(Bcmcugbc £cvigtctt. DE JAGT IN OOST-INDIE. de instruclien, die hij aan den Heer Wyse toezond? Dit is wel mogelijk, want ongelukkiglijk kan men alles gelooven en vreezen van lord Palmerston; maar dit is, in allen ge valle, cene reden to meer om de aanvraag om opheldering Ie reglvaardigendie naar Londen is gezonden, eene re ilen to meer voor alle bezadigde lieden vau beide landen, om te betreuren wal in Griekenland is voorgevallen, De laatste helft der manschappen van de artillerie uitmakende hel Garnizoen van den Helderis jl. Maandag uit Grave alhier aangekomen. jl. Dingsdag is in den vroegen morgen uit haven naar de Horst van Texel gestoomd Zr. Ms. Stoomschip Cijcloop onder bevel van den kommandanl kapit. luit. ter zee J. de Smit van den Broeke lot het doen van de voorjaars-ma- noeuvres en het schieten naar do schijf, zoowel met hot ka non als met geweer en pistool. Burgerlijke Stand van 11 18 Mei 1850. GEHUWD J. Moorman en A. M. Janzen. J. D. Conneman en II. Sinkelaar. P. Krijns en N. Koning. BEVALLEN E. J. van der Made geb. Coster. Z. H. van Brede- roede geb. Slubbe. D. T. Ucnkes geb. Bakker. Z. A. de Waard geb. Buijsman. Z. G. Vader geb. van der Oord. D.M. Schotvanger geb. Vennik. Z. OVERLEDEN A. J* Swaen 10 d.A. J. Roest 23 j.C. Tamsma 6 d. H. Raterink. 58 j. T. C. Disper 24 j. B. Nonnekes 7 d. In Rotterdam is een Dameshulpzendelinggenootschap gevormd om de Chinezen te bckeeren. In Hongarije be vinden zich nog 120,000 Heidenen. Te Sneek is onlangs een paard gestorven, in welks ingewand men een steen heeft gevonden van 5 pontl. Den 3den Mei heeft het te Bo- logna in Italië gesneeuwd. Een Fransch geneesheer heeft een recept openbaar gemaakt, om den beschonken toestand onmiddeiyk te doen ophouden, ten einde de daaruit voorl- vloeijende buitensporigheden voor to komen. Het is name lijk cene drank, beslaande uit 15 korrels azijnzure ammo- niac, gemengd met 160 grein water en suiker. In Am sterdam wordt geklaagd over do baldadigheid der lotelingen. Z. M. van Pruissen heeft op Hemelvaartsdag eenigo con fraters bij zich gehad, om eene Pruissische Unie tol stand to brengen. Koolzaad ferm. Koningin Victoria heeft O o het kraambed verlaten en loopt reeds vlug door huis. Mevrouw Thiers is na een 17jarig huwelijk Mama geworden. In de gemeente Hamme (Oost-Vlaanderen) is eene 22ja- rige moeder van 3 dochters verlost; in Ao. 1848 was zij van 21ingen bevallen. In 't Handelsblad, no. 5757wor den 3 Dames gevraagd voor 3 Heeren. Kermis te Twisk 19 Augustus. De Amsterdammers hebben den ex-Burge meester P. Huidekoper eene gouden gedenkpenning vereerd, wegens grooto verdiensten. De Sullau hoeft 8 Grieksche Aartsbisschoppen gedecoreerd. De Apostel der Chinezen, dr. Gützlaff, sukkelt aan de koorts. Boseo tooverl onver moeid en met veel succes oj» de Ilaagscho kermis. Aan geboden een Pinkslergalmop rijm, voor 25 cent. In Amsterdam werd dezer dagen het Zwarte Boek vertoond. In do wetgevende vergadering der Ftansche Republiek is met 361 legen 217 stemmen aangenomen, dat voorlaan al do uitgavendie de Ministers boven de begrooting zullen doen, voor hunne bijzondere rekening zullen blijven. De hoofd ingenieur van den waterstaat, P. Wellenbergh, is gepensio neerd met ƒ2000. F E U I I I E T O JT. [Vervolg.) Met het majestueus opgaan der ion zet zich de geheele linie der jagers te gelijk in beweging en levert een zeer belangrijk schouwspel op. De dauw heeft de velden die den vorigen dag door de zon verschroeid wa ren, op nieuw verkwikt en bevochtigd; een talrijk gevederd koor wiegt zich in de koele morgenlucht; een nieuw leven lacht hun uit beemden eu bosschen toe. De olifanten, de paarden, de soldaten, die dezelve moeten bewaken, de bedienden en de boeren itaan tezamen in eene