BLADVULLING. De groote heer en zijn mufti verlustigen zich in het gebruik van opiuru en de dansen hunner odalisken tot dat hunne zinnen en inbeel dingskracht geheel bedwelmd zijn en zij in eenen zoeten slaap vallen. Bij de feesten der oude Scandinavische vorsten behoorde het tot den oeden toon om den feestwijn uit de hersenpannen der vijanden te drin- en en zoo men de berigten der reizigers mag gelooven dienen dezelfde voor ons zoo afschuwelijke zaken bij vele Afrikaansche vorsten tot bouw kundige versierselen en geheele voorgevels zuilen en gaanderijenbe staan uit schedels van verslagene vijanden. Deze versierselen zouden in Europa ook tot eenen billijken prijs te bekomen zijn, vootal in de na bijheid der beruchte slagveldenzoo niet de vindingrijke Britten het loffelijk gebruik hadden ingevoerd om daarmede de suiker te zuiveren en hunne akkers te bemesten. Volgens de geloofwaardige berigten van Gulliverhad men aan het bof van Lilliputde gewoonte zich te oefenen in het springen over eenen stokwelke door den koning zeiven en zijnen eersten staatsdienaar werd vastgehouden. Wie hierbij uitmunttekreeg eenen gordel van roode blaauwe of groene zijde ter belooning. Eene soort van ridderorde dus die met springen verdiend werd. Zijne Chinesche Majesteit die zichzelvcn noemt: Keizer des Hemels en der aarde, broeder der zon, en oom der maan, neef van alle sterren en beschermer des uitspansels, vindt niets aangenamer dan ouder een zijden xotnerscherm te zitten, omringd van vaandels, met draken, tijgers, en vliegende padden geborduurd, terwijl hij zijn sorbet (een drank) ge bruikt, en met een balvanger (bilboquet) speelt. Zijn rijk is te groot om zich met de zorgen voor hetzelve te belasten; hij wil dus liever zijne hersenendoor kleinigheden eenige afleiding bezorgen. De groote Mogol verheugt zijne hovelingen gelijk Vollaire beweert wanneer hij zich vernedert om te spreken, en zegt hij toevalliger wjjza iets dat van gezond menschenverstand getuigtZoo roepen alle aanwezen- den Karamotkaramot 1 (Een wonder! Een wonder!) Dit waren de tijdverdrijven van onbeschaafde hoven en duistere eeuwenmaar wij danken der koninklijke verveling ook vernuftiger uitspanningen. Da speelkaarten werden in 1390 uitgevonden om de droefgeestigheid van Sarei den zesden die zich altijd verbeeldde blaauwe geesten te zien af te leiden. De vier kleuren moesten de vier klassen zijner onderdanen voorstellen. De harten (coeurs) heleekenden lieden van het koor of geestelijken: de schoppen (piqués) of lansen, de edelen of het krijgs haftige deel der natiede ruiteD [carreaux] tegel of baksteenen duiden do burgers en kooplieden aan en de klaveren of knodsen [trèfles] gaven den boerenstand te kennen. Tan welke geringe toevalligheden hangt toch dikwijls het bestaan en de bezigheid veler menschen af. Indien niet voor meer dan vier eeuwen een koning van Frankrijk door blaauwe duivels was gekweld geworden, wat ware er dan van onze theesaletten, soirtSes en assemblées gedurende den langen winter geworden 1 Wat "Wierd er van Aken Spa en zooveel andere badplaatsen, zoo er geene farobnnken of de begunstigde whist en bostonspelen bestonden! Ook het edele schaakspel is een tijdverdrijf dat zijnen oorsprong aan hove lingen te danken heeft. Een koning van Fersie die ook broeder van de" zon en erfgenaam des firrnaments is, kan volstrekt de staathuishoud kunde en de kunst van regeren niet bevatten, totdat men hem door deze zinnebeeldige figuren de pligten van zijnen stand en die zijner onderdanen meer zinnelijk voorstelde. Zeker fransch 'prins van den bloede was zoo onbevattelijk in zijne jeugd dat het hem volstrekt onmogelijk was hem de 24 letteren van het fransche a'phabet te leeren. Men vond derhalve noodzakelijk hem 24 vreemde bedienden te geven en eiken derzelve den naam van eene letter op den arm te hechten daar nu de prins de namen