een toepasselijken welkomstgroet, ecnige ververschingen wer den aangeboden. Z. M. heeft als een blijk yan H. D. erkentelijkheid ter zake van het menschlievend gedrag der manschap yan het Brilscli koopvaardij Mineroa, bij de redding van een gedeelto der bemanning van hel in 7\uguslus 1S49, in de nabijheid van de Algoa-Baai verongelukte A'ederl. koop vaardijschip Geertruidatoegekend aan James Moir, ka pitein van opgemeld Britsch schip, eene gouden doos, Ed- niund Montacjeu Leedsstuurman van dat schip, eene zilveren doos, beide voorzien van een toepasselijk opschrift; en aan drie matrozen van dien bodem, met name James HoidamSimo/i EIbrecht en Richard Filipsaan elk twee ponden sterling, in geld. Op 28 Febr. is do waterstand van het Haarlemmer meeraan do Oude Wetering waargenomen op 1 el 98 duimen onder A. P.bij matigen Z. ZW. wind, nadat die stand den 24sten te voren, bij 1M. W. koelte, op 1 el 91| duim onder A. P. was bevonden. In do genoemde maand derhalve is de waterstand in de droogmaking, die bij hel begin tot 2 ellen onder A. P. was gebragtten hoogrslo lot o o r? o 8| duim gerezen, Deze rijzing bewijst, dat de hoeveel heid van den gevallen regen niet zeer belangrijk is geweest, daar do uitmaling tot den 24 en 25sten heeft moeten wor den geslaakt, om Rijnlands boezemwater niet tot nog ge vaarlijker hoogte op te voeren, dan waarop die was geklom men. De Amslel-socieleit wenscht een volksboek over de reglen en pliglen van den Kederlandschen staatsburger in het le ven to roepen. Inderdaad, wat kan nuttiger zijn, dan de kennis dier regteu en pliglen algemeen te verpreiden? Die vaderlandsliefde alleen, welke steunt op de kennis en do gehechtheid aan do nationalo instellingen, is edel en vrucht baar in hel goede. En hoe zal men gehecht kunnen zijn aan iets, dat men niet kent? Wij slaan op het begin van cenen weg; en nu mag er zooveel geroepen worden over het heerlijke lommer, de schoone landsdouwen en prachtige vergezigten als men dien weg blindelings moet medewandelendan zal men er geen genot'van hebben. Het mag zeer aardig zijn, zoo eenigen, die goed geopende oogen hebben, ons veel vertellen van al dat genoeglijke en iraaije; om er genot van te hebben, moeten wij allen zon der onderscheid kunnen zien. En nog maar ten halve is deze vergelijking juist; want op dien weg zal het pad niet altijd eflen zijn, en kunnen ons velerlei gevaren bedreigen; moe ten wij ons dan maar blindelings luien leiden door do zien- den, en ons wagen aan de kansen om in do hand van slech te gidsen to vallen? Daar zijn er zooveiendie er be lang bij hebben om ons op een afweg te voeren; hoe zul len wij ons daarvoor hoeden kunnen, als wij niet met open oogen medewandeleu Elke poging om de natie in de gelegenheid te stellen^'mV te kennis van hare reglen en pliglen te verschaflenverdient toejuiching; en de Amslel-socieleit maakt zich verdienstelijk door de gelegenheid op te sporen. Wij hopendat eene bekwame band zich zal verledigen om die poging te bekroo nd). Be laak is veel moeijelijker dan velen zich zullen voorstellen; maar het doel is nuttig en edel. Die de kennis onzer instellingen bevordert, zal ook de gehechtheid aan de- zelvo bevorderen, en bijdragen om onzen Staat op onwan kelbare zuilen to vestigen. De Pilote du Calvados meldt, dat in den jongsten tijd in Belgio eene legilirnistischo zamenzwering was ge vormd, welke uitgebreide verlakkingen hadvooral in do departementen do justitie was do zendelingen echter spoe dig op het spoor en bewerkstelligde eenige arrcstalien voor al in do departementen der Sommes. Dezer dagen werd ook zekere Reverain gearresteerd, bij wien men eene hoe veelheid zoogenaamde St. Hubert-niédailles vond en ver scheidene lijsten,, de namen bevattende van deelnemers aan do zamenzwering, waarvan reeds velen zijn gearresteerd, terwijl de naspoiigcn worden voortgezel. De Engelsche minister lord Russell heeft zich ten aanzien van Griekenland aldus verklaard: Het was noodig geworden, eene bepaalde vordering to doen tot herstel van onreglwaarvoor sedert eenen langen tijd vruchteloos vergoeding was verlangd. Deze vordering is afgewezen. Daarop zijn maatregelen genomen, en volgens de jongsto berigtenvan 18 Februarij was er eene genoeg- zamo waarde in beslag genomenom in die vergoeding to voorzien. Inmiddels heelt Frankrijk zijne goede diensten aangeboden en is dit aanbod aangenomen, doch volgens de jongste berigten was de Franscho onderhandelaar nog niet aangekomen. Inlusschen is do staatkundige gemeenschap nog niet afgebroken, ofschoon do Brilsche zaakgelastigde zich aan boord der vloot beeft begeven, en als een bewijs, dat de wederzijdsche beleefdheid steeds wordt in acht genomen, mag gelden, dat de voor Salamis liggende Britscbe vloot, op den geboortedag van de koningin van Griekenlandin den vereischlen vorm het grof geschut heeft gelost." Dit laatste heeft sommige leden der vergadering doen mees muilen. Do met zoo veel belangstelling te geinoet geziene feestelyko opening van de kokerbrug te Mcnaï heelt den 5den des ochtends plaats gehad en heeft volkomen aan do verwachting beantwoord, vermits zwaar beladen treinen zon der de brug in het minst te verwrikkendezelve zijn door gereden. Men denkt, dal zij op den 15den voor het alge meen gebruik zal worden opengesteld. De geheele reusach tige aanleg heeft slechts vier jaren geduurd. Uit Bern meldt men, dal het centrale komilé der ra dicale partij aan de verschillende sectien eene circulaire heeft rondgezonden, uitvoerige voorschriften en raadgevingen be vallende, om dc pogingen der liberalc-conservatieven tekeer te gaan. Elke sectio moet aan bovengenoemd komilé te Bern tweemaal 's maands bcrigt aangaande den staat van za ken zenden. Onder do Duilsche uitgewekenen vertoont zich, naar men zegt, weinig lust om gebruik to maken van het vei lof der Frauscho regering, om dienst to nemen in het vreem den-legioen in Algérie. Kurgeiüjkc Stand van S Blaart isse. Gehuwd P. de Jong en A. Kooij. F. 31. van der Bleulen. en A. Gerlach,

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1850 | | pagina 2