regtesoms onafzienbaar lange linie, op gelijken afstand van elkander; ieder aanwezige heeft een klein wit vaandel in de hand, of steekt dat op zijn paard, opdat zijn ne venman hem altoos in het oog houden en hij dus gemakkelijker in de regte linie blijven kan. Op deze wijze trekt de trein in de schoonste or de voorwaarts, zuivert het veld, als hadde hij een net gespannen en jaagt al het wild voor zich uit. Men kan zich geeoe verbeelding vormen van het aantal en de verscheidenheid der dieren, die, bij het rijden door met gras bewassene oorden heinde en ver de velden bedekken en in allerlei rigtingen wegloopen of vliegen. De schutters en valkeniers hebben hier genoegzame gelegenheid, hunne behendigheid aan den dag te leggen; ook vele dames zijn met boog en pijlen gewapend en rigten met dezelve zoo vele schade aan als mogelijk is, onder het in hare nabijheid zich bevin dende wiid. De boeren en hunne kinderen welke zij altoos in menigte bij zoodanige jaglparlijen medebrengen, vellen de dieren, die derzelver schuilhoeken niet willen verlaten met hunne lansen of slaan ze met hun ne knodsen dood. Dikwerf worden de gezamenlijke jagers door de bewoners eener streek aangezocht, hen van de buffels te bevrijden, die in hunne velden ver woestingen aanrigten. De Alligators, eene soort van krokodillen, welke voor de visschen in de rivieren zeer schadelijk zijn en dikwerf voor de menschen gevaarlijk kunnen worden, zijn ook niet zelden de waardige voorwerpen van de vereenigde pogingen der jagers. De huid dezer die ren is voor elk wapentuig ondoordi i ngbaarbehalve voor de kogels van bussen en karabijnen; echter is de jagt op dezelve in lang zoo gevaarlijk nietals op de tijgers. Deze jagtpartijen duren van het aanbreken des dags lot des voormiddigs tien ure. Zoodra de jagers zich dan verkleed en vooral de dames eene élégante morgeu-toilctte hebben gemaakt, wordt door eene trommel het sein gegeven, dat ieder zich aan de ontbijttafel kau laten vinden; op de tent, waar hetzelve is nangerigtsteekt eene vlag. Dit ontbijt is voor bet gansche gezelschap de aangenaamste maaltijd van den ganschen dag; al len, die aan hetzelve deel nemen, brengen doorgaans een' verslindenden honger mede: overal heerschen vreugde en vrolijkheid en de tafels zijn met eene menigte kostbare spijzen in overvloed bezet. Alles wal men keurigs kan uitdenken, wordt op dezelve voorgediend. Zoodra deze maaltijd geëindigd is, rijden de wagens voor, de dames zetten zich in dezelve en de heeren vergezellen haar te paard.Het doei van dezen togt bestaat gewoonlijk daarin dat men hier of daar een merk waardig voorwerp, b. v. eene ruïne, eene pagode, eene moskee, eene grafplaats bezien, of een door deszelfs manufacturen beroemd oord, of ook wel een waterrijke, door digt geboomte beschaduwde plek gaat be zoeken. Is er na de terugkomst van dezen logt nog tijds overig, eer men zich aan het middagmaal begeeft, dan wordt dezelve niet allerlei soort van uitspanningen doorgebragl. Eenigen spelen kleine gezelschapsspelen waar onder het malie- en balspel het voornaamste is; kaart wordt er nimmer gespeeld; anderen schieten naar de schijf, oefenen zich in het zwemmen worstelen, springen, of dagen elkander tot eenen wedloop uit; weder an deren, die het wezenlijke doel hunner bijeenkomst, de jagt, niet een oo- genblik uit het oog verliezen, nemen eenen troep jagtkundige Indianen, die uit het gebergte komen en van welke er altoos een aantal voorhanden is, voor eenen dag of meerdere dagen, in hunne soldij, om te zamen woeste dieren aan te vallen, of ander wild listig te verschalken. De be woners van dit land zijn in vele dier looze streken ervaren; zij hebben

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1850 | | pagina 3