B 3 Z B 1T D M A S I 1T Leerzame les voor de regeringen om hunne invloed bij de verkiezingen uiet te misbruiken. Die iuvloed móge lijdelijke gehoorzame volgers in de vertegenwoordiging brengen, het is een blinddoek, die de regering zichzelve voor de oogen bindtals zijde wensch der natie wil leeren kennen. Leerzame les voor de regeringen, om tijdige hervormingen toe te staan opdat de driflen door wederstand geprikkeld, niet tot gebeele omverwer ping van het bestaande leiden. Do BURGEMEESTER der Gemeente Helder, maakt bij deze bekenddat op heden ter Secretarie der gemeente, 1 ter inzage voor de belanghebbenden zijn nedergelogden aldaar gedurende drie weken zullen verblijven: do stukken betrekkelijk de bepaling van 's Rijks Militairo gronden in deze gemeente beslaande uit zeven ontwerpen van Processenver- baal van grensbepaling ecno beschrijving van de grenzen en een plan of kaart der militaire eigendommen. Do BURGEMEESTER voornoemd noodigt alle belangheb benden uit tle gemelde stukken te komen inzien en bezwa ren hebbende legen tle grensbepalingen, zoodanig als die in de stukken zijn aangewezen dezelve binnen gemeiden tijd van drie wekenschriftelijk en met redenen omkleed, ter zijner kennisso te brengen. HELDER den 28 Februarij 1848. De Burgemeester voornoemd J. in 't V E L T. BINNENLAND. HELDER EN NIEUWEDIEP, 4 Maart. Daar de fransche regering met geweld hel aangekondigde feestmaal der reformisten heeft belet, is Parijs den 22 Febr. het tooneel van oproer geworden. Volks-tumultenop roerkreten, barricades door rijtuigen en straalsteenenplun dering van wapens uit magazijnen, brandstichtingen heeft men te betreuren, van beide zijden, hel volk en do mili tairo magtzijn dooden en gekwetsten gevallen, en hebben er verscheideno arrcstatiën plaats gehad. Het volk drong met geweld aan op de aftreding van den minister Gui zot en Oj) hervorming in het kiesregt. Den volgenden dag waren meest alle winkels gesloten; daar waar de oproerigheden het ergst waren, maakte do militaire magt gebruik van blanke wapenen en pelotons-vuur. De municipale garde, de linietroepen en de detachementen van de nationale garde bivouakkeerden op de openbare plei nen voorzien van verscheidene stukken geschut. Do ko ning hield des avonds onder fakkellicht in de Tuileriën cenc wapenschouwing over de linielroepcn. De nationala garde beloonde weinig lust om bijeen te komen; zelfs sloeg zij met het volk do banden in een, on der het zingen van patriotscho liederen. Eerst toen de heer Besson, pair van Frankrijk, kolonel van hel 3de re giment der nationale garde, bij den koning hel ontslag van den minister Guizot bcvveikl had, verklaarde de na tionale garde zich bereid, om de orde te handhaven. Nu hoordo men de kreten: Leve de honing! Leve de hervormingDo huizen werden geïllumineerd en Parijs j leverde een zonderling schouwspel op. Ongelukkiglijk loste het volk eenigo losse geweerschoten op do troepen dio voor hel hólel van den heer Guizot geposteerd waren. Dit lokte van de zijde der troepen een antwoord uit en was het sein tot een' waren burgeroorlog. Het gevecht duur de den geheelen nacht voort, en in den ochtend van Don derdag namen do opstandelingen eene aanvallende houding aan. De nationale garde gedroeg zich laauvv, en twee re gimenten infanterie gaven hunne wapens over. Te ver geefs trachtte mevrouw de hertogin van Orleans, met haren zoon aan de hand, en vergezeld door den hertog van Ne mours, op de tribune van do kamer vier afgevaardigden, toen reeds door het volk overmeesterd, de woedende me nigte lol bedaren te brengen zij werd niet gehoordpis toolschoten zouden zelfs op haar gelost zijn, en ter naau- wernood is zij door een venster ontsnapt. Bijna gelijktijdig deed do koning alsland van den troon. Eene andere massa volks stroomde nu naar de Tuilleriën waar de koninklijke familie zich nog bevond. Een gedeel te van het paleis werd bcmagligd en Bodewijk Filips vlugl- te aan den arm der koningin, gevolgd door zijne kinderen en omringd door eene te gelijk beschermende en dreigende menigte, naar Neuilly en van daar naar Eu. Alle concessiën door den honing gedaan waren ver worpen ook het aanbod van een' troonafstand ter guns te vati den graaf van Parijs, onder regentschap van de hertogin van Orleansde Tuilleriën werden vernield de REPUBLIEK geproclameerd en een voorloopig bewind ingesteld. De leden van het provisionele gouvernement der fransche republiek zijn: Garnier Pages, maire van Parijs Lamar- tineLouis Blanc, secretaris. De groote plogtigheid van de formele afkondiging der republiek heelt den 27 bij de Julij-kolom plaats gehad. Aan de National ontlcenen wij daarvan do volgende bij zonderheden Aan den voet van de kolom aangekomen hebben zich de leden van hel voorloopig bewind geschaard op eene lijn ter wijl de muzijk de marscillaise speelde. De vaandels werden tegenover hen geplaatst. Na een roffelslag heeft de heer Arago hel woord gevoerd. Hij heeft met eene slerko stern het vergaderde volk aangekondigd dat het voorloopig bewind gemeend had dat het zyn pligt wasde republiek plegliglijk af te kondigen voor de heldhaftige bevolking van Parijs, waarvan do vrijwillige acclamatie reeds dezen vorm van regering had gewettigd. De bekrachtiging van geheel Frankrijk ontbreekt daaraan nog voorzekermaar wij hopcu, dat het den wensch des parijschen volks zal bevestigen dat een nieuw en heerlijk voorbeeld heelt gegeven van zijn moed, van zijne magtvan zijne gematigdheid. Thans moet aan het vaderland en aan de wereld worden bewezen dat dit volk met slechts het natuurlijke besef bezit heelt genomen van zijne regten maar dat hel er ook hel verstand en de wijsheid van. heeft. Bedaard en sterk krachtig en edelmoedig kan het volk van Parijs tegenover Frankrijk gesteld worden als een regl tot hoogmoed en fierheid. Het schijnt in de meeste verachting uitdrukkende vergetelheid te hebben laten weg zinken een koningschapdat slechts kwaad stichtteom zich slechts onledig te houden met de groote belangen welke die zijn van al do volken met de onsterfelijke be-?

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1848 | | pagina 2