meene regels is kennelijk eene daad van wetgeving. De verleidelijke kracht der Napoleontische decreten was voor ons gouvernementdat over het regt weinig schijnt te hebben nagedachtte sterk. Na de verschil lende bepalingen omtrent het hellen der plaatselijke belastingen te hebben onderzocht komt de schrijver tot dit resultaat dat van hoe weinig kunst of bekwaamheid onze wetten tot hiertoe getuigen het naauwelijks te den ken isdat regels door de wetgevende magt overwogen niet beter door dacht en doelmatiger zoude zijn. Niet minder belangrijk is hetgeen om trent de invoering of verandering eener belasting gezegd wordt. Ook hier hebben koninklijke besluiten de taak der wetgeving meestal op zich ge nomen en gedeputeerde staten zich meermalen op den stoel van het plaat selijk bestuur neergezet. Vele verordeningen komen neder op eene wil lekeurige deeling van bevoegdheid tusschen den koning en de provinci ale staten het is een verwardbeginselloos stel van voorschrifteneven- leer afwijkende van de grondwet, als van de met haar geenszins strooken- de reglementen van gemeentebestuur. Vraagt men, waarom wij het niet verder bragten men moet erkennen dat de grondwet zcNe heeft belemmerd en het gevolg is geweest dat men zich niet aan de grondwet heeft gehouden. Voor eene eenvoudige, heldere bij de wetgevende magt des Rijks of der Provincie wel overlegde en behoorlijk afgekondigde regeling kreeg men een mengelmoes van ko ninklijke besluiten ministeriele inededeelingen dispositien van gedepu teerde staten en gouverneurs-circulaires, een stapel administrative recep ten zonder eenheid van begrip of beginsel. Rinnen de gemeente zelve is het met betrekking van de uitvoerende tot de wetgevende plaatselijke magtof van het plaatselijk bestuur tot dat van de ondergeschikte publieke en andere inrigtingen niet beter gesteld. Maar- dén gebrek verklaart alle deze gebreken, het is het gebick aan open baarheid. De viijheid van het gemeentebestuur rust op de wetgevende bevoegd heid van den raad. Door den raad vertegenwoordiging der burgeiij .bestelt de gemeente binnen de grenzen harer grondwettige inrigting, zich .zelve en neemt zij tegenover het hooger gezag den stand die haar toekomt. Zulk een raad zal echter bij onze wijze van zamenstelling een zeldzaam verschijnsel zijn. Men wordt lid niet op grond van ernstigen wil of be kwaamheid om de aangelegenheden der gemeente te leiden maar dewijl men, of een naam draagt en tot eene familie behoort, waaraan een zetel in den raad pastof onder deze familien wenscht zitting te nemen. Een treffelijk middel, om raadsleden te hebben, die zonder publieken geest, zonder reden, of overtuiging, uit persoonlijke gunst, of ongunst, uit ei genzinnigheid uit sleur, hetgeen hun wordt voorgelegd beslissen. Neem nu het gunstigste toeval, eene zoo gelukkige zamenstelling, als zij onder duizend keeren naauwelijks eenmaal denkbaar is; doch laat zoodanig col- legie achter geslotene deuren raadplegen ja verberg het boek dier raad plegingen voor het publiek; wat zult gij er van zien worden Een uit breiding van het collegie van Burgemeester cn Wethouders,- van eene ze kere bedrijvigheid om de zaken van den dag aftedoen of afteschuiven op beheer en behoud allermeest op voordeel der gemeen'ekas uitmaar afkeerig van bouwen en oprigten. Tot hoe lagen stand het in gesloten vergaderingen soms daaltstelt niemand dan die er inzat, zich voor. Over uitbreiding of inkrimping van het kiesregt kan metgezonde zinnen door den een anders dan door den ander worden gedacht. Doch hij die regeren tot eene verborgenheid wil maken zou zich op evenveel grond voor drie of vierhonderd jaren met de bewaarders der handschriftelijke geleerdheid hebben verzet tegen de alge meene beoefening der wetenschap na de uitvinding der druk kunst. 