BURGER-ZANGSCHOOL EN ZANGKOOR, ARNHEM, 13 Oef. Do "s Gravenhaagsche Nieuwsbode welke ons zoo even ter hand komt, zal elk verrassen gelijk hij ons doet. In een opmerkelijk hoofdartikeldat eene officiële of half officiële afkomst schijnt te verraden, wordt verzekert, dat in de aanslaande troonrede eene grondwets herziening zal worden aangekondigd. AMSTERDAM, 14 Oct. De Arnhemsche Courant ver zekert, dat aan den Heer van Rappardpresident van het hof van Gelderland, op nieuw met herhaalden drang het ministerie van binnenlandsche zaken is aangebodendoch dat die Heer dezer dagen openllijk heeft te kennen gege ven dat hij in geen geval dat aanbod zoude aannemen. Volgens gemelde courant zou de regering thans ernstig bedacht zijn op het voorstellen ecner belasting op de inkom sten gepaard met eene geheele afschaffing van het gemaal en eene wijziging van sommige andere accijnsen. De aanleiding tot het dezer dagen geloopen hebbende ge rucht der aftreding van den Heer van Hall zou zijn geweest een geschilten gevolge waarvan do Heer van Hall eerst zijn ontslag aangeboden, doch later weder ingetrokken had. De minister van finantien had namelijk met de directien der spoorwegen overeenkomsten aangegaan voor het vervoer van de brievenpostenen daarbij de uren van vertrek en aan komst voorgeschreven. Niettemin had do minister van bin- ncnl. zaken magliging verleend aan de Rijn-spoorweg-maat schappij, om, te beginnen met 5 October, hare gewone winterdienst te hervattendoor welke magliging inbreuk ,werd gemaakt op de evengemelde door den minister van Enanlien aangegane overeenkomst. De minister van Hall jvond zich daardoor bezwaard en eischlo eene herroeping der (verleende magliging. De minister van Randwyk eveiiwel •weigerde dezelve te herroepen en in hoogste instantie werd Eet geschil ten zijnen gunste uitgewezen. BURGERLIJKEN STAND. Gehuwd J. Klaverstijn eu R.Holslijn.C. Kruien J.Kooij. J. J. Sporrij en D. Gal. Bevallen G. Gersen geb. Knptein Z M. v. d. Oord geb V. d. Hoeven Z. H. P. Huurman geb. v. d. Berg 1>.J Dielio geb. Wolier, H. C. Yermeij geb. van Gent, Z. J. C. Ran geb. Barbieux Z.D. Dekker geb. Biesboer D. M. Koderitsck geb. Meijnhardt, D.P. de Graaf geb. Kwel- dam 2 D.D. van Gorkum,Z. Overleden B. Bonselaar, 3 j. J. Krijnen 15 j. E. Bak ker, 64 j. T. Lastdrager, 17 j.E. van Es, 2j. G, Doe- kes,14m. M. Kooger 2 j. P. Zaal, 2 j. J. Bakker, 3 m. N. do Vries, 9 m. ©cwcnijbe fócrigtcn. Koningin lsabel heeft een besluit genomen om den Ge neraal Serrano voorloopig te blijven beminnen.In Kam pen is een man in de kraam gestorven. 10,000 N. pond vermoorde zeeuwen zullen aan den meestbiedenden verkocht worden. De koning van Bokhara heeft een minister met zijn strijdbijl verslagen. Een candidaat voor de tweede kamer in plaats van Mr. Bruce doorkruist Twenlhe. (Kal. Uitgekomen een Hymne op den paus, in drietalen voor ee ne slem. (H.B.) Prins Alexander is hersteld en gaat eerstdaags naar Madeira. Verploegli is nu aangeklaagd van opligterij. Do engelschen kunnen thans aardappelen halen om te strekken tot grondstof voor fabriekenwaar pij- pekoppen, theeserviezen, borden enz. worden vervaardigd. (D.C.) 30,000 vrijwilligers staan in Engeland en Frankrijk gereed om voor den paus te gaan vechten. Op een dorp in Frankrijk ligt een jongeling reeds drio weken te slapen. Gevonden het lang gezochte geheim om door de lucht te varen. Ia de laatstgehouden werkende vergadering