WEEKBLAD HELDER EN het 1EUWEDIEP. N°. 39. m din BE VERKIEZING TE AMSTERDAM. aET c0 STAATKUNDIGE BESCHOUWINGENVERTOGEN «bz TIJFBE JAARGANG. Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz te Nieuwe Diep. De 1'rijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekbandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. MAANDAG ADYERTENTIEN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zalurdagsdes middags ten 12 urede prijs van 1 lot 4 regels is 60 centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 2? SEPTEMBER. De verkiezingen te Amsterdam hebben dit jaar eene algemeene belang stelling opgewekt. Toen in het vorig jaar de tusschentijds opengevallen plaatsen in het kie- t.erscollegie moesten vervuld wordenwerden er van eene niet onbekende rijde een gelijk getal van personen die als voorstanders van gematigden vooruitgang bekend stonden, aan de stemgeregtigden aanbevolen. De po ging om eenige eenheid in de stemmen der vrijzinnigen te brengen ge lukte,"de aanbevolene werden allen gekozen. Het was een zegepraal; maar een zegepraal, die niets besliste. Men had dé behoudsmannen overvallen. Steunende op de oude ondervinding van de flaauwheid der stemgeregtigden, en de verbrokkeling der stemmen hadden zij van hunne zijde stilgezeten; wat zou de uitslag geweest zijn, indien namen tegen namen gesteld waren? Geheel anders was den toestand in dit jaar. Men kon sints latsg voor uitzien, dat op nieuw eenige vrijzinnige candidaten op den voorgrond ge steld zouden worden; men kon hij tijds den invloed van naamvermogen en aanzien doen geldenen het is te veronderstellendat men niet on verschillig, werkeloos is gebleven. Inderdaad werden ook van andere zij den vier lijsten van candidaten verspreid, waarvan de eene als katholijke lijst werd aanbevolen. Desniettemin zijn alle elf vrijzinnige candidaten met grootc meerderheid benoemd geworden. Wij juichen van harte over dien uitslag. Het is een voorbeeld, dat, zoo wij hopen, niet verloren zal gaan. Men leert er uit, dat om de geest van vooruitgang te doen zegevieren, men zich behoort te vereenigen, en dat niemand behoort te schromen als candidaat zich op den Toorgrond te laten stellen. Daar waar de stemmenden in persoon bijeenkomen levert reeds die bijeenkomst eene gelegenheid opom zich roet elkander om trent den te benoemen persoon te verstaanmaar waar ieder afgezonderd van alle anderen, in zijn eigen huis, zijn slembiljet invult behoortvóóraf eene afspraak gemaakt te wordenals men niet moedwillig zijnen item wil wegwerpen. Tot heden kende men geene candidaten, wij zouden dat gaarne als een gevolg van de bescheidenheid onzer natie beschouwen; eene bescheiden heid, die belet zichzelven als den bij uitstek geschikten persoon voorte- tloenwar. het niet dat de voorbeelden niet ontbreken, hoe zekere per sonen bij de kiezers van een district rondreizenof zich in de steden bij hunne collega's in den raad Toor eene benoeming tot lid der provinciale staten aanbevelen ja hoe er gedrukte circulaires aan de leden der pro vinciale staten zijn rondgezonden om voor het lidmaatschap der staten- generaal de stemmen aftebedelen. Wij zoeken de oorzaak van dit onderscheid hierindat men de laat3te sollicitatien meer als eene particuliere onderhandeling beschouwt; terwijl men zich in het eerste geval aan het publiek blootgeeft, eu hij misluk king vreest uilgelagchen te worden: maar ook vooral, omdat men bij kie zers met beweegredenen kan werkendie bij het publiek niet geldend lijn; dat jnen bij de kiezers zich op zijn naam, zijn vermogen', den in vloed zijner familie kan beroepen, terwijl het publiek naar een stelsel vraagt en liefst hem benoemt, van wien het de behartiging zijner belan gen kan verwachten. Voor ieder die fijn gevoelt blijft het echter eene onaangename zaal zichzelven op den voorgrond te stellen. De elf mannen, die thans in Amsterdam verkozen zijn, zouden ieder voor zich hoogstwaarschijnlijk nim mer den wenseh hebben te kennen gegevenom benoemd te worden maar juist dit bewijst dat de noodzakelijkheid bestaat, dat overal de vrij - zinnigen zich onder den een of anderen vorm b. v. als sociëteit en al wa re het slechts eene sociëteit, die eenmaal 's vreeks die eenmaal 'smaands bijeenkwam vereenigen, om zich te verstaan over de personendie men zal verzoeken zich als candidaten aan alle stemgeregtigden te doen voorstellen. Het is waar tegen den tijd der verkiezingen zouden tien twaalfmeer dere personen zich kunnen vereenigen, om een lijst van candidaten tefor meren maar men loopt gevaar dat tegelijk elders anderen zich tot een gelijk doel vereenigen en de een den ander, ofschoon het zelfde doel he oogende tegenwerkt en vooral zal men te eerder mannen vindendin zich de kandidatuur willen Jaten welgevallen, wanneer die opgedragen wordt door eene bekende vereeniging, waartoe ieder, die de herziening onzer grondwet, die wezenlijke vooruitgang is toegedaan gelegenheid heeft om toetetreden, dan wanneer die komt van een klein getal, dat tij dclijk bijeengekomen uit den aard der zaak menigeendie gaarne daaibij gekend had willen zijn, zal uitsluiten of voorbijgaan. De verkiezing te Amsterdam mag nog in ten ander opzigt door ali. stemgeregtigden tot een voorbeeld worden genomen. Het is de opoffering van personeele voorkeur aan het doel dat men wil bereiken; ondenkbaar is het dat allen, die het voorgestelde elftal hebben gestemd, deze e!i hoven alle anderen zouden hebben gewenscht. Er zijn zonder twijfel on der de stemmenden velen geweest, die liever anderen op de lijst hadden gezien maar men heeft het doel niet aan de meerdere of mindere sijm- patliie met dezen of genen persoon willen opofferen. Dit mag vooral in kleinere plaatsen ter behartiging worden aanbevolen, waar men aan Mijn heer A. zijn stem niet wil geven omdat hij niet beleefd genoeg groet of mijnheer B verkiest, omdat hij een klant in den winkel is. Hetvooi beeld van Amsterdam zal ook in dit opzigt niet verloren gaan en mede werken, om de overtuiging te doen vestigen, dat bij de stemming alleen, het algemeen belang, niet particuliere consideratien gelden mogen. Een volgend jaar zal de gewone jaarlijksehe aftreding van een derde gedeelte der kiezers te Amsterdam plaats hebben. Mogt het der liberale, partij alsdan op nieuw gelukken bare candidaten in het kiezers-collegie te brengen en waarom zouden wij na hetgeen gebeurd is, na de toe juiching, die aan de stemgeregtigden overal is te beurt gevallenwan- hoopen aan hunne eensgezindheid dan zal de meerderheid uit Toor- .standers der grondwetsherziening, uit vrienden van vooruitgang bestaan en zij zullen gewis niet vergeten aan welke oorzaak zij hunne verkiezing heb ben te danken om op hunne beurt met opoffering van eigen voorliefde voor dezen of genen eenstemmig een man-*rtttr'¥l?ORiiigang in den raad te brengeD. Zoo voortgaande, zal ook een gansclHSfidertt4"geest in den raad door dringen en deze zal zich op zijne bejjw wedqt'fioèn krnnen in de keu ze der leden Toor de provinciale state»..■i—Zpodï'a dit tijdstip is aangefero»

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 1