(Bcmctigbe 33cvigtett. Bevallen: D. Fransen geb. Fluister. D. M. Kerkhof geb. Bommel. Z. A. I. Dekker geb. de Lange. Z. A. Wonderiegem geb. Doorn bos. Z. A. P. Boon geb. Plaatsman. Z. J. Kuiper. Z. Overleden: A. Bol. Ij. T. B. ter Linde. 36 j. G. Yroom. Ij. 11 m. J. YY. Driessen. 2 j. M. C. van Gurp. 15 m. J. M. Cristoffels. 3 w. De nieuwe Burgemeester van Slcenwijk is door 30 ruiters ingehaald. -Prinses Marianne heeft den 19 Jan. jl. hare intrede in Jeruzalem gedaan en werd verwelkomd door den pacha en de verdere autoriteiten, Do Boekhandelaar II. Palier, te 's Hertogenboschvierde jl. Maandag zijn 50jarig jubilé. Te Londen zijn 12,000 kinderen, die geregeld in misdaden worden onderwezen 30,000 dieven6000 hee- lers yan gestolen goederen, 23,000 personen die in slaat van dronkenschap van de straat worden opgenomen en 150,000 personen van beider sexe, die een ontuchtig leven leiden. Te Liverpool is een papyrus-rol, uit Afrikavoor 1200 verkocht. Do keizer van China wil het handelstractaat met Engeland niet langer erkennen. Van wege onze Re gering zijn er een aantal vreemde knollen verzonden ten einde met de teelt daarvan in verschillende oorden des lands proeven te nemen. In Gouda heeft een visscher met een kruisnet het lijkje yan een pasgeboren kind opgehaald. Meijerbeer is in den schouwburg le Weenen, na de eerste voorstelling van den Profeet (Jan van Leiden) met een zil veren lauwerkrans vereerd geworden. Uit Nijmegen zijn dezer dagen 25 personen met contanten naar Noord-Amcrika Vertrokken. Uit Califomie issinds het vertrek van de laatste pakket naar Europa, voor ƒ8,000,000 aan goud le New-York aangebragt.Frankrijk wilde Duilsche emigranten, die zich in Zwitserland bevindenin het Algiersche legioen opnemen. De Pruisische fabriekanten van valsche Holland- sche tienguldenstukken zijn to Dusseldorp met 43 en 1 jaar opsluiting gestraft. 4 industrie-ridders hebben eenige Dames, in den spoorwagen van Amsterdam naar Haarlem, van hare porle-monnaies ontlast. De Keizer van Rusland verlangt dat de H. Vader zoo spoedig mogelijk in de volheid van zijn kerkelijk en wereldlijk gezag hersteld zal worden. In Montenegro is ecne revolutie verwekt. Uit Noord- Holland zijn het vorige jaar 128 personen naar do Nieuwe Wereld verhuisd. In do Nes, te Amst. werd eergisteren do Razernij der Liefde vertoond. In Parijs worden alle Stokdegens en Stokdoiken bij de roltingfabriekantcn in beslag genomen. Sommige Amerikaansche dagbladen melden dat eenige provinciën van Fernamhucq tot een koningrijk zullen vereenigd worden, onder directie van den prins van Joinyille. De Prins van Oranje is heden middag uitgezeild. F JS U I Ij Ij F T X. HET VERMOORDEN DER OUDERS OP DE FIDSCHI- OF PRINS WILLEMS-EILANDENOOSTWAARTS VAN NIEUW-HOLLAND GELEGEN. Vervolg en slot De lieer Hunt verbaasde mijnadat hij dit verhaal had geëindigd niet weinig met de verzekering, dat hij de Fidschi-eilanders beschouwde als een volk, dat zijne ouders teeder bemint, terwijl hij er bijvoegde, van velen hunner de verklaring vernomen te hebben, dat zij de gewoonte, vol gens welke niemmd anders dan de kinderen dezen pligt mogen uitoefe nen, beschouwen als een sterk bewijs van liefde. Alle overige blanke volkplanters waren van hetzelfde oordeel. Weinig tijds voor onze aankomst deed een oud man van Levuka iets, waarover een zijner kleinzonen zieh gebelgd achtte, waarop bij hem met steenen wierp. De oude man deed er niets legen, maar verwijderde zich en zeide, dat hij nu lang genoeg had geleefd, dewijl zijne kleinkinderen hem straffeloos met steenen konden werpen. Daarop verzocht hij zijne kinderen en vrienden, hem te begraven, waarin deze ook toestemden. Er werd een feest ingerigt, hij in zijne beste tapa gekleed en zijn gezigt zwart gemaakt. Dit geschied zijnde, zette men hem ia zijn graf, derwijze dat zijn hoofd twee voet beneden den rand bleef, omwikkelde hem met tapa en maiten en stampte de aarde