van het Heldersch Departement, der Maatschappij: tot Hut van 't Algemeen is een besluit genomen, dat ongetwijfeld op de toejuiching van alle onze plaatsgenooten op de medewerking van ieder weldenken de, en op de toetreding van eiken belanghebbende aanspraak heeft te maken. Er is namentlijk besloten om, zoo de zaak den gewenschten bijval vinde, met lo Januarij 1848 eene bur ger zangschool benevens een zangkoor opterigten. De noodige bepalingen voor de beide inrigtingen zijn vast gesteld; do Heercn P. A. BeetsJ. SmidJ. van der Haar, J). Dekker en J. H. Soustralzijn tot haar bestuur ge roepen. Den ondergeteekende is het opgedragen het geëerde pu bliek, door middel van het alhier uitkomend weekblad, van deze belangrijke uitkomst kennis te geven, en hij verblijdt zich in de gelegenheid te zijn op zulk eene invloedrijke aangelegen heid ieders aandacht te vestigen. Trouwens wien is het onbe kend, welk eenen invloed het volksgezang op den staat van beschaving uitoefent, en wie die niet klaagde, dat de Neder lander op dit punt tot hiertoe bij vele Europische volken ach ter slaat? Het zal nog na verloop van menig tiental jaren ouzer Maat schappij lot hoog» eer worden aangerekend, dat zij behalve door veel anders, ook door het volksgezang van al wat ruw en on zedelijk is te reinigen, en tot al wat goed is en wel luidt te ver heffen en Ie veredelen, eene gezegende hervorming in het volks leven heeft te weeg gebragt. Er is niemand, ten zij voor het gevoel van het schooue en goededoor verdierlijking verstomd, die niet van ganscher harte beaamt wat de laatste voorzitter der Algcmeene Vergadering uitsprak en dat wij hier gaarne overnemen »Kent gij iets, wat, in die mate, ligchaam, gemoed en geest levens met streelend veredelend en verheffend genot doordringt en bezielt? Kent ge iels, wat zoo gelijkelijk en zoo krachtig zinnelijhenzedelijken en verstandelijken lust zamenvat en in overeenstemming brengt, wat zoo geschikt is om het volk traps wijze, en als 't ware onbemerkt, opleheffen uit den maalstroom van lagere bloot zinnelijk aangename gewaarwordingen, en op te voeren tot het rijk van schoonheid en waarheid? Weet gif mij ceuig middel aan te wijzen, zoo boeijende voor hem die geeft, en voor hem, die ontvangt; voor hem, die uitvoerende en die toehooreudc geniet? Eenig middelzoo regtstrceks spre kende tot de ziuuen en tot de ziel van alle menschen hoe ver scheiden 2e ook zijn van hart en hoofd en hoevele graden ze verschillen in gave en ontwikkeling vau beide, zoo zeerge schikt om duizenden levens te verukken en te vervoeren en toch van even krachtige werking, al zijn slechts drie of Tier te za- men in den kleinen hof of aan deu huisselijken haard? Ons Departement heeft dit vraagstuk toestemmend beantwoord, en twijfelt niet aan den uitslag van hetgeen het gaal onderne men. Van tijd tot tijd zijn hier door verschillende bekwamo mannen proeven genomen om zangscholen opterigten; doch om standigheden buileu hen wierpen hinderpalen in liet midden, door goeden wil zonder kracht niet uit den weg te ruimen. In navolging van zoo vele andere zal ons Departement eene zang school openen en daarmede een zangkoor paren onder een krachtvol Bestuur, onder eenen algemeen bekwaam gcachlen Directeur. Zeer gering zijn de kosten die gevraagd worden, aanzienlijk hel voordeel, uitstekend het genoegeu, dat in de toekomst wordt

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 3