11 ij houdt administreren voor regeren alsof apothekerkunst (Ien ge- neesheermaakte. Licht is in de politische wereld zoowel, als in de natuur een noodzakelijk levenselement, bij welks gemis geene of niet dan eene halve ziekelijke ontwikkeling te wachten is. Zouden onze reglementen van plaatselijk bestuurslordiger proefopstellen 20 jaren en langer onverbeterd zijn gebleven indien hunne werking indien de handelingen der provinci ale en plaatselijke besturen aan openbaar oordeel waren blootgesteld? Als bijlagen worden achter de brochuren medegedeeld lo. een request van eenige ingezetenen van Leiden aan den raad dier stad om de stedelijke begroo- tiDg door den druk publiek te maken met zoodanige verklaring of toelich ting, als de raad noodig mogt oordeelen 2o. de staat van begrooting dier stad voor de dienst van 1847. Mogt onze korte en dorre schets de begeerten bij velen uitlokken om zich het werkje zelve aanleschaffen BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 11 Oct. Den 5 dezer is op hel kasleel Lina- house, nabij Bollymoney, een onlzellend ongeluk gebeurd. De eigenaarde Heer Georye Macartneyhad als kapitein der Yeomanry, eene gvoote hoeveelheid buskruid onder zijne berusting. Daar het nat geworden was, werd het ter drooging in eene zelden bezochten gaanderij uitgespreid. De vrouw van Macartneydie niets daarvan wist, kwam den gang door met eene brandende kaars in de handwaar op dadelijk hel kruid ontplofte, met dat vreeselijk gevolg, dat het geheele kasteelmet uitzondering van een afgelegen klein gedeelte, in een oogenblik iijds een puinhoop was. De ongelukkige vrouw vond een jammerlijken dood. Ge lukkig bevonden zich juist de overige familie en de bedien den in het ongeschonden gebleven gedeelte d«s kasteels. D I T S C II L A N D. HAMBURG, 8 Oct. Kapitein Schacht, van het Ham- burgschc schip V Indépendance, is, wegens onmenschelijke behandeling van eenen neger, lot eene maand gevangenis, de neger, echter, voor eenen vroegeren aanslag op het le ven des kapiteins, tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. De malrozen haddennamelijkom zich vrolijk te maken den zwarten wijs gemaakt, dat de kapitein hem over boord wilde doen werpende neger sloop nu 's nachts in do kajuit van den slapenden kapitein en bragt hemmet een bijl eenen slag op het voorhoofd toe. Door den eersten slag bedwelmd, werd hij door een tweeden weder tot zijn be wustzijn gebragt, zoodat hij opsprong, den neger overwel digde en hem ten slotte, bij gebrek aan eene andere ge vangenis, in het zwijnenhok, eene 5 voet hooge, 6 voel lange en 4 voel breede kast, opsloot, waarin zich de neger dan ook zeker niet op zijn gemak zal bevonden hebben. Bij do aankomst te Hamburg heeft de zwarte aangifle hier van gedaan, ten einde de straf voor zijnen moordaanslag, hierdoor te verzachten. Do matrozen, de eigenlijke oorza ken van het onheil, zijn ongestraft gebleven. B i¥n~e n l a n d. HELDER EN NIEUWEDiEP, 16 Oelober. 's GRAYENHAGE12 Oct. In de residentie is aange voerd het voetstuk van het standbeeld van Willem den 1 Het beslaat uit vijf stukken. Men heeft reeds een' aanvang gemaakt met het te ontschepen. GELDERMALSEN, 9 Oct. Bij gelegenheid dat W. H v. W. landbouwer alhier, do kelder zijner woning wildo vorgrootcnwerd hij heden namiddag op het onverwachts eigenaar eener vrij aanzienlijke som gelds. Bij het uitgra ven van den grond slootte een der gravers met zijne spade tegen eene zoogenaamde Keulsche kanwelke hierdoor brak en uit haren milden schoot eenen stroom van geld stortte. Spoedig werd nu de schat geligten bevond men, dat het kannetje gevuld was met oude zesdehalven, gerande guldens en daalders, benevens eenige stukken Engelsche specie, in alles ter waarde van ruim ƒ350. Uit de omstandigheid, dat cr F.ngelscho munt aanwezig was, meent men met grond le kunnen besluiten dat het gevonden geld in het laatst der vorige eeuw aan den schoot der aarde is toevertrouwd daar er in dien tijd alhier Engelsche troepen gelegerd wa ren, en do eigenaar, waarschijnlijk uit vrees voor de roof zucht der kort daarop intrekkende Fransche broeders, het raadzaam geoordeeld heeft, zijnen schat op die wijze te verbergen.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 2