van hen echter werden uilgenoodigdom naar een ontwor pen plan, van Rotterdam opgezonden, eeno stoomboot naai de Hollandsche manier, voor particuliere rekening in de stad Balagna, zijnde circa 150 uren verder dan Rybinskte bou wen. Daartoe werden twee onzer sladgenoolennamentlijk Joannes Snellemanais bouwmeester, en Jan 'Fesselsuls machinist gekozen. Zij namen die moeijelrjleo laak op zich en don lsten September 11. werd de kiel gelegddie volgens do daar hcerschende gebruiken door de geestelijkheid plegtïg werd ingewijd. Do geheele stoomboot, Sardina genaamd, welke 240 voel lang, 32 voet breed, 10 voel holen slechts 2 voet en 5 duim Amsterdamsche maat diep ging, was met 30 Russische werklieden den 28 april 11. voltooid en werd daarop met de gebruikelijke plegligheid der geestelijkheid in tegenwoordigheid van den eigenaar, do inwoners en vele vreemdelingen te water gelalendeze boot voldeed in allo opzigten zoozeer, dat éénparig uit duizendc monden, hel: Eere aan de Nederlanders weergalmde terwijl de bouw meester en machinist op eene plegligo wijze werden bedankt, do treffendste blijken van erkentelijkheid ondervonden en do vereerendste uttestatië'n wegens bekwaamheden en goed ge. drag ontvingen. Zoo werd door Nederlanders in Rusland nog eensderoem verkregen, die Peter I, Keizer van Ruslandvoor anderhalve eeuw, tijdens zijn verblijf hier te lando, reeds zoo begeerig voor zijne onderdanen zocht. En wij danken onzo sladgenoo len waarvan do bouwmeester reeds in de afgeloopeno week na eene moeijolijko reis in ons midden is teruggekeerden ook de machinist spoedig te wachten is, dal zij den ouden vaderlandschen roem in den vreemde op eene zoo waardige wijze hebben gehandhaafd. IBsargerlsjke giassd van '1 2.1 Ausgusstiss Gehuwd: Geeoe. Bevallen: G. W. Blom geb. de Wijn, D. L. Kraan geb. Buijtcn- dijkZ. 31. Mwsselaar geb. van der Woor.ing, Z. A. Heijdenrijk geb. Kuit, D. O. Thomai geb. KroeseZ. W. Karsmnn geb. Mui, I). J. Wessel geb. Yeel, Z. F. Heijmans, Z. Overleden: J. Diel59 j. W. Stijn, 8 j. P. Witlam, 43 j. A. Smit, 38 j. C. Wagenaar 52 j. G. de Wit, 6 m. G. van Dijk, 38 j.P. Witlam, 7 m. D. Schuit, 5 m. Ambtshalve ingeschreven 1. Ocmcngbs ïSerigteu De arrondissements-regtbank te Leydcn heelt de Diakens, die door hunne weigering om hel Huis-zittenhuis lo verla ten do Stedelijke Regering hadden genoodzaakt haar gezag op eene ferme wijze te handhaven, veroordeeld in hun privé in do kosten van het proces, zijnde hunne aan- klagl niet ontvangbaar, dewijl Burgemeester en Weihou ders gehandeld hebben binnen den kring hunner wettige be voegdheid. (L. G.) In Amsterdam is do profeet van Mei- jerbeer uitgevoerd (Jan van Leyden). 162 lerscho Wees meisjes zijn, onder commando van eene Matrone, uit Plv- I»:j cle Diakens hadden zich uit eigen beweging eenige Dominés gevoeg i. mouth naar Australië vertrokken om daar hel Engeischo ras voortleplanlen. De post van Vroedvrouw to Oost- en West-Knollendam is vacant. (Opr. 186). Te Schiedam is een Jonge Heer van 86 jaren met een Meisje van 64 ge trouwd. Te Belleviile (Frankrijk) heeft eene moeder haar kind voor 3 francs verkocht. Bij Stamrood, te Wijk bij Duurstede, is voor 20 els een preek te koop over de Er gernis der Wereld. De reusachtige Olifant nit Natura Artis Mugislra is gefusilleerd. De policie te Rotterdam bewaakt do Zedelijkheid (HB. 5520). Lola-Monlez is be schuldigd van bigamie. In den Haag is een valschc gou den Willem in omloop. Lamarline wordt gekweld door rhumatismus en gebrek aan contanten, twee lastige zaken. Do Groothertog van Toscane is werkelijk gerepatrieerd. De keizer van Rusland noemt den president der Fran- scho Republiek zijn grooten en goeden Vriend." Do Poolsche uitgewekenen, dio zich in Frankrijk bevinden wil len lo Mexico eeno kolonie vestigen onder den naam van Poolsche Broederschap. Te Weeuen hebben twee Dames ia een slaat van Clairvoijanee geprofeteerd, dat de Honga ren den 15 September die stad zegevierend zullen binnen rukken. Mogl die voorspelling vervuld worden! In Je ruzalem is eene Protestautsche Kerk gesticht. In den Haag is vertoond le Domino noiv. Gearriveerd in Ar tis eeno reuzcnschildpad, zwaarlijviger dan de dikste mevrouw dio door de paden wandelt. Helder, 4 Augustus 1849. Gisteren woonde ik hier, in het lokaal Tivoli, de jaarlijkschc vergadering bij van al de Onderwijzers-Gezelschappen in het 9de district van Noord-Holland. Hetgeen ik daar zag en hoorde acht ik der vermelding waardig, vindt gij dit ook zoo, Mijnheer de Redacteur, wees dan zoo goed en plaats het in uw geacht en veel gelezen weekblad. Nadat drie-en-vijftigzoo hoofd- als hulponderwijzers, benevens drie gasten hadden plaats genomen, opende de geachte schoolop ziener de vergadering, heette de leden van harte welkom, maakte, hen bekend met het overlijden van den onderwijzer Koorn van Nieuwe-Nicdorp, en noodigdc den penningmeester van het gezel schap, waartoe de overledene behoord had, uit, om, staande de vergadering, de toelage te ontvangen van de penningmeesters dei- gezelschappen, ten behoeve van de nagelaten weduwe. Deze toe lage bestaat in de geringe som van twee gulden rail elk lid dep rereeniging, en ik vernam naderhand met genoegen, dat er twee- en-vijftig waren, en nog anderen vrijwillig het lidmaatschap aar- namen. Eene schoone, geheel kostelooze en eenvoudige inrigting, die wel navolging verdient. Daarna hoorden wij eene eenvoudige, doch schoone voorlezing n over de Godsvrucht, als het kenmerk van den echten Onder: zcrvoorgedragen door een lid van het voorzittend gezelschap Wielingenhierna dc beantwoording der vraag: JFat is :e!fken nis en Kaar om is zij zoo noodzakelijk voor den Onderwijzer, door een ander gezelschap. Hierop werden, ter bevordering der declamatie, twee schoone opgegeven dichtstukken gereciteerd, door een paar leden van een derde gezelschap. Vervolgens werden dc leden der door de gezel schappen ter beoordeeling van de ingekomen stellen schoonschrif ten benoemde commissiedoor den voorzitter uitgenoodigdde hun opgedragen taak te vervullen, en werden de werkzaamheden ecuigc oogenblikken gestaakt.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1849 | | pagina 3