mende schepen£en aanvang te makentenzij deze reeds mogten genomen zijn. Bij eene zaak van zoo hoog gewigt is eeno hoogo male van voorzigligheid toch allezins nood zakelijk. 's GRAVENHAGE11 Nor. Men verneemt, dat het ge tal personen, die zich, als verdacht van zich schuldig te hebben gemaakt aan het vervaardigen of uilgcven van val- sche muntbillelten thans in hechtenis bevindenzeven be draagt. Het zijn de volgende 1°. van Straat en steen- teekenaar2°. van Baaiensteendrukker; 3°. Br kelens metselaar; 4°. Scholten, commissionair; 5 van der Marek, koek-en banketbakker; 6°. Blok, Boekverkooperen 7°. Fuldt, Koopman. De instructie in deze zaak wordt ijverig voortgezet. Het verhoor van verdachten en vele getuigen wordt heden vervolgd. ZIERIKZEE, 9 Nov. Eergisteren avond heeft hier een kindertwist de droevigste gevolgen gehad. De vier kinderen van do weduwe J. Paarse vermaakten zich met banken om stukjes roggebroodde oudste Marinusneomt van den jongsten een stukje brood af, waarop do tweedeLeendert partij trekt voor zijn broertje, waaruit ccii twist volgt en Marinus een slag aan Leendert toebrengtdeze neemt hierop in toorn een mes en brengt zijn broeder van achteren in den rug een steek toe, dio voor zijn leven doet vreezen. Spoedig volgt het berouw, en de verwonder zelf gaat een vvondhccler halen. De commissaris van policiedio zich ter plaatse van het misdrijf had begevendoet Leendert Paarse in hechtenis stellen. BURGERLIJKEN STAND. Gehuwd II. Tan Gurp en JI. Spekken.— Bevallen A. II. Burghgraef geb. Franck Z. R. Manheim geb. de Jong, D. -H. Lebman geb. de "Vos, Z. \Y. (luak geb. Rozendaal 'JL. II. van Brederode geb. Stubbe, D. A. Pronk, geb. Brouwer, Z. N. Beukenkamp geb. DascherZ. A. de Wit geb. Yolten Z. Overleden D. Keeman 13 j. W. F. de Yos 32 j. UI. üvergoor, 43 j. G. R. van Buren 43 j. A. Swaen 3 m. D. Ruis 21 j. (Scwcugbc Do wille mieren te Bombaij hebben "een linieschip opge geten en zeven duiven tc Zuidlaren hebben een manufac tuurwinkel leeg gestolen. Reeds drie aanzienlijke jagt- liefhebbers zijn in één jagtsaisoen door hun eigen kruid en lood getroffen. Te Leiden verschijnt een komeet met een lange staart maar zonder kern. (K. C.) Do soldaten zul len voortaan katoouen hemden dragen. In de sociëteit de Eendragt te Oirschot zijn twee oudjes gcbaloteerdte zamen tellende 168 jaar. Koningin Pomaré zal een neefje naar Parijs zenden ter voltooijing zijner studiën, en om het je- ncverstoken le leeren. In den Haag is een gezelschap valscho muntbiljetmakers ontdekt en gevat. En een ze kere Q. heeft drie stuks van Halletjes aan de Miris present gedaan. Hoe kan men nu nog spreken over te korten. Een lid van de tweede kamer heeft groole bezwaren tegen cer.o belasting op do inkomsten. Een gansch regiment Engelsche tirailleurs heeft zich aan Chineesche wijn (Sam- schoti) te huilen gegaanzoodat een aantal het met den dood heeft moeten bekoopen, -~~Laurens Koster zal afgebeeld worden met een gezigt van drie ellen lang, indien de voor- gesteldo strafwetten op de vrijheid van de drukpers door do vertegenwoordiging worden aangenomen. van Vliet (alias' Boudewijnis beboet voor cene som van ƒ644,24, terza ke zijner adverlentiën in het halfinaandscho tijdschrift de Tijd. In de vreedzame Zwilsorscho dalen zal spoedig het gebulder van het geschut weergalmen. In Spanje blijft het bij het