mm ®&ir!EËM§anrs m Luxemburg zijn voortaan aan ilo censuur onderworpen. Waar riekt dit naar? In Lucern blijft 8000 man in be zetting lot dat do stad de oorlogskosten betaald heeft. lo Palcrmo dacht het volk aan zijno aanslaande staatkun dige wedergeboorte zoo op stiaat als in den schouwburg. De sledehouder des konings zat in zijne logeen durfde niet vertrekken, wijl ieder zingend naar hem keek. De ko ningin van Portugal is bankroet, en heeft zich lot de Ned. Miris gewend om redding. De Maas begint te verzanden voor Rotterdam en te Amsterdam wil men het Y droogma ken. Te Kleef heeft een paardenvleesch-maaltijd plaats gehad zonder te eten. Dertig van de zestig genoodigden waren absent gebleven en de aanwezigen hebben zich ver genoegd met slechts hunne glaasjes te ledigen tusschenbei- du eens een quasi begcerig oog werpende op het vlecsch der hoefdieren. De ware wijsheid: te bekomen bij den boekhandelaar Sladoot te Groningen voor een kwartje. Eene zekere dame te Ereskens, verdwaald zijnde en haar armband verloren hebbende, liet den omroeper bekend ma ken, dat de eerlijke vinder die denzelven terug bragt eene genereuso belooning zou ontvangen mits, geheim houdende waar hij gevonden was. Yota Eene. (Kal.) Thans kun nen de Zwitsersclio zaken als geëindigd beschouwd worden, mits do mogendheden niet aan het protocollen gaan. .F E U I L Ij 1-: 'F O ,v. llitteeTisel wit eene Reisbeschryving [Vervolg en Slot.) De zoodanigen die niet bekend zijn met de zeden der Engelschen en Ieren, zijnde vooral de lust tot reizen hun ingeschapenzullen misschien niet begiijpen hoe liet mogelijk is, dat zoovele derde personen zich op doen tusschen eigenaar en pachter. Het is daarom niet overbodig eenige van de menigvuldige redenen op te noemen die de eigenaars er toe bren gen om zich te verwijderen; zij zijn deze: vooreerst de staatkundige ver- deeldheden die een gevolg zijn van de twisten over het godsdienstige, deze maken de inwoners nfkeerig van het land dat zij bewoneu; de diep gt,woitelde haat van de protestnntsche en kalliolijke partijen is een ge- v el dat alle andere beheerscht niet alleen maar derzelver respectieve, leden geheel en al van elkander verwijdert. Deze verlamt alle openhaar vermaak en maakt het leven hoogst onaangenaam. De rijke lieden verlaten hij menigte het land om afleiding te zoeken, of een bestaan dat meer met hunnen smaakoverèenkomt het komt er niet op aan waar, in Frankrijk, de Nederlanden, Italië, Duitschland Zwit serland zij verspreiden zich door geheel Europazij leven overal goed- kooper dan in hun eigen land, houden er geld over, of verteren wat zij winnen, zoo als hun goeddunkt. Gedurende deze lange afwezigheid, die wel dikwijls eeuwig wordtpas seren de middlemen, de zaakverzorgers en zaakgelastigden enz. huurce dels tegen enorme prijzen, op dat deze er ook hun -deel hij vinden. Der gelijke en nog meerdere handelwijzen, welke gedurende eeuwen worden volgehouden moeten noodzadelijk ten gevolge hebben de tegenwoordige ellende en verw oesting die in dit land heerschtals men daarbij nog voegt de tiende, welke de pachter moet betalen. Ten einde de moeijeiïjkbe- den te boven 1e komen, verhonden aan het innen dezer tienden, die dikwijls het inroepen van de militaire mngt noodzakelijk maakte verpligt- te eene wet van 1832 ook de eigenaars om dien tiende te betalen ech ter met voorbehoud van het op hunne pachters te mogen verhalen! Nog beter zal men den ongelukkigen toestand van Ierland kunnen ver klaren als men in aanmerking neemt dat Engeland alle takken van be slaan en nijverheid uit dit land tracht te vernietigen orn er deszelfs eigen bodem mede te verrijken. Het kon niet anders of het aime Iersche volk moest wel tot dien staat vervallen waartoe liet thans vervallen is. Hetgeen wij gezegd hebben kan een denkeeld geven van de verschrik kelijke ontberingen waaraan de Ieren zijn blootgesteld en van daar die hevige ziekten, die telken jnre terugkeereride koortsendie thans van hongersnood vergezeld gaan, De priester voorziet den stervenden van de sacramenten op het half verrot stroosoms aan drie of vier leden van é*4l en het zelfde huisgezin. De lijken worden in den zelfden kuil geworpew met de lompen die ze nog bedekken, hetgeen nog de afzigtelijkheid »a» den dood bij die menscben vermeerdert, die naar het voorbeeld der ou-' den, hoven alles gehecht zijn aan de eer van eene oidelijke begrafenis, Vergezeld van de noodige kerkelijke plegtigheden. Om een