der bedienden niet wist moest hij om ze te roepen wanneer hij hun diensten noodig hadzich bevlijtigen om de namen dezer letters te onthouden. Dit middel deed zulk eene goede werking dat hij in korte jaren in alle wetenschappen zulke verbazende vorderingen maakte dat hij weldra de bewondering zijner eeuw werd. Dit is een weök voor de uitvinders van leermethoden die hun weliigt van dienst kan zijnvooral om de groote eenvoudigheid en geringe kostbaarheid. De geestelijkste aller uitvindingen echter, die wij aan de verveling der hoven te danken hebbenis die der hofnarren omdat geene zoo doel matig is geweest: want uit den mond des hofnars kon menige gulden •waarheid tot den monarch gebragt worden die men anders hadde moe ten zwijgen. Deze nar was dikwijls een zedenieeraar met den zotskap opeen Esoputdie den strengsten gebieder de bitterste waarheden durfde zeggen. De man die in die eeuwen van dwinglandij dit hof- vermaak heeft uitgevonden verdiende een gedenkteeken van het duur zaamste metaal, doch ongelukkig weten wij dezelven niet te noemen: maar zooveel te zekerder weten wij dat Lodewijk de XIV, verwoestender gedachtenis de eerste was die hofnarren afschafte en daarentegen de toornooijen onder den naam van Carouselsweder invoerde. Welke gevolgtrekking kunnen tvij nu uit deze vlugtige schetsen trek- ken? Dat de mensch een vreemd-, en onverklaarbaar wezen is- want onder zijn zwoegen en w'efken ziet hij steeds uit naar rust en we-nscht zich het leven der voorname lediggangers toe; en wordt zijne begeerte vervuld dan weegt de looden schepter der verveling zwaar op zijne vrij heid en nu zoekt hij dezelve door kwaaddoen of door beuzeiingen te ontkomenindien hij het geluk niet heeftin den tempel der weten schap of der kunst een heilige vrijplaats te vinden. Eene onwaarheid van koninklijke lippen is voor eene natie wat een valsch scirt is voor eeno vloothet woord van den koning is als een licht-toren voor den Zeeman, het niet geven van het woord is het licht weerhouden maar het geven en het niet gestand doen, is niet alleen het ware licht weerhouden maar ten valsch ontsteken. Qt b v c tr tijc n t i c n» De Permanente commissie uit den Raad van Bestuur der Anna Paulowna Maatschappijis voornemens, op Donderdag den Oden December 1847, des vóórmiddags ten 11 ure, in nalemelden Keet, in het openbaar te verkoopen: 1. Voor afbraak, een houten Gebouw of Keet, met steen beklampt, gediend hebbende voor opzigterswoning, staan de op den Koegrasdijk bij de Kwelderbeck. 2. Een Boeijcr, zijnde een zeer goed Zeilvaartuig, met completen inventaris, zullende op den dag van den verkoop liggen, in het Kanaal vóór do Keet. 3. Een Zandbak of Ballastschuitliggende bij do ouda Sluis in de Zijpe. Nadere inlormalien zijn te bekomen ten Kantora van den Notaris P. A. Beets, aan het Nieuwediep. Door den Boekhandelaar S. E. vaïv NOOTEN te Sthoon- hovenis op heden uitgegeven en verzonden: I. ÏÏEDBRtATTDSCH YOLKS-ALMANAK, voor 1848; 208 bladz. druks, met 4 platen a 75 Cents, en in geslagen linnen band, verguld op snede a ƒ1,50. II. A L M A H A K voor HOLLANDSCHE BLIJGEESTIG EN, voor 1848; 212 bladz. druks, met 2 platen a 60 Cents, eu in karton, verguld op snede a ƒ1,20. Deze beide jaarboekjesmet Bijdragen van de meest ge achte Schrijvers en Dichters, en met groote zorg verzameld bevolen zich in- en uitwendig aan ook door den ongemeen goedkoopen Prijs. III. AIiSAItAK. II» MI-VIATUÜR voor KINDEREN, door T. van Spall en P. J. V. Pusseau, voor 1848; zesde jaargang, met 4 plaatjes a 40 Cents, ia karton 50 Cents, en verguld op snede, in koker a 80 Cents. De Uitgever vertrouwt, dat dit lieve Almanakje, evenals in vorige jaren, weder een welkom geschenk voor Kinde ren wezen zal. Uil gegeven bij C. BAKKER Bz. te Nieuwediep Gedrukt bij 5, UILTJES G, K00ÏER, te Umrt

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 4