Van de Kaap de Goede Hoop zijn hier beriglen van 20 Julij ontvangen. Destijds had men daar niets belangrijks >an de grenzen vernomen, sedert de bekende lerugdrijving van een britsch corps door de Kaffers, op 15 Junij. De «trooplogten dezer laatste duurden voorten de vijand was daarbij op eenigo punten dieper dan vroeger in het britsche gebied doorgedrongen. De gouverneur, sir H. Pottinger bevond zich aan do grenzen. Er liep een gerucht, dat de Boeren bij Porl-Natal zich gereedmaakten, om tegen het koloniaal gouvernement opteslaan. F R A N K R IJ K. PARIJS, 13 Sept. Men verneemt, dat de bewindslieden lang hebben geaarzeld omtrent do maatregelen welke zij bahooren te nemen, nu de troon van den maroccaanschen Keizer Abder Rhaman ernstig door Abd-el-Kader wordt bedreigd, maar dezer dagen hebben besloten, dat Frankrijk gewapenderhand lusschenbeide zal treden ten gunste van den Keizer. De hertog van Aumaledie den ministerraad heeft bijgewoond, waarin deze aangelegenheid is besproken, heeft aangedrongen op het nemen van dien maatregel. Naar jnen verzekert, stelt de hertog er grooten prijs op, om, bij het aanvaarden der betrekking van gouverneur-generaal der koloniezich een krachligen invloed te verschaffencn oor deelt hij welligt te regtdat eene onderneming als die waarvan thans sprake is, daartoe bij uitnemendheid zal kunnen strekken. Reeds zijn door middel van den telegraaf bevelen gezon den naar do steden in het zuiden dos rijksom troepen te doen oprukken naar Toulon. Deze zullen van daar naar Oran worden overgevoerd. Eenige linieschepen zullen mede naar de algerijnsche en maroccaansche kusten verzeilen. Naar men verzekertzal do generaal Bedcau geen deel aan de expeditie nemen maar in Algiers belast blijven met het hoofdbestuur der kolonie. Men schijnt inlusschen hier te lande niet zonder vrees te zijndat Frankrijk to laat zal lusschenbeide treden om groole verwikkelingen te voorkomen en dat Abd-el-Kader óf do maroccaansche hoofdstad'Fezöf een aantal andere maroccaansche sleden zal hebben verruecslerd voor dat do hulptroepen uit Frankrijk zullen zijn overgebragt. PARIJS, 14 Sept. Het blijkt thans, dat de dezer dagen ontvangen tijdingen uit Algerienopens do krijgsverriglingen van Abd-el-Kaderzeer overdreven waren, weshalve on derscheidene dagbladen, thans beter ingelicht, den slaat van zaken aldaar in het ware licht stellen. Zij bewijzen, dal de verschijning van Abd-el-Kader voor Tazazoo uit den aard van de landstreek als do stammen, dio dezelve bewo nen, niet zoo gunstig voor den Emir is, als men wel dacht, en dat de Keizer van Marokko geenszins dat gevaar loopt, waarvoor men schijnt bevreesd te zijn. Zijne aanhangers zijn talrijk, vooral die, welke van het bestaan der cberiffs afhangen, en de Emir zoude het zoo gemakkelijk niet wa gen om met zijn klein leger in de vlakte te komenvoor al als hij dit deed met ontrolde banieren legen het hoofd der godsdienst. Met de stoomboot Polyphème heeft men berigl uil Napels van den öden September. Van goederhand verneemt mendal gelijktijdigin Messina en in Reggioonlusten zijn uitgebroken. In de laatstgenoemde plaats zijn twee re gimenten napolilaansche troepen genoegzaam geweest, om de orde te herstellen, doch is het lot dadelijkheden geko men, vermits de kollonel Busacca, welke een derzelvo com mandeerde bij die gelegenheid, door twee kogels is gewond. In Napels was door do regering verkondigd, dal het gebeur de van weinig aanbelang was geweest. De koninklijke in tendant van Mossina verzekerde, dat er in die stad vier doo- den waren gevallen. In een ander berigt uit Messina wordt van 30 dooden en 100 gekwetsten gewaagd. In Livorno wilde men weten, dat er 300 personen bij gedood of gewond waren. Dezo laatste opgaven zyn denkelijk overdrevendoch men stelt als zeker, dat het gebeurde van veel meer be lang is geweest, dan de napolitaanscho regering heeft willen erkennen. Inlusschen had de Koning van Napels onmid- delijk last gegeven, om vijf battaillons onder de bevelen van den generaal Nunziante inleschepen, aan boord der voor handen zijnde sloomboolenom twee daarvan in Reggio te werpen en do drie overige naar Sicilië overlebrengen, B E L G I E. BRUSSEL, 10 Sept. In een gehoor, dat Plus IX aan den Prins de Chimay verleend heeft, liep het gesprek over het gedrag der Belgische geestelijkheid in politieke zaken. Do Paus zeide tot den Prins dat hij alle inmenging van de geestelijkheid in do politieke verriglingen van het bestuur formeel afkeurde, en dal het zijn verlangen wasdat zij zich uilsluitend bepaalde tot hare geestelijke betrekkingen en plig- len. Dit berigt, zegt het Journal de Bruges, komt van een achtingswaardig persoon uit Brusseldie onlangs uit Ro me gekomen is, en wien de Prins de Chimay dit verhaald heeft, met magtiging, om er de meest mogelijke openbaar heid aan te geven. BINNENLAND. HELDER EN NIEUWEDIEP, 18 September. Uit hoofde van do geweldige stormen kwam gisteren avond do engelscho stoomboot lord John Busselt, welke voor een paar dagen van Ilarlingen naar Londen vertrok ken wasterug uit zeeaan boord hebbende ruim 50 stuks dood rundvee en tusschcn de 300 a 400 doodo schapen. Met genoegen kan men melden dat de Prins Hendrik Polder op Texel is aangenomen voor de Som van ƒ74,445,00. Men schrijft van Hellevoelsluis van den 16 dezer het volgende Zondag is hier een groot ongeluk gebeurd do iloep van het Transportschip is omgeslagen en hierbij verloren drie mcnschen het levende Adm. Beijerinck een hupsch cn best mensch door een ieder geacht en bemind do Facteur Korporaal van do Mariniers cneen Matroos vierde Klasse. Ook heden middag ten 6 uren gebeurde er wederom een ongeluk op Z. M. Wachtschip Schelde. Een jongen viel van de lokkera op het tusschcnschip en kant liggend vlot en had hel ongeluk zijn beide beenen te breken cn den arm te onlwriglenmen heeft hem in het hospitaal gebragt de beenen en arm gezet; hij bevindt zich thans redelijk wel.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 2