ringon van Engelsche onderdanen negens in 1848 geledene verliezen. Tijdingen uit Californië van 1 April melden, dat de goudproductie aldaar nog geene vermindering ondergaat cenige gelukkige goudzoekers moeten een stuk van het edele metaal ter zwaarte van Sk pond en een ander gezelschap een klomp van 93 pond opgedolven hebben. I)o wetgevende vergadering van Californië heeft cene wet aangenomon, waarbij de in de mijnen arbeidende vreemde lingen verpligt worden, een hoofdgeld van 25 dollars per maand te betalen. Hel plan was ter sprake gekomen om Californië tot souvereinen staat te verheffendoch de com modore Jones, bevelhebber der zeemagt van de]Vercenigde Staten in die streken, heeft maatregelen genomen om dit plan te doen mislukken. Men verneemt nog nopens het overlijden van den kei zer van China, dat de consuls te Schanghai op 20 Maart van de autoriteiten aldaar officieel kennis gekregen hebben, dat Z M. de keizer Tau Kwang (beteekenende de luchter des Verstands) de groole reis aanvaard had en was opgeva ren op den draak om in hooger gewesten te gast te gaan." Vóór zijnen dood heeft hij zijn vierden on cenigen hem overlevenden zoon aangewezen als zgn opvolger. Deze heeft dan ook op den sterfdag zijns vaders den troon bestegen en zal regeren onder den naam Sze-hivg. Hij is slechts 19 jaren oud. Men zegt dat er cene ernstige verdeeldheid is gerezen lusscheu den Voorzitter der Fransche Republiek, L. Napo leon en den generaal Chanijarnier. Later is dat gerucht tegengesproken, doch verzekerd, dat de laatstge» melde generaal oneenigheid heeft gehad met den minister van oorlog, generaal d' Hautpouldie zeer verbolgen zou zijn geweest over een bevel van den generaal Changarnierom geene andere bevelen te gehoorzamendan die alkomstig waren van hem zelvcn. De Voorzitter Lodewijk Napoleon moet zich met de zaak hebben bemoeid en den generaal Changarnier hebben afgevraagd of hij indedaad zulke be velen had gegeven. Niet alleen zou de generaal hierop be vestigend hebben geantwoord maar zelfs te kennen hebben gegeien, dat ook de bevelen van den Voorzitter niet zouden worden nagekomen dan in geval dezelve door hem Chan garnier waren goedgekeurd en dat bij zulks noodig oor deelde omdat het militaire yezag in Parijs aan een persoon moest zijn opgedragen. De lieer L. Napoleon moet hebben te kennen gegeven dat hij de noodzakelijk heid hiervan volkomen bevroedde en den generaal d' llaut- poul zou beduiden dat als hel hoofd der republiek zich on derwierp de minister dat voorbeeld in bet algemeen belang behoorde te volgen. De Wetgevende Vergadering der Fransche Republiek is den 21slen dezer met de openbare beraadslaging over de Kieswet begonnen. Men was beducht, dat de volksleiders deze gelegenheid zouden aangrijpen, om onlusten te verwek ken en de Regering had mitsdien zeer krachtige maatrege len genomen, om dc orde te handhaven en de veiligheid der Wetgevende Vergadering Ie waarborgen. Niemand is in de zaal toegelaten geworden, dart na een naauwkeurig onder zoek, en zelfs de dagbladschrijvers zijn heden van dien maat regel niet uitgesloten geweest. Hel plein voor het gebouw der Vergadering was reeds vroegtijdig door eeno menigte uit de lagere standen bezet geworden, en men heeft de hulp van eeno compagnie der linielroepen moeten inroepen, om den toegang tot de verga derzaal vrij te houden. Al do openbare tribunen waren met toehoorders gevuld, en algemeen bevroedde men, dat er iels zeer gewigligs zou worden behandeld. Do zitting is als naar gewoonto begonnen met het ten bu- rele van den voorzitter nederleggen van een aantal verzoek schriften tegen het ontwerp der kieswet. Daarna is de be raadslaging geopend over dut ontwerp, en in dc eerste plaats over de vraag, of hetzelve onverwijld zou worden behandeld en afgedaan, dan of het, volgens den gewonen wegaan drie lezingen onderworpen zou worden. De ultra-republikeinen Lagrange en de Flotte hebben zich daartegen verklaard. De eerslgenoemde, die anders gewoonlijk uilcriijk kalm is, heeft ditmaal op cene zeer hartsloglelijke wijze gesproken, en de Regering verwetendat zijen niemand andersthans pogingen aanwendde om den burgeroorlog uiltclokken. Hij heeft toespelingen gemaakt op do twee mislukte aanslagen van L. Napoleonen gezegd, dat het den persoon, die, niettegenstaande er twee welverdiende gereglclijkc veroordee- lirigen op hem druktendoor het algemecno slemregt tol eer en waardigheid is gekomen, niet voegde, om inbreuk te maken op dat beginsel. Onder luid gejuich der Bergparlij, heeft de IJeer Lagrange deze handelwijs niet den naain van vadermoord bestempeld. Verder heeft hijzich wendende tot de meerderheid, deze toegevoegd, dat zij van hel gezag, 1l welk zij op do openbare staat had opgeraapt, misbruik wilde maken, om do Republiek te fnuiken. De generaal Cavignac heeft zich legen hel ontwerp ver klaard, op grond, dat do Constitutie alle Franschenoud 21 jaren en in hel bezit van hunne staalkundige reglentot kiezers heeft verklaard, en het met den geest der Constitutie strijdig is, daarmede te verbinden de voorwaarde van inwo ning; te meer, daar men, volgens diezelfde Constitutie, als men 25 jaren oud is, verkiesbaar is, niet alleen daar, waar men zijne woonplaats heeft, maar door geheel Frankrijk. De generaal heeft verder gewaagd van de inziglen der contra revolutionaire paitij, die, zoodra de wet eenmaal zou zijn aangenomen, gewis hel daarbij niet zou laten berusten. Ten slotte heeft hij betoogd, dal men thans de voormalige orde van zaken zoo veel mogelijk zocht te herstellen en weder eene fictive meerderheid, als do ware uitdrukking der volks- wenschentrachtte in het leven Ie roepen;dat dit hem met vrees voor de toekomst vervulde; dat men toch eerst in 1830, en daarna in 1848 had gezien, hoe weinig die fictive meerderheid, anders ook genaamd hel wettig land, kon strekken om Regeringen te beschermen tegen eene min derheid, die de geheele, doch niet wettige bevolking achter zich heeft. Voor het overige heeft de generaal Caoaignacilie wclligt minder dan «enig ander reden heeft om zich over hel al- gemcene stemregt tevreden te betoenen, zich wel gewacht van de staatkundige driften in beweging te brengen, en hij is daarover dun ook zelfs door zijne tegenstanders zeer ge

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1850 | | pagina 2