kleine schets te geven van de duurte dei eetwaren diene het volgende. Een morgen wortelen is verkocht geworden vooj 120 pond of 1410 gul den Nederlandsch een stove of acht pond aardappelen, die vroeger voor vier stuivers verkocht werden, kostten in genoemd, jaar 34 stuivers Gelukkig de huisvader die een schelling daags of 12 stuivers Neder landsch vei dient. Gaat men de zoo even genoemde dure prijzen der le vensmiddelen na, zoo kan men zich een denkbeeld vormen van de wijz» waarop de huisgezinnen gevoed worden. Door elkander genomen kan men het gemiddelde cijfer der Iersche kin deren tot de klasse der armen hehoorende stellen op zes per huishouding 9 de vader en moeder er onder begrepen dus acht personen. Wij welen dat Culloch in zijn Extrait statistical account of the British ertipire, deel I, pag. 442, het gemiddelde getal eener familie op vijf stelt alle klassen er onder begrepen. Die der armeu talrijker zijnde is men nader hij do waarheid met het cijfer acht dan met vijfdit cijfer nu tot basis aanne mende kan ieder lid van een huisgezin slechts vier aardappelen daag» ontvangen. En nu vragen wij: wat moet er worden van de vier miljoent magen der armen, waarvan de helft geen zes maanden in het jaar werk heeft. Hun ondeihoud wordt gemiddeld gebragt op een a twee aardap pelen daags, de andere helft bedelt. Door de zorg der priesters en door die der protestantsche predikanten die ook uitdeelingen doen aan de ar men worden de aalmoezen uilgedeeid. Dit is echter aan groote moeije- iijkheden onderhevig, want er zijn lcer-pels die van zes tot acht, tien ja vijftien mijlen in omtrek hebben. Die priesters die dan ook steeds te paard zijn, wijden hun geheele leven aan de heil'ge dienst, die zij met alle mogelijke onthouding verrigten; zij kunnen ecliter niet overal hulp verleenen aan die uitgehongerde menigte. Soms vindt hij- een gansch huisgezin dood uitgestrekt in de hut, en dit gebeurt tegenwoordig dage lijks. Brood is den armen Ier onbekend even zoo als soep.In den kaatsten strengen winter, hebben huisgezinnen in den uitersten nood verkeerende het dier geslacht en opgegeten, dat gedurende geruimen tijd hun door zijn arbeid tot steun verstrekte, namelijk den ezel, die men bezigt om dat bij weinig van onderhoud kost en des nachts op de publieke wegen zijn voedsel zoekt. Zijn huid wordt verkocht voor 15 a 20 stuivers ent zijn vleesch wordt boven de asch gereed gemaakt of liever zij verslinden hel half raauw. Iu afgelegen districten is dan ook ten gevolge van dit en soortgelijk walgelijk voedsel de sterfte zoo groot dat men er geen lijs ten meer op na houdt, zij worden sfechts begraven zonder eenigen bij- zonderen vorm in acht te nemen. De Eerw. O1 Coiinor priester van eeb keispel heeft te Kilhrcij gezegd: »Ik heb eene arme vrouw haren zuigeling van de borst zien nemen opdat haar oudste zoon die groot genoeg was om te werken, z'ich zou voeden met de melk die de natuur voor zijnen jongen broeder bestemd »had en dat bij zich bier door in staat zou gevoelen nog iets tot bun dagelijks onderhoud te verdienen." Men siddert bij het ter neder schrijven maar is niet zonder tegenspraak de dood een geluk voor de zoodanigen Honger, gebrek, koude te moe ten verduren; zulk een toestand verstomt de ziel, maakt ze ongevoelig voor de smarten waaronder hare kinderen bezwijken, de dóchters staan de vaders niet meer hij: alle levensgevoel doolt uit, zij verwachten zij roe pen slechts den dood aan. Welk een tooneel voor hen die dit alles ovef- leven. Die oogenblikken van afgrijsselijke kwellingen, van doodsangsten bij het slaan van liet laatste levensuur, wij hebben ze in Rusland gekend: zij zijn onuiïwischbaar Zij die dezen toestand overleven staan bloot aan dc koude, die zich veibonderdvoudigt bij een ledige en gesloten maag. Zullen zij nog kracht» genoeg behouden ten einde liun ellendig en schraal leven nog wat te ver lengen om de noodige brandstollen te veizamelen bestaande nit koei- jenvuil gemengd met drooge rivierslib, en andere brandbare zelfstandig heden. Wanneer wij nu al bet voorgaande te znmen nemen moeten wij dan niet %rngen of een spoedige clood niet te verkiezen is boven zulk een le vensstaat als men daar nog den nfgiijsselijken hongersnood bijvoegt? Yelen zullen dit toestemmend heantwooiden. Dit was in januarij 1847. Uitgegeven bij C. BAKKER Bz. te Nieuwcdicp Gedrukt bij S. UILTJES G. K00TER, te Helder

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 4