WEEKBLAD va» de» e» detIEUWEDIEP. Gq DE BIJ DE TROONREDE BELOOFDE HERZIENING DER GRONDWET, KENNISGEVING. VIJFDE JAARGMC. Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz te Nieuwe Diep. De 1'rijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. ADVERTENTIEN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Zaturdagsdes middags ten 12 urede prijs van 1 tot 4 regelt is 60 centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. jHAAKDAG 25 O C T O B E R. STAATKUNDIGE BESCHOUWINGENVERTOGENenz De troonrede belooft ons eindelijk eene herziening der grondwet. De «noeijelijkheden om eene kieswet tot stand te brengen, geboren uit de vorige onvolledige herziening van 1S40, heeft de regering de overtuiging gegeven, dat dc belemmeringen uit de grondwet moeten weggenomen worden. Te gelijkertijd zullen omtrent eenige andere artikelen eene wij ziging worden voorgedragenwij verheugen ons over die belofte. Niet dat wij geloovendat die herziening aan de voorstanders eener gematigde vooruitgang zullen voldoen. Dit is onmogelijkzalom slechts één voor beeld te noemen, de minister Baud toestaan, dat zijne koloniale almagt aan eenige banden zal worden gelegd Hij die niet alleen het regt des konings verdedigde, om buiten eenige medewerking van de staten-gene- Taal over de koloniën te beschikken, maar ook de noodzakelijkheid van het autocratisch bestuur, de noodzakelijkheid, om alle regten in Oost- indien van het goedvinden van den gouverneur-generaal te doen afhangen trachtte te betogen; hij ken niet toestemmendat zijn bestuur aan de controle der staten-generaal worde onderworpen dat in de koloniën aan de ingezetenen van den staat eene waarborg tegen willekeur en onregt worde verleend. Zullen mannen als de la Sarrazals van Hall toestem men dat het sluiten van tractaten aan de goedkeuring der staten-generaal wordt onderworpen? Neen geen volledige herziening is mogelijk zonder verandering van personeel. Wil men nieuwe beginselen aannemeneen nieuw stelsel invoeren, men behoort nieuwe mannen te hebben met eene warme overtuiging, dat het nieuwe, nuttig en noodzakelijk is, die zich in uitvoeringniet door eigene antecedenten belemmerd zien. En van waar zouden onze ministers die overtuiging krijgen? zij, die alleen door eene vijfvoudige verwerping van verschillende kieswetten tot eene herzie ning gedwongen worden. Hoe zullen zij kunnen besluiten een stap ver der te gaan, dan waartoe zij worden gedwongen? En echter verheugen wij ons dat eene herziening, hoe bekrompen dan ook zal worden voorgesteld. Het kan toch niet missen, of door dit voorstel, zullen alle bepalingen der grondwet weder ter sprake gebragt worden. De grondwetsherziening van 1840hoe bekrompen ookhet voorstel van de Ileeren Thorbecke c. s., ofschoon in de geboorte door eene al te gedweëe kamer verstikt hebben zeer medegewerkt, om de kennis onzer staats-instellingenen der gebreken waaraan wij lijdenom tenen politischen geest onder de natie te verspreiden. Daartoe zal ook deze herziening medewerken zij zal de overtuiging meer algemeen doen worden, dat onze tegenwoordige toestand niet aan onze behoeften voldoet, zij zal verdere hervorming voorbereiden. Maar ook uit een ander oogpunt zal het voorstel tot herziening belang rijk kunnen worden. Het zal een maatstaf aan de hand kunnen geven hoe verre de publieke geest in de laatste jaren is vooruitgegaan. Het zal voor ieder eene voegzame gelegenheid zijn om zijne wenschen door middel van requesten aan de Staten generaal kenbaar te maken. NVjj hopen da Iniemand zich daarvan door nevenzaken of bijzondere betrek- dingen zal laten terughouden. Het zal eene gelegenheid zijn om door daden te toonen dat men vooruitgang en verbetering wil. In 1815 werd door de mannen van het behoud op het betrekkelijk klein getal personen gewezen dat zich aan de Staten generaal had gewend tot on dersteuning van het voorstel der negen mannen. Het was dwaas Die meer dan 6000 onderteekenaars hadden eene menigte achter zich die evenzeer naar verbetering verlangden maar zich of door hunne betrek kingen of wel uit eenige afkeer tegen het requestreren, uit de dagen on zer vereeniging met Belgie bijgebleven; niet hadden medegeteekend- Deze hebben toen geleerd dat hun al te bescheiden stilzwijgen verkeerd is uitgelegd dat zij door hun stilzitten onder de behoudsmannen gere kend zijn geworden en die les moge dan nu eene aansporing zijn van voor hunne gevoelens openlijk voor den dag te komen opdat de rege ring niet langer de algemeen gevoelde behoefte der natie kunne ver- lochenen. Alen schrome niet om ieder in zijnen kring tot opwekking van den pu- blieken geest medeteweiken. Waarlijk die geest is nog niet zoo leven dig dat men voor overdrijving behoeft te vreezen. Wij herinneren ons dat Lord Brougham. bij eene toespraak aan de jongens in eene ragged school(niet met de kinderen uit onze armen scholen gelijk te stellen maar uit de meest verwaarloosde knapen be staande hen aanmanende tot vermeerdering van kennis tot ijver en oppassendheid, hen wees op het groote voorregt dat zij zouden kun nen genieten wanneer zij door spaarzaamheid zich een grondeigen dom van 40 pd. St. hadden verworven dewijl zij dan mede konden werken tot de benoeming van een lid van het parlement. Indien wij ons eens voorstellen hoe hier dergelijke toespraak van een schoolopziener in een armen-school zou worden opgenomen wij zullen de afstand kennen die de publieke geest hier bij die in Engeland ten achteren is. Mogt de beloofde herziening medewerken om dieu afstand te verkleinen. BURGEMEESTER en ASSESSOREN der Gemeente Helder Ontvangen hebbende eene Kennisgeving van Heeren Bur gemeester en Welhoiuleren der Slad Amsterdam, d.d. 14 Oclober jl. houdende vaststelling eener meer eenvoudige en ze kere maatstaf voor de zetting van den prijs van het tarwebrood. Gelet op de dispositie van HEd. Groot-achtb. Heeren Ge deputeerde Stalen der provincie Noord-Holland, d.d. 7 Maart 1844 No. 10, waarbij het bestuur dezer Gemeente wordt gemagligd om zich, wat de regeling van den broodprijs be treft, ie mogen gedragen naar de zetting van do slad Am sterdam. Brengen ter kennis der Ingezetenen dat te rekenen van Maandag den 25slen October, ook in deze Gemeente van toepassing zijnde navolgende jjbox,. ..bet bestuur der slad

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 1