WEEKBLAD va» den HELDER e» üïtNIEUWEÜIËP. ttttt-01®* "«r Go Korle inhoud der Provinciale wet. Van de magt der Provinciale Staten. ACHTSTE JAARGAN®. Uit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz te Nieuwe Diep. De 1' rijs is 80 Cis. in de drie maanden en voor dt buitensteden franco per post 90 cents. Men abouneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. MAAI D A G ADYERTENTIEN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdags des middags ten 12 urede prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegelregt voor elke flaatsing. STAATKUNDIGE BESCHOUWINGEN, YEKTOOGEN enz. {V~eroolg.) De Provinciale Staten vertegenwoordigen de gelieelo Provincie. Zij kunnen de belangen der Provincie bij den Koning en de Sta ten Generaal voorstaan. Zij kunnen tot bekoming van inlichtingen bijzondere commissien benoemen, of die schriftelijk van onderge schikte beambtenof besturen vorderen. Zij kunnen met de Sta ten van andere Provinciën in briefwisseling treden. Op magtiging en onder goedkeuring des Konings, kunnen zij met de Staten van andere Provinciën de zaken regelendie hun gemeenschappelijk aangaan. De Koning geeft aan de verordeningen der Staten zijne goed-of afkeuring, maar kan daarin gecne veranderingen brengen. De begrootingen, rekeningen en algcmecne provinciale verordenin gen worden in het Provinciaal blad en algemeen verkrijgbaar ge steld. De verordeningen zijn verbindend op den achtsten dag, na de dagteekcfiing van het blad. De begrootingen van bet provinciaal bestuur, zoover het rijks bestuur is, en die der enkel provinciale uitgaven, worden door Gedeputeerde Staten14 dagen vóór de vergadering aan alle leden toegezonden en algemeen verkrijgbaar gesteld. De wet omschrijft wat op ieder der beide begrootingen gebragt moet worden. De eene wordt op de begrooting van Rijksuitgave gebragt, de andere moet door den Koning worden goedgekeurd. Is die goedkeuring niet verleend aan de begrooting voor den aanvang van bet jaar, waarvoor zij moet dienen, dan kan de Koning Gedeputeerde Sta ten voorloopig magtigen, om tot op de helft der aangevraagde sommenuitgaven te doen uit die postenwaartegen gcene beden king bestaat. Indien de Staten weigeren posten op de begrooting te brengen, door de wet opgelegd, dan brengt dc Koning zc cr op, en hij vermindert de overige uitgaven, met zoo veel, als tot dekking, voor het door hem cr opgebragte, noodig is. De door de Staten voorgedragene belastingen, waartegen bij den Koning gecne bedenking bestaat, worden bij een wetsontwerp, aan de bekrachtiging der wetgevende magt onderworpen. Accijnsen mogen niet ten behoeve der Provincie worden geheven; waar zij bestaanmoeten zij binnen vijf jaren door andere belastingen wor den vervangen. Dc rekenpligtige ambtenaren doen verantwoording aan dc rekenkamer. Veertien dagen vóór het openen der verga dering, wordt door Gedeputeerde Staten de rekening en verant woording aan elk der leden der Staten toegezonden en algemeen ver krijgbaar gesteld. De Staten onderzoeken dadelijk de rekening en hun be sluit deswegens, wordt aan 's Konings goedkeuring onderworpen. De leden van Gedeputeerde Staten en de commissaris des Ko nings zijn persoonlijk aansprakelijk voor de uitgaven, waarvoor geene gelden op de begrooting zijn aangewezen. De termijnen van verjaring voor de vorderingen ten laste van het Rijk, zijn op de vorderingen der Provincie van toepassing. De Staten worden belast met de uitvoering der wetten, betreffen de het bestuur van den waterstaat, de vereeniging en splitsing dei- Gemeenten, het onderwijs, het armbestuur, de nijverheid en wat verder