Dal kon de goede man zich niel begrijpen; korloru hij was daardoor genoodzaakt het gekocht lakenden koopman te lalen. Op hel oogenblik, dat de landman den winkel ■verliet, bemerkt hij, dat de hond, die hem vergezelde, iels in den bek hield: het was de beurs die 80 francs bevatte, llij herinnerde zich alsntidat hij zich op weg opgehouden hebbende, om aan ceno natuurlijke behoefte te vol doen, hel zakje waarin zijn geld was, had neergelegd, en daarna vergelen hetzelve mede te nemen. De grijsaard, met betraande oogenstreelde zijn getrouwen reisgenoot, betaalde den koopmanen nam hel gekochte laken mede. liet is na vele pogingen van onderscheiden natuur kundigen, gelukt do snelheid naauvvkcurig te bepalen, waar mede de electrische vloeistof langs metalen draden loopt. Dit vraagstuk is door den Heer Fizeau, die onlangs op ecne nieuwe wijze de snelheid van het licht en de opper vlakte der aarde gemeten had, opgelost met medewerking van den heer Gounelle. Hij heeft in de laatste zitting der Parijscho academie van wetenschappen medegedeeld op wel ke wijze hij te werk gaat en welke uitkomsten hij verkregen heeft. Volgens zijne bevinding, die door deskundigen onbe twistbaar wordt geacht, loopt de electrische vloeistof langs ijzerdraad met eene snelheid van nagenoeg 100,000 kilome ters in eene seconde, cn langs koperdraad met cene snelheid van 180,000 kilomclors. Onlangs had te Leeds eene allerzonderlingste gebeurte nis plaats. Bakereen vermaard clown van het paardenspel daar ter slede gevestigd, deed eene weddingschap van 10 pond st. dat hij zich in ecne mand van ongeveer 2 voel diep te en 7 duim breedlo zou laten pakken en zich in dien staat op een wagen van den spoorweg zou doen brengenom naar Bradford voor den prijs der pakgoederen te worden vervoerd. Op den bepaalden tijd ging bij in de mand, voorzien van een Ücsch brandewijn en eenigc vruchten. Vervolgens werd de mand zorgvuldig gesloten en Baker in dien staat aan een expeditie-kantoor bezorgd. Eenigen lijd na de bezorging, js hij naar hel station gebragt, en heeft vervolgens do be paalde reis voorspoedig volbragt. Hij won de weddingschap. Uit Mexico meldt mendat do generaal Almonte ver lof gevraagd had aan hel congres, om een spoorweg aan te leggen die de golf van Mexico met de Stille Zuidzee zoude verbinden. Do tijd der vollooijing zou echter 20 jaren zijn. Eene donatie, welke onlangs aan do hospitalen te Pa- ijs hij testamentaire beschikking verstrekt is, dreigt lol velo verwikkelingen aanleiding te zullen geven. Zekere Poirier namelijk, bestemde bij uiterste wilsbeschikking eene som van 220,000 francs voor de hospitalen van Parijs, ouder bepa ling, dat die gelden zouden dienen ten behocTO van behoef tige arbeiders en bovenal van \\et\ die xoegeiis hunne staat kundig-socialistische denkwijze geleden hadden. Het bestuur over de hospitalen wilde daarop de gelden alleen doen dienen ten behoeve van behoeftige arbeiders, doch aan do andere voorwaarde geen gevolg geven. De uitvoerders van den laalslen wil des overledenen verzetten zich hier ech. Ier legen. De minister van Binnenlandsche Zakenaan wien de zaak Ier goedkeuring moet worden voorgelegdza! zich voorloopig uit de netelige positie redden, door to bepalen, dat de donatie kan worden aangenomen en dal aan alle voor waaiden, die niet in strijd met de wet zijngevolg kan worden gegeven. Daarna zal de reglbank te beslissen heb ben, ol de voorwaarde om onderstand te verleenen aan so cialisten, al dan niet strijdig met de wet is. Ten gevolge van belangrijke ontdekkingenwelke door eene vrouw gedaan zijndie in do stad Brugge gevangen gehouden wordt, is de Franscho policie op het spoor geko men van eene op breedo schaal aangelegde fabriek van val- sche munten. De policie kondo de schuldigen in hechtenis nemen vóór nog een enkel stuk door hen was in .omloop gebragt; het waren twee Italianen, een Spanjaard een Belg cn eeitige andere personen. Door middel van eene zware muntschroef werden van zeker metaal platen vervaardigd, Ier grootte van vijf francs of andero stukken; door middel van de galvano plaslique werd dan op dezelve de beeldlcnis enz. en de keerzijde der echte muntstukken overgebragt. De policie heeft ovorigens een aantal voorwerpen in beslag ge nomen, waarvan de valsche munters zich bedienden. De zucht lot verhuizing naar Californie houdt niet al leen aan, maar wordtinxonderheid in de westelijke Stalen, zoo algemeen, dat sommige derzelve, en bepaaldelijk Michi- gangevaar schijnen to loopen van ontvolkt te zullen wor den. Naar luid der jongste berigten van daar wordt de goudzoekerijof goudwasscherijsteeds met goed gevolg voortgezet. Men begroot de waarde van hel goud, 'twelk in dit jaar (1850) aan hel licht zal worden gebragt, op 30 millioencn dollars. Deze opgave schijnt overdreven te wezen, doch volgens de Ministeriële bladenzoude de opbrengst toch wel op 20 millioenen dollars te schatten zijn. Een Pool zoudo aan den Keizer van Rusland eene uit vinding aangeboden hebben, beslaande in eene locomotief, om op sneeuw en ijs te glijden. De uitvinder meent, dat hierdoor de overtogt over de IJszee konde bewerkstelligd worden. Hij wil de Stille Zuidzee met de Noordzee vcree, nigen langs dc kusten van Aziatisch Rusland of over de ri vieren van Siherie. Do berigten uit Haïti zijn zeer belangrijk. Hel schijnt dat zijne Zwarte Majesteit', keizer Faustinus 1, den Amcri- kaanschen consul in hechtenis deed nemen. Er heerschle groole opschudding in de Verccnigde Staten en twee fregat ten zijn onmiddelijk uitgezeild, om herstel voor deze belee- diging te vorderen. Indien dit gerucht zich mogl bevesti gen iets dal vooralsnog betwijfeld wordt, dan zou men Faus tinus I, de keizerlijke vrijheid die hij zich veroorloofdew el eens duur kunnen laten betalen. Waarschijnlijk is de zaak bijgelgd, want latere brieven van daar ontvangen, maken er hoegenaamd gecne melding van. Bargcrlijlie Stand van 27 Arpil <1 Mcl 185». GEHUWD: J. de Klerk er, S. Tan der Meer. P. Nannings en M. Duit. J. Bakker en E. Thomasz. WL. Walvi3 en M. Tan Goch. J. Kos en O. Slrooper. BEVALLEN: J. Buijgh geb. Schuurman. Z. T. de Haan gcb. Vos. n. G. Maarleveld geb. Snel. Z. II. Disselkamp geb. Vermei). D A. Lipbuizen gcb. Evers. D. M. C. Iloogerwerf gcb. La Maire, D.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1850 | | pagina 2