WEEKBLAD HELDER EN BET NIEUWE». N°. 53. VAN DES cote 1848. STAATKUNDIGE BESCHOUWINGENVERTOGEN enz. j Antwoord aan den Heer Mr. G. van Leeuwen. SE92SB JAARS5AK®. Dit YTeekblad wordt eiken Maandag-morgen itgegeven bij C. BAKKER Ba te Nieuwe Diep. De Prijs ia 80 Cts. in de drie maanden en Toor de buitensteden franto per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan teren aijner woonplaats. 1AAI$AÖ ADYERTENTIEN gelieTe men ongeregeld aan den Uitgever in te renden, uiterlijk Zaturdsgsdes middags ten 12 ure de prijs van 1 tot 4 regels is GO centen voor eiken regel meer 15 centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 18 1 E S E K S E In ons vorig nummer hebben wij een schrijven van den lieer Mr.G. van Leeuwen opgenomen zonder eene enkele aanmerking er bij te voegen, opdat ieder zelf naar eigen indruk daarover mogt oordeelen. Maar vrij behielden ons stilzwijgend voor, om ook teil daarop te antwoorden. De brief of het ingezonden stuk begint met de verklaring, dat de Heer van Leeuwen niet wenschte benoemd te wordenmaar de kandidatuur als een burgerpligt niét wilde weigeren. Gewoon, om een eerlijk man op zijn woord te gelooven willen wij die verklaring niet betwisten. Ook is de dankbaarheid een te schoone deugd, dan dat wij eene enkele aanmerking zouden maken op de dankbetuiging aan de Heercn Schoon en Jjoomsma en de 438 kiesgeregtigdendie óf die kandidatuur bevor derd, óf den lieer van Leeuwen gestemd hebben. Maar wanneer de Ilee- ren Schoon en Jjoomsma in bet bijzonder bedankt worden, »dat zij zijn »goedeo naam hebben gehandhaafd, toen dese door nameloos geschrijf in «dit weekblad en andere dagbladen zoo al niet regtstreek3 aangerand dan toch zijdelings verdacht werd dan moeten wij bier een oogenblik bij blij ven stilstaan. Wat in andere dagbladen is geschied wsten wij niet, en gaat ons ook niet aan; maar wij noemen de beschuldiging, dat in dit blad den goe den naam van den Heer van Leeuwen zou zijn aangerand, een leugen en vrij tarten den Geer van Leeuwen een enkele regel in ons blad aan te wijzen waarin wij anders dan met persoonlijke achting over hem hebben gesproken, ofschoon wij zijne politieke beginselen bestreden; en wij ken den ons in dit opzigt dan ook zoo volkomen zuiver, dat wij bij de opna me van zijn stuk het oordeel volkomen vrij avn onze lezers lieten. Geeft de Heer van Leeuwen onze vroegere nummers gelezen of velt hij •en oordeel naar hetgeen anderen hem er van hebben verteld? In het eerste geval vragen wij hem, waar is uw goede naam aangerand? In het sndere geval raden wij Z. Ed. Acbtb. aan, eerst zelf te onderzoeken voor hij openlijk een oordeel uitspreekt, dat eene beleediging behelst. Door nameloos geschrijf iemands goeden naam aan te randen of ver dacht te rmaken is lasterenen aan zulk misdrijf maakte zich dit week blad nimmer schuldig. De redactie wier vrijzinnige geest genoeg door blinkt, als zij dergelijke beschuldiging tegen baar zelve in haar blad op neemt, beeft daarvan een ie groote afschuw, dan dat zij een duimbreed plaats zou inruimen voor het bekladden van iemands goeden Daam. De hoofdbedoeling van het schrijven van den Geer ton Leeuwen was de wederlegging onzer stelling, dat Z. Ed. tegen de vrijhield van gods dienst heelt gestemd. Bedoelt de lieer van Lccuivcndat wij door die steil ng zijn goeden naam bezwalkt hebben, dan twisten wij over woorden; maar dan is zijne uitdrukking zeer ongepast; want wij begrijpen niet hoe iemands goeden