WEEKBLAD van de» HELDER en üet KIEUWEDIEP. *C> N°. 37. yi«u>IGEJ HEt g0 1847. STAATKUNDIGE BESCHOUWINGENVERTOGEN enz, DE h& HAIJE. AAlTBESSEDIlTC*. VIJFDE JMRCMG. Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz te Nieuwe Diep De Trijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men •bouneert zich bij de Boekbandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. M A A KT A O ADVERTENTIEN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zalurdagsdes middags ten 12 urede prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 13 SEPTEMBER. Onder alle uitgaven die ten laste van den Staat gebragt worden is er ge ene die billykerwyze meer ergernis verwekt, dan die van ƒ25,000 waarmede het Journal de la Haije in het leven wordt gehouden. Dat het Gouvernement voor zich een orgaan onder de dagbladen heeft om zyne beginselen te ontwikkelen en tegen de oppositie te verdedigen verkeerde geruchten valsche voorstellingen van feiten tegen te spreker Ï3 billyk en gepast en wy zouden de regering zelfs niat hard vallen in dien voor dat orgaan eenige gelden uit de staatskas werden aangewezen; ofschoon men erkennen moet dat wanneer eene regering niet onverdedig baar is, een gouvernementsblad dat door het spoedig mededeelen van berigten door de inlichtingen die het van de ministerien kon bekomen zoo veel boven een oppositieblad vooruit heeftzoo wel als een oppositieblad zonder sub sidie zou kunnen bestaan. Maar dat erf 25,000wordt uitgegeven voor een blad dat door de regering telkens verloochend wordtwanneer men haar wyst op de schandelyke beginselendie het van tyd tot tyd durft te verkondigen dat is ergerlyk. Men weet, dat de ministers in der tyd hebben verklaard, dat zy zich niet verantwoordelyk stelden voor de beschouwingen van het Journal de la Haije maar dat de regering van tyd tot tyd van dat blad gebruik maakte als zy omtrent belangryke onderwerpen hare inzigten wilde doen kennen; wa ren nu de stukken van de regering afkomstig met een byzonder teeken voorzienof in eene afzonderlyke rubriek geplaatstmen zou die som van ƒ25,000 wat hoog- mogen noemen, in de zaak lag niets onzedelyks maar nu men dat blad alles kan laten zeggenwat men verkiestom by den eersten aanval den redacteur voor het geschrevene verantwoordelyk te laten nu noemen wij die handelwyze beneden de waardigheid der regering en de ƒ25,000 eene geldverspilling. Die handelwyze is bovendien zeer gevaarlykwant by de erkentenis, dat het gouvernement soms- en de som die het betaalt in aanmerking geno men waarschynlyk zeer dikwyls-dit blad gebruiktom hare zienswyze be kend te m»ken, raag by elk stuk dat in het Journal voorkomt de vraag ryzen Is dit nu de zienswyze der regering Het gewone gevolg zal zyn datbetgroote publiek zegt Dit is een stuk van de regering.» En altyd zal men het regt hebben om te mogen veronderstellen datwat het bladook behelstde begin selen aan onze regering niet stuitend voorkomen; dewyl niemand ƒ25,000 vry- willig geeft aan hemwiensbeginselenhy afkeurt. Endan vragen wy wat moe ten wy zeggen van dat stuk onlangs in het Journal de la Haije voorkomende waarin men dreigt "dat wanneer de Stoten generaal de begrootingen wei gerden de koning het regt zou hebben Ie regeren zoo als hy voor God en zyn geweten zoude kunnen verantwoordendat de koning het regt zou hebben ja verpligl zou zyn om zoodanige maatregelen te nemen als noo- digwaren om de zaken gaande te houden; dat wat ook de gevolgen van eenen zoo buitengewonen en zoo treurigen staat van zaken mogten zynde koning meteen volmaakt gerust gewetendeze zou kunnen afwachten.» Wy zouden wel eens willen vragen, of de minister van justitie niet op liet eerste geruclit de last zou geven een schryver te vervolgen die ge schreven had dat als de', begrootingen wel werden aangenomen de natie niet langer naar de wetten bad te vragen; maar zoodanig moest handelen, als zy voor God en haar geweten kon verantwoorden en dat zy met vol maakt gerust geweten de noodlottige gevolgen kon afwachten. Wy zouden hem zulks niet ten kwade duiden; want inderdaad zouden die woorden eene vry duidelyke aansporing tot opstand behelzen maar is het dan minder onzedelyk om den koning tot opstand tegen de wetten aantezetten dan om zulks de natie te doen En missen wij dan al in ons strafwetboek eene straf tegen hem die den koning aanzet tot schennis der grondwet, moeten dan de ministers nog zulke onzedelyke en oproerige geschriften styven met ƒ25000 uit 's lands kas of moeten wy het gevolg trekkendat dewyl dat blad zoo hoog ee ne subsidie bekomt de ministers dergelyke leerstellingen toejuichen? Wy achten het ongeoorloofd de veronderstelling te uitendat de koning den eed waarby hy iwoer de grondwet te zullen handhaven zou kunnen, of willen schenden; wy achten het dubbel ongeoorloofd in een blad, dat van gouvemementswege wordt ondersteund, omdat daar geuit, bet ver moeden kan geboren worden dat de regering in dien geest den koning ad viseert en zoodanig vermoeden in staat is om den band die vorst en volk vereenigt, lostemaken. De Staten-Generaal zyn geroepen om met al hun vermogen het alge meen belang te bevorderen. Nergens is hun voorgeschreven hoe zy dat algemeen belang zullen hebben te verstaan, noch op welke wyze zy het at of niet zullen moeten bevorderenzy behooren het altyd op alle wijzen met al hun vermogen te doen. Indien zy derhalven begrypen in het algemeen be lang eene begrooting te moeten afstemmen onverschillig, welk meer verwy- detd of naby gelegen doel zy op het oog hebbenzy handelen binnen den kt ing hunner bevoegdheid en geen koning kan het regt hebben de grondwet te ver trappen omdat de volksvertegenwoordigers het algemeen belang anders be grijpen dan hy. Schuilt welligt eene geheime bedoeling by de plaatsing van dat stuk Hebben de ministers eens willen polsen hoe zulks bij de natie werd op genomen? hoe ver men een volgende keer des noods zou kunnen gaan? wat daarop van de andere bladen wel geantwoord zou worden wy willen mogt dat het geval zynvoor ons nederig deel het antwoord mede niet schuldig blijven. Wat de vraag regtens betreft schijnt het ons duidelijk, dat een koning, die de grondwet schendt geen regt meer heeft van ande ren gehoorzaamheid te vorderen. En wat de gevolgen zouden zijn zoo houden wij ons overtuigd, dat hoeveel flaauwheid hij de nati. omtrent hare politieke regten ook heersche zij niet zoo diep gezonken is dat zij zich lijdzaam het juk der willekeur zou op den hals laten leggenen de minister van oorlog te vergeefs de hulp van zijn legertje zou inroepeu om door ge weld de schennis der grondwet te volbrengen. Op Woensdag den 22 September 1847, des namiddags len 2 ure, zal, ouder nadere approbatie, door den Staatsraad, Gou verneur der Trovincio Noord-Holland, of, bij dcszelfsabsentie, door een der Leden van do Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Iloofd-Ingcnieur Tan den Waterstaat, aan hel lokaal T| ttlvlölUttl j nuu M

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 1