Dagelijksche: geruchten van veranderingen irt het ministerie. Do Hertogin van Aumale is met gevolg naar Algiers vertrokken. Onze koning zal een rijk ser vies present krjjgen van Victoria-, prins Albert heeft het met genoegon bezigligd. In Belgio is eeno decoratie be stemd voor nijvere werklieden, bestaande uit een gouden of zilveren plaatje met dito ketlingje om aan le dragen. - Een grenadier in den Haag hoeft een horologie gestolen. De inilitaire-gevangenis to Oegstgeest bij Leiden zal verbe teringen ondergaan. - Te Katwijk zijn 700,000 bokkiugs gearriveerd. Het fransche gouvernement wil het eiland Korsika versterken. Volks-Kijmno op Pius IX. te be komen voor tachtig cents. In Manchester loopen thans bij do 40,000 spinners leeg. Een Parijsch geleerde heeft een werk van Plato ontdekt. Do Groninger hakkers heb ben toch van het stedelijk bestuur schadevergoeding bekomen wegens hun geleden verlies. De prins van Joinoille dwaalt door het Toskaansche. De keizer van Marokko heeft zijne beide zoonen aan het hoofd van twee legerben den gezonden, om den Emir Ahd-el-Kader voor zijnen euvelmoed te sLraffen. Verwacht een spoorweg van Tu- rin naar Genuaover San Pier d' Arena. FElirZZi&ETOW. De geest der menschen is even als het kwikzilver. Hij rust niet voor dat hij het waterpas bereikt heeft. Het is even zoo gelegen met den Eu- ropischen geest, en het is voorzeker i'ruissen hetwelk een groot deel neemt aan deze inwendige werking en beweging. Berlijn, dat ware duitsche middelpunt, is voor den vreemdeling een voorwerp van belangrijke stu die, van levendige verrassing. Hoe vele veranderingen en rigtingen in de gemoederen en in zaken hebben iu weinig tijds plaats gegrepen. En zulks niet alleen in die gewesten waar vooruitgang als het ware eene be hoefte is, maar ook daar waar stilstand de leus of wel eene levensvoor waarde is. Nergens in geheel Berlijn is deze schielijke werking zichtbaarder dan bij de prinses Amelia van I'ruissen, die lichtgevende planeet, om welke zich, al wat diep denkt, al wat echt verstandig is, al wat wetenschap en wijsbegeerte beoefent, beweegt. Prinses Amelia. is uit het vaderland van Gocthe; zij is opgevoed ge worden onder de leiding van de duitsehe wijsbegeerte uit de vorige eeuw. Zoo veel het eene vrouw vermag, veieenigt zij zich met de grooie bewe ging met de veelvermogende inwendige werking die even als -een stort vloed zich over Duitschland verspreidt, en alles bedekt en omverre werpt wat haar in haren loop stuit. In hare salons verdringen zich .als het wa re godgeleerden, profiessoren, reizigers, dichters, wjjsgeeren, vorsten, staats mannen, in één woord, al wat roem ademt. Yorst I'ucklcr Musckau zoo bekend door zijne reizen en werken, Plato Tchitratcheff aan het hoofd van Antinoüsdie als liefhebber den tcgt naai Kiva heeft mede gemaakt. Rauchde beroemde beeldhouwer. Enckc, Gale aan wien Levcrrier veel van zijnen jongsten roem verschuldigd is. Hoor hem spre ken en zulks met eene soort van eerbied, over de wiskunstige weten schappen, welker zekere waarheden hij weet toe te passen op al wat ons omringt. Hoor met welke krachtige bewoordingen hij die wetenschap be schrijft, die wetenschap die maar een gemeenschappelijk vaderland heeft namelijk het heelaldie wetenschap die maar eene neiging heeftde waarheid.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 3