vast. Terwijl dit plaats had, hoorde men hem klagen, dat zij hem zeer deeden en zoo sterk drukten. Zelfmoord is volstrekt geene zeldzaamheid en zij gelooven, dat zij, even zoo als zij het leven verlaten, naderhand altijd blijven. Dit is eene krachtige beweegre den, dat zij liever vrijwillig begeeren le sterven dan kreupel of zwak te worden. Vrouwen worden bij de begrafenis harer manDen veeltijds gewurgd of levend begraven en gemeenlijk op haar eigen verlangen. Van dergelijke gevallen waren de blanke planters menigmaal getuigen. Bij zulk eene ge legenheid verdreef Whippij de moordenaars, bevrijdde de vrouw en bragt haar naar zijne eigene woning, waar zij tot het leven werd teruggeroepen. Doch ver verwijderd van het denkbeeld, om hem dankbaar te wezen vooi haar behoud, overlaadde zij hem met smaad en betoonde hem later steeds een doodelijken haat. Dat vrouwen met hare mannen wenschen te ster ven, is niet bevreemdend, wanneer men bedenkt, dat een artikel van hun geloof medebrengt, dat zij alleenlijk op deze wijze het rijk der zaligen kunnen binnen komen en dat degeen, die haren dood met de meeste ge latenheid verduurt, in het land der geesten de meest geliefdkoosde vrouw zal worden. Het slagtoffer ondergaat niet altijd vrijwillig den dood, want indien ee ne vrouw weigert, zich te laten wurgea, dan wordt zij dikwerf door hare familie daartoe gedwongen. Dit geschiedt uit zelfzuchtige bedenkingen; Want door haren dood verkrijgen zij regt op de nalatenschap van haren man. Zelfs aarzeling wordt als reden van verwijt aaagemerkt. Zoo wer den bij de begrafenis van den laatsten koning Ulivou, welke door den Heer Cargill werd bijgewoond zijne vijf vrouwen en eene dochter gewurgd. De eerste echtgenoot vertraagde de ceremonie door van hare volgelingen afscheid te nemeuwaarop Tanao, de tegenwoordige koning, haar be schimpte. Het slagtoffer was zijne eigene tante, en hij zelf was behulp zaam in haar den strop om den hals te leggen en haar te wurgen. Intusschen verzoeken niet slechts Tele inboorlingen hunne vrienden, hen te vermoorden, ten einde den zwakken ouderdom te ontgaan, of brengen zij om deze reden zich zeiven om het leven, maar ook de familien hebben een zoodanigen afkeer van misvormde of kreupele personen, onder de hunne te tellen, dat diegene, aan wien zulk een onheil overkomt, schier altijd wordt gedood. Men verhaalde mij een vooibeeld van dezen aard, toen een knaap, wien een haai een been had afgebeteo gewurgd werd, in weerwil dat een der blanke volkplanters voor hem was in de bres gespron gen en er alle kans voor ziine genezing bestond. Als reden voor zijne vermoording werd niets anders aangevoerd dan dat hij, in het leven ge bleven zijndezijne familie tot schande zoude hebben verstrekt, vermits hem slechts een been was overgebleven. Wanneer een inboorling, hetzij man, vrouw of kind, in eene langdu rige ziekte komt te vervallen, wordt hein of het hoofd omgedraaid, of hij wordt gewurgd. De Heer Hunt beweerde, dat dit geval zich dikmaals voordoet en dat hij niet dan met moeite een zijner eigene bedienden, die naderhand volkomen herstelde, voor datzelfde lot heelt kunnen behoeden. LANDS WIJS, LANDS EER. In Europa vordert liet fatsoendal men elkaar door 't afnemen van den hoed groetterwijl de Oosterling 't voor schande houdt, met ongedeklen hoofde voor een ander te staan. Hij werpt zich voor zijne hoogcren op den grond neder, zonder zijn hoofd to ontblooteji. Behalve in Rusland heeft de militair overal in Europa het voorregt, zijn hoofd deksel op te houdenin Rusland enkel moet do gemeene soldaat dat afnemen en op tien passen afslands voor officie ren front maken. Wij lagchen over de neusringen der Aziaten en yorgeten do bengels en oorringen van onze vrou wen. Do Oosterling heeft een afgrijzen van de corsjetten van onze dames en begrijpt niethoe dio wespengedaanlen

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1850 | | pagina 3