrongen worden, dan zullen bij een volgende gelegenheid duizenden van al'e streken onzes Vaderlands hunne stem doen hooren, waarvan de klank niet vruchteloos in bet slof der grif fie gesmoord zal worden. Die stem zal doordringen tot den troon en bij den koning de overtuiging doen geboren worden dat de natie rijp is voor een meer regtstreeksch aandeel in de behandeling van 's Innds zaken dat de herziening der grondwet eene behoefte der natie geworden is. Men verwijt de Provinciale Staten, dat zij zich bij de keuze der leden van de Staten-Generaal door allerlei nietige consideratien laten leiden zoodat men door hetzelfde collegie een van Heemstra en een Jongsma een Lusac en een Fabcr van Riemsdijk ziet verkiezen, terwijl toch alleen de vraag mogt zijnwie zoodanige beginselen is toegedaan als naar het oor deel der stemmenden behooren aangenomen te worden. Waarom uit Hoorn Alkmaar, Zaandam en Enkbuizen gekozen, als men daar geene geschikte vertegenwoordigers vinden kanAl moest men alle afgevaardigden voor TV. Holland uit Amsterdam of Haarlem of uit liet geringste dorp kiezen in dien de gekozene slechts mannen van kunde, van karakter waren, bekend met de wenschen en behoeften der ingezetenen zou men niet beter han delen dan wanneer men ongeschikte personen kiest uit zucht om zoo veel mogelijk uit iedere hoek der Provincie te kiezen? liet is een gebrek waarover men met reden klaagt. Maar gij stemgereg- tigden/ Gij kiezers! legt de hand op uw hait en vraagt of gij zelve ook in uwe keuze u door een hoofdbeginsel hebt laten leiden en nimmer door neven-consideraliën hebt laten medeslepen? De grondwets-herziening is thans liet hoofddoel, dat bereikt moet wor den; door die herziening alleen kan een beter kiesstelsel worden ingevoerd, kan eene krachtiger vertegenwoordiging in het leven worden geroepen kunnen de deliberaliën in de Stalen-Geneiaai daar nu iedere verbetering in de wijze van beraadslaging op de ongelukkige bepalingen der grondwet afsluit, vruchtbarer worden. Op welken (rede yan de ladder waar langs de verkie zingen opklimmens geplaatst; kiest niemand dan van wien gij weet, dat hij eene grondwets-herziening is toegedaan Voordat doel behooren alle drang redenen, om zijne stem aan deze te geven aan gene te weigeren le zwij gen. Twee groote voordeelen zalmen er door behalen vooreerst: zult gij op die wijze niet zelve medewerken om uwe eigene wenschen teleur te zien stellen en ten andere zal liet gevolg zijn, dut menigeen wiens maat schappelijke"' positie hem eenige i mate regt geven, om mede in aanmerking te komen, of die door zijne relatiën gewoon is de stemmen op zich te zien vereenigen, zich meer en meer aan de publieke opinie zullen aansluiten, en wetende, dat zij daarin een steun vinden, hunne laauwheid zullen afleg gen en op hunne beurt krachtig tot de herziening zullen medewerken. En zoo zal ongetwijfeld spoedig het doel bereikt wowien.ZotH^andelt men in Engeland wanneer het een groot beginsel grfjïfr J&jj den sh'ijd tegen /&L-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 1