toebrengen om door de opvolging van die voorgeschrevene verpligling mede le werken tot het voorkomen van mo gelijke ongelukken en het gerijfelijk maken der voetpaden, voor zijnen medeburger. HELDER 24 Decmber 1847. De Burgemeester voornoemd J. ijt 'T V E L T. BUITENLANDSE HE BER1GTEN. D ITI T S ÏI L A N D. FRANKFORT, 19 Dec. De nieuwe grooto raad van hel kanton Lucern is den 16deu dezer voor het eerst bijeenge komen. Nadat de geloofsbrieven der leden onderzocht en alle in orde bevonden warenis de vergadering overgegaan tot de verkiezing van eencn voorzitter, en heeft zij den heer Steiger (bekend wegens zijne ontsnapping uit de gevange nis te Lucern, terwijl hij gestreng in regten vervolgd werd ter zake van wezenlijke of vermeende zamenspanning tegen het nu gevalleno bewind der Jesuilen-parlij)met 66 van de 92 stemmen, lot die waardigheid verkozen. Dr. Steiger heeft deze benoeming aangenomen, maar onder voorwaai- de, dat de vergadering zich zou vereenigen met later door hem voorledragen financiële ontwerpen, welke gelijk hij zich uitdrukte, de strekking hadden om den ondergang van een groot aantal burgers te verhoeden, en, naar zijne meening, het eetiige middel waren om het kanton uit deszells legen- woordigeu hagchelijken toestand te redden. 20 Dec. Do bijzondere beriglen uit Napels lot den 8sten December melden, dat men destijds aldaar het gebeur de te Palermo aanmerkte als eene zoogenaamde vredelieven de volksbeweging, ten einde ook op het eiland Sicilië die hervormingen in het staatsbestuur le erlangen, welke men in het midden van Italië heelt verkregenwëlke beweging echter zoo kwalijk was beraamd, dat het den bevelvoeren den overheidspersonen (welker voorziglig en gematigd gedrag algemeen wordt geroemd) niet moeijelijk is gevallen dezcl- Te te onderdrukken. Men is in Napels cr op bedacht geweest, om een regiment Zwitsers naar Sicilië over te schepen. Bij nader bedenken heeft «le Koning het echter geraden geoordeeld, om de vier regimenten Zwilsersche troepen bijeen le houden. Men was aldaar zeer beducht voor de cholera. Ofschoon er vele zieken warenhad men echter nog geen bewijs van het uil- breken der genoemde kwaal vernomen. HAMBURG, 18 Dcc. Nopens het diner, 't welk dezer dagen door do zwilsersche overheid ter eoro van den engel- schen gezant, sir Stratford Canningis gegevenverneemt men, dat de genoemde gezant met de meeste bereidwillig heid heeft verklaard, daaraan deel te zullen nemen. Behal ve den heer Peel, hebben ook de overige leden van het corps diplomatique hetzelve bijgewoond, met uitzondering echter van den franschen gezant en den eersten secretaris van de lransche ambassade. Naar men meldt, waren deze beide di plomaten niet genoodigd geworden, om aan dien maaltijd deel te nemen. Men scheen in Bern cenigermate bevreesd le zijndat dit door de fransche regering kwalijk zou wor den opgenomen en als eene beleediging aangemerkt. Hief hondt men zich echter vrij algemeen overtuigd dat «Ie zwit- sersche overheid, na het gebeurde, denbeer iiois-le-Comte niet heeft kunnen uilnoodigen. De gebeurtenissen in Zwitserland hebben ook in Italië de algemeeno aandacht in hooge male opgewekt. Niet alleen te Rome en te Florence heeft de menigte openlijk van hare vreugde over de nederlaag van het afzonderlijke Verbond doen blijken, maar dit is ook geschied in menige kleine stadeu zelfs op hel land. Paus Pius IX heeft in het le Rome uitkomende officiële dagblad zijn misnoegen over deze demon- straliën aan den dag doen leggenen de menigte vermaand om zich voorlaan daarvan te onthouden. Het officiële los- caansche dagblad 't welk te Florence wordt uitgegeven steeds do partij der liberalen blijft toegedaan en zich vooral in do laatste lijden door een vijandigen toon tegen do pausselijko Regering heeft ouderscheiden, behelst een verloog over het geen in het pausselijke officiële dagblad deswegens is mede gedeelden verkondigt, dat het genoemde dagblad door na mens Z. H. Ie verklaren, dal het aan de bevolking der hoofd stad van de katholieke wereld niet voegde om openlijk hare vreugde wegens de zegepraal van de prolcstanlsche radicalen over de katholieken van het afzonderlijk Verbond aan den dag le leggen, den Paus heeft verraden en de heilige reg ten der godsdienst en vrijheid geschonden. ZWITSERLAND. BERN, 10 Dec. Do raad van oorlog heeft eene lijst der doodeu en gekwetsten bij het leger van den Bondsdag doen opmaken. Volgens dezelve zijn er 48 dooden en 222 ge- kwesle. Bij het gevechtn van Gislikon waren er 23 dooden en 92 gekwesleu bij Enllibuch 7 dooden en 30 gekwets ten voor Freijburg 10 dooden en 41 gekwetsten. Bij deze drie plaatsen hebben de voornaamste gevechten plaatsgehad. Het verlies aan de dooden en gekwetsten bij het Afzonder lijk Verbond is niet bekend de radicale dagbladen geven een getal daarvan bijna viermalen zoo groot als dat bij het bondsleger. VAN DE ZWITSERSCHE GRENZEN, 19 Dcc, Zoowel do Ooslenrijksche gezant in Zwitserland Baron von Kaisers- veldals een speciale gezant van Pruissen zijn thans naar Neuchatel vertrokken. Hel Fransche kabinet blijft aandrin gen op het houden van eene soort van conferentie. Het bedrag van de boete, welke Neuchatel heeft aan-, genomen lo betalen, is reeds door hel sluiten van eene lee- iiing bijeengebragt. Eerdaags zal de gouverneur van Neu chatel, de Heer v. Pfuelop zijn verzoek, uit dezen post ontslagen worden. Men doodverwt den generaal von Rado- wilz als diens opvolger. Uil Bern wordt geschreven, dat het nog niet bepaald is, wanneer Sir Slratjord Canning zijne reis naar Konslan- linopel aanvaarden zal. De voorloopige regering van Frijburg heeft verklaard, dat zij geheel builen staal was, om voor of op 20 Dcc., haar aandeel aan de eerste milliocn der oorlogskosten bijte- dragen. Ongetwijfeld zal do landdag geduld oefenen.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 2