naam kan worden aangetast door bet zeggendat bij tegen de vrijheid van godsdienst gestemd is. Dit is een staatkundig geschil, waarmede de goede naam niets te maken beeft. De Geer van Leeuwen bad ons mogen Terwijten, dat wij hem tets on- regte zoodanige stemming verweten hadden en uit zijne redevoeringen in de Staten-Generaal het tegendeel kunnen bewijzen; ea zoo bij die be wijzen leverde ons onkunde of kwade trouw mogen verwijten, bij zou ons nooit kunnen aanwrijven, dat wij zijn goeden naam hebben..verdacht gemaakt. Maar heeft nu de Geer van Leeuwen bewijs geleverd dat wij ten on- regte die stemming aan hem toegeschreven hebben? De Heer van Leeuwen beroept zich eerstelijk op een ieder, of hij in zijn dagelijksch en huisseijk verkeer ooit op eer.igc partijdigheid betrapt is; ten andere op lijn gedrag als officier van justitie tegenover de afge scheidenen. Op deze puuten zullen wij niet antwoorden. Het huisselijk, verkeer van den Geer van Leeuwen mag geen dagb.nd aaaraken. Yan den officier van justitie hcbbeD wij geon enkele keer ge sproken. In die betrekking heeft het algemeen zijne welwillendheid en zijne verdiensten op prijs weten te slelien. YYij hebben alleen te maken met het oud iid der Staten-Generaalmet den poiitieken van Leeuwen. I)e Heer van Leeuwen Traagt dan verder, of zijn gedrag in de Staten- Generaal zich ooit door vijandschap tegen sijne R. O. medeburgers heeft gekenmerkt? YVij vragen: wie heeft ooit u van zoodanige vijandschap beschuldigd? YYrij voorzeker niet. Gij schermt legen eene beschuldiging, die nimmer, ten minste in dit blad, tegen u gorigt is, en uwe sla gen vallen derhalven in de lucht en treffen niemand. YYij hebben gezegd dat gij bel regt van placet hebt willen handhaven en alzoo tegen de vrijheid van de R. G. godsdienst, dia dal regt, vooral 1 onder een prolestantsch vorst, niet dulden kan, gestemd hebt en dat er- j kent gij. Gij zelf levert dus een voorbeeld, dat men tegen de vriitreid I van godsdienst gestemd kan zijn, zonder daarom een vijand uwer S. C. mede-burgers te wezen. YY at is vrijheid? Dat is Is handelen naaraigen goeddunken en oordeel en die slechts daar de greos vindt, waar men d« j regten der maatschappij stoort en aanrandt. lie vrijheid kent straffen, !waar zij misbruikt wordt," zij kent gccne praevenlive maatregelen, om vooraf de handeling te regelen. Men kan met een mes ieman I verwon den. Zal men de regeriag, of een ander boven ons gesteld ectst moeten I verklaren, waartoe men bet mes wil gebruiken, om een boek open Ie snijden of eene boterham Ie smeren? Neen gij hebt het vrije gebruik, maar zoo gij een ander er mede verwondt, zoo gij het misbruikt, zoo Izult gij gestraft worden. Even zoo met de kerkelijke aanschrijvingen Toor de Calholijken wier kerk zonder dergelijke aanschiijvingen-xiot denkbaar is. Gij vraagt: wie kan in Hemels naam daar iets legen bebbibx, dat alle algemcene aanschrijvingen eerst door den Slaat worden •mierzo'chl? YYie? Ailen die eenig gevoel voor vrijheid hebben niet alleen Roorhsch-Citho- lijken maar ook Protestanten. Lees de nantceji'ehing van Ds. Spijhti op nit. 57 van het ontwerp van een gerevideerd algemeen reglement voor bet bestuur der Hervormde kerk, en gij zult weien boe menig protestant èenk,t over dien koninklijken commissaris die de synode -bijtkooni. Yiijheid van godsdienst is zoowel voor piotestanten als voor cathoiijken

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1848 | | pagina 1