WEEKBLAD van den EJ Het HELBEB es bet MEIWEDIEP. N°. 16. STAATKUNDIGE HERVORMINGEN. STAVTKUNDIGE BESCHOUWINGEN, VERTOGEN Era. ZESDE JAARGANG, Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz te Nieuwe Diep De 1'rijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekbandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. M A. A. D A ADVERTENTIEN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Zaturdagsdes middags ten 12 urede prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 10 APRIL. Men hoort nog vaak van ben, die door belang aan bet be houd van bet bestaande gehecht zijn, of voor wie het gemak en de zoete rust te lief zijn, om, terwijl 2ij bet goed in de we reld nebben, niet alle verandering te scbroomeu de bedenking makendat eene staatkundige hervorming weinig zal baten daar «leze do meuschen niet beier zal makendan zij zijndat altijd het bestuur en gezag aan menschen zal zijn toevertronwdwier zwakheden en gebreken hunnen verkeerden invloed zullen uit oefenen; dat met verandering van namen hetzelfde spel ge speeld zal werden. Is dat waar? Hebben staatsinstellingen geen invloed op het algemeen welzijn, op de zedelijke en stof felijke ontwikkeling der natie? Indien alle menschen volmaakt waren zich niet door hunne driften, of het eigenbelang lieten medeslepen, zou wclligt de staatsvorm meer onverschillig ziju, omdat de wil en het inzigt van het individu de wil eu het iuzigt vau allen zou zijn; maar juist omdat hel meuschdom uiet op dien hoogen trap van volma king staat, behoort er eeue hooge waaide gehecht te worden aan den vorm van regering en zal die vorm liet vcrkicselijkst zijn, waarbij de bekrompenheid, de gebreken en liet eigenbe lang vau het individu zicli ia den strijd met het algemeen be lang hel minst kan doen gelden. Eu welke i'egeriugsvorin zal dat zijn? Uit den aard der zaak die, waarbij aan het algemeen den meestcn invloed op het bestuur gegeven wordt. Waar die invloed geheel aan eeue famiiie of aan zekere klasse der maatschappij wordt overgela ten, daar zal het belang dier familie, het bclaug dier klasse zich doen gelden, en in zoo ver is de algemeene stemgcreglig- lieidgelijk men thans in Frankrijk wil invoeren, de meest logische vorm vau verkiezingen. Eu echter wcuschen wij niet, dat die vorm dadelij k en voor al niet hier te lande wordt toegepast. Wij achten den tijd daarvoor niet rijp, omdat de stcmgeregligheid tevens eeue ze kere bekwaamheid veronderstelt, om denkbeeldige belangeu Tan de ware belangen te onderscheiden. De werkman b. v. die de werktuigen verbrijzelt, meent in zijn belang te hande len en inderdaad toch is de bestemming der werktuigen, om liet lot vau den arbeider te verbeteren, zijn werk ligter en gemakkelijker to maken, om meerder genot te verspreiden. Da! «Ie werktuigen daaraan nog niet beantwoord hebben, ligt niet in hcuzchen, maar in andere maatschappelijke oorzaken. Ei' liggen echter in het vorenstaande twee hoogst belang rijke gevolgen; het eerste dat het de pligt van elke regering is om die klassen der maatschappij welke men thans om hunne mindere bekwaamheid moet uitsluiten daarvoor ge schikt te maken; en het andcro dat zoolang, als zij uiigeslo- ten zijn de hoogere klassen der maatschappij zich de belangen der mindere klassen als hunne eigene behooreu aantelrekken. Zoo lang de meer gegoeden zich als de voogden der meer be- hoeftigen beschouwen, behooren zij zich ook als goede voogdeu voor hunne minderjarigen te gedragen. Het is de miskenning vaudezen pligt, die door Lodeivijh Philips met eene treurige ballingschap geboet wordt. Eene tijdige uitbreiding van het kiesregt had aan eenen grooteren kring van belangen, eene sletn gegeven om zich te doen hooren en zou het gezag van den kroon bevestigd hebben. Men is ligt geneigd de revolulieii aan eene persoonlijke eer zucht loetcschrijven en men mogt zich op eenige waarschijn lijkheid beroepen zoolang het alleen de vraag was of Mo lé Thiers of Odillon Ilarrol aan het hoofd van liet ministerie zou komeu; maar met namen brengt men de inassas niet in beweging, zoo die namen geeue beginselen, geeue belangen vertegenwoordigen. De uitslag heeft doeu zien, dat in Frankrijk het voik zelf de behoefte van hervorming diep gevoelde dat de verschillende voogdijen, die er over gesteld waren of die het zich zelf gegeven had niet aau hare roeping hadden beantwoord zoo dot het thans iu het geheel geen voogden meer veilangde; maar zich zelf meerdeijarig verklaarde. De tijd zal leeren of het zich niet te vroeg heeft geëinauci peerd De Fransche revolutie zij echter eene waarschuwing Toor ie der die ous land voor zulk eene ontijdige emancipatie wil bewaren. Men bedenke dal men de minderjarigheid niet zou- der noodzakelijkheid moet verlengen en dat, wil men door den minderjarige als voogd geëerbiedigd zijn men ook met vader lijke zorg zijne belangen moet behartigen. Men bedenke wel, dat, zoo de mindcie klassen nog minderjarig zijn, de feindsck- heid toch heeft opgehouden eu de Drukpers beu tol jonge lingen gemaakt heeft die locii ook een cigcngcvoeleu durven hebben en soms met meer scherpzinnigheid oordecleu dan men verwachten zou. Het is daarom ook uiet onverschillig ouder wiens leiding staatkundige hervormingen worden ingevoerd. Hel is niet ge noeg, dal die op het papier geschreven Staan*>^naar zij be hooreu in de natie als Icvciismakend-Cegiusel4e woelen opgeno men er moet dadelijk aau de maehïhe een sloot worden ge geven waardoor hel ieder helder wordt dat zij haar daal zal bereiken eu daartoe wordt bij warme overtuiging eene ^kJWïlt- lige baud gevorderd. toV'

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1848 | | pagina 1