WEEKBLAD van den IIELDERen het MEUWEDIEP. W. 30. 1850. Korte inhoud der Wet tot regeling van het Kiesregt. Al'KTMK JAAKCASte, nsa,,. 4 -ö Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz te Nieuwe Diep. De Prijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. MAAXDAG ADYERTENTIEN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Zaturdags des middags ten 12 urede prijs van 1 tot 4 regel» is GO centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 22 J II TL STAATKUNDIGE BESCHOUWINGEN, VERTOOGEN enz. In ons vorig nummer hebben wij eene korte opgave van den in houd der wet tot regeling van het kiesregt en van de Provinciale wet toegezegd, waaraan wij thans voor zoover de eerstgenoemde wet betreft, willen voldoen. Deze wet is in twee afdeelingen gesplitst: de eerste handelende van het kiesregt, de andere van de benoeming van afgevaardigden ter Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal en van den rooster hunner aftreding. De eerste afdeeling is drie paragraphen ver deeld, handelende: lo van de kiezers, 2o van de lijsten der kie zers, 3o van het stemmen der kiezers. De tweede afdeeling is mede in drie paragraphen verdeeldalslo van de afgevaardigden ter Eerste Kamer, 2o van de afgevaardigden ter Tweede Kamer, 3o van den rooster van aftreding der leden van de beide Kamers. Om kiezer te zijn moet men Nederlander, 23 jaren oud, en in het volle genot der burgerlijke en burgerschapsregten wezen, en bovendien zoodanige som in de directe belastingen (rijks-opeenten daaronder begrepen) betalen, als bij eene afzonderlijke tabel wordt aangegeven. (1) Om de leden der Tweede Kamer te kiezen moet men gedurende de laatste 18 maanden zijne woonplaats binnen het rijk, of in de koloniën gehad hebben, en om voor de Provinciale Staten of Gemeente-raad te kiezen, gedurende een jaar binnen de provincieof de gemeente gewoond hebben. Door de Regering was op grond van het stellige voorschrift der grondwet voorgedragen, om den census van den kiezer voor den Gemeente-raad te stellen, op de helft van het bedrag, bij de tabel voor de kiesbevoegdheid voor de leden der Tweede Kamer en van de Provinciale Staten vastgesteld. Eenige leden meenden, dat dienaangaande de grondwet meerdere ruimte liet, en de bepaling, dat de belastingsomdie voor dc rijks-keuze in artikel 76 tusschen een minimum van ƒ20 en een minimum van ƒ160 was beperkt, voor de gemeentelijke verkiezing op de lielft zou worden gebragt, dus moest verstaan worden, dat de census tusschen ƒ10 en ƒ80 bepaald bleef, maar overigens vrij liet, om daar, waar de census voor de rijks-verkiezingen op ƒ20 was gebragt, den gemeentelijken (I) Deze census is voor het kiesdistrict Alkmaar 32, uitge zonderd in Alkmaar, waar hij ƒ40, en Zaandam waar hij 50, en in Vlieland, Terschelling, Egmond aan zee, Wijk aan zee, en Duin, waar hij ƒ20 is. ■«■"«■■mui»i census b. v. op ƒ15 te brengen, en niet noodzakelijk 10 behoef de te zijn. Om hierin ieders bijzonder gevoelen vrij te laten, is het amen dement aangenomen, waarbij word voorgesteld, om den gemeente lijken censusbij de latere gemeente-wet vasttestellén. Voor de berekening van den census wordt de man geacht, den aanslag zijner vrouw, de vader dien van zijne minderjarige kinde ren, voor de goederen waarvan hij het vruchtgebruik heeftté beta len. Vóór den loden Pebruarij van ieder jaar zenden de ontvangers der directe belastingen, bij den voorzitter van den Gemeente-raad een lijst in van alle belastingschuldigen, die op hunne kohieren voorkomen. Zij, die in andere gemeenten belastingen betalen, worden uitgenoodigd, daarvan opgave te doen. De voorzitter maakt onder medewerking van de met de dagelijk- sclie leiding van zaken belaste leden van den Gemeente-raadthans onder den naam van wethouders of assessoren bekend, uit die ge dane opgaven drie lijsten op, de personen aanwijzende, die tothet kiezen van leden van de twee Kamers, die tot het kiezen van de Provinciale Staten, en die tot het kiezen van leden van den Gemeente-raad bevoegd zijn. Die lijsten worden vóór den 15 Maart vastgesteld, aangeplakt en ge durende 14 dagen ter secretarie voor een ieder ter inzage neergelegd. Ieder inwoner van het kiesdistrict is bevoegdom zijn bezwaar tegen die lijsten in te dienen, wanneer zijn naam of die van ecu ander er niet of niet behoorlijk op voorkomt, of dat cr iemand op voorkomt, die de vereiscliten mist. Die bezwaren worden bij verzoekschrift aan den raad ingediend, binnen 14 dagen na de af kondiging. Bij eene afwijzende beschikking van den Raad, kan men zich binnen acht dagen, na dc kennisgeving, aan de arron- dissements-regtbank bij verzoekschrift daartegen voorzien. De uit spraak van de regtbank is, wanneer eene wetsbepaling mogt ge schonden zijnnog vatbaar om in cassatie te worden vernietigd waartoe de belanghebbende, binnen 14 dagen, een verzoek aan den Hoogen Raad moet indienen. Zeer uitvoerig en met veel naauwkenrigheid zijn dc vormen omschreven, waaronder de belang hebbenden hunne regten kunnen doen gelden en tevens tegen elke noodelooze vertraging wordt gewaakt. Door de vrijstelling van al le zegel-, griffie- en registratie-regtenzullen bovendien de kosten niemand behoeven af te schrikken. Ook is de tussclienkomst van. cenen procureur, bij het indienen der requesten aan de regtbank, niet verpligtend. Ten minste acht dagen vóór de verkiezing, ontvangt elke kiezer eencn oproepingsbrief, vermeldende den dag, dc tijd, en de plaats voor de verkiezing aangewezen, en bevattende- een stembriefje.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1850 | | pagina 1