migen zich door godsdienstige onrerdraagzaamheid laten veiblinden; maar dit geeft ons dan thans ook het regt, om zonder vrees van miskend te worden, te waarschuwen tegen zulk eene katholijke keuze. Voor het eerst wordt een aanzienlijk gedeelte der Natie opgeroepen, 0111 zelf regtstreeks hare ver tegenwoordigers te kiezen; zullen wij die gelegen heid misbruiken, om ons in protcstantsche en katho lieke vereenigingen af te scheiden? Zullen wij da delijk een grond gaan leggen, waarop sectenhaat en onde-liiige verdeeldheid welig groeijen zal? Is het hurgerpligt vervullen, als men, waar het aller heil, waar het de toekomst des lands geldt, wegens ge lijkheid van godsdienstige begrippen, aan de onkun de en zwakheid eene plaats in 's lands vertegen woordig! g geeft? Indien de kiezer zich in zijne keuze door iets anders, dan door het algemeen be lang laat geleiden, wat regt zal hij hebben, om den vertegenwoordiger, zijne voetstappen volgende en zich door ministeriele gunst of andere eigenbatige oogmeiken latende verleiden, te berispen? Mijzelf handelde immers niet anders. Wij duiden het den kathoiijk niet ten kwade, wanneer hij tusschen twee kandidatenwier aanspra ken gelijk zijn, den kathoiijk hoven den protes tant verkiest; maar den kathoiijk te kiezen, alleen omdat hij is geloofsgenoot, dat is schending van burgerpügt, waarop nimmer zegen is te wachten. In de tegenwoordige omstandigheden is bovendien de keuze van den Meer Aghina meer dan slecht, zij is uit het katholijke standpunt dom. Wilden de kaiholijken eenen kathoiijk, men had de keuze over het gansche vaderland, om een man te stel len, die eene plaats in de vertegenwoordiging eer had kunnen aandoen, en geloofsbelang had zich ach ter algemeen belang kunnen verschuilen, zich daarin oplossen, men mogt der protestanten medewerking verwachten; maar de voorstelling van een man als Aghina is zoo blijkbaar eene miskenning van het algemeen belang, dat het niet alleen ieder protes tant, ir.aar ieder verstandigen kathoiijk moet ergeren. Wij hebben veel te goeden dunk van onze katho lijke landgenootendan dat wij veronderstellen, dat ldj verscheidene stemmen op zich zou verecnigen; maar boe gering dat aantal stemmen ook mag wezen liet wa re tc wenscheri, dat zij niet voor eenen beteren en geschikteren kandidaat verloren gingen. Wij hopen dat er onder de verstandige vrienden van den Heer Aghina ten minsten wel één zoo veel invloed op hem zal hebben, dat hij zich terug trekke en dan willen wij gaarne ieder opwekken om de dwaasheid yan een zwak oogenblik te vergeten. BEKENDMAKING. Do BURGEMEESTER dezer Gemeente, mankt bij deze bekend, dat do jaarlijksche algemeene schouwing over do plaatselijke uitwateringen, straten en wegen, door Heeren Wijkmoesteren zal worden gehouden op Vrijdag den ze ventienden November e.k.en herinnert elk en een iegelijk, wicn zulks zoude mogen aangaan, aan de bepak;1-,:on van art. 8 en volgende van het Plaatselijk Reglement usii den 28ïtcn Augustus 1844, om alzoo te zorgen, dat alle goten en waterleidingen, voor zooverre dezelve zijn loopendo over of strekkende langs ieders erf of woning, behoorlijk zijn op gemaakt en de stralen van alle vuilnis en onreinheid gezui verd zoomede dal dezelve goten van behoorlijke schoeijin- gen zijn voorzien, en die goten, welke langs den algemeene» weg loopenmet doelmatige planken zijn gedekt verma- I riondo de Burgemeester voornoemd, een ieder vvien zulks betreft ,:jde voorgeschrevene bepalingen en verordeningen, stiplelijk na te komen, ten einde zich te vrijwaren voor j kosten en onaangenaamheden, die uil verzuim of achteloos heid noodwendig zouden voortvloeijcn. HELDER 3 November 1848, De Burgemeester voornoemd J. in 't VELT. BURGEMEESTER en ASSESSOREN der Gemeente Hel der, maken bij deze hekend dal de lijst der Kieshevoegden in deze Gemeente, voor de tweede kamer der Statcn-Gehe- raalter voldoening aan artikel 5 van het voorloopig Kies reglement door den Gemeenteraad is gesloten en ter secre tarie dor Gemeente op nieüw ter algemeene kennisneming is gelegd. HELDER den 10 November 1848. Burgemeester en Assessoren voornoemd J. in 'tYELT. - Ter ordonnantie van dezelve J. SCHOON, Secretaris. I 1 ig W S V Si 3D S Ef fa II gr» HELDER en NIEUWEBIEP, 11 November. Uithoofde van eene oproeping van Kiezers uit ons geheel Kies-Dislrietdoor den Heer Mr P. A. de Lange (zie Adver- tentien hebben wij onzo voorgenomene uitnoodiging lot hel bijwonen eener dergelijke Vergadering in dit Onder- kiea—District uitgesteldten einde eerst het resultaat alle- wachten van het verhandelde in die meer algemeeno ver gadering. Men leest in do Stembus: Onder hen, die in het hoofdkiesdistrict Alkmaar de meeste stemmen op zich schijnen te zullen vereenigen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, behoort do heer S. A. de Moraaznotaris ledier stede, een man, wiens kun de en echt liberale denkwijze in de plaats zijner woningen in de omstreken van algemeene bekendheid zijn. Moernia- !cn wendde de heer de Moraaz zich tol 's lands verlegen-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1848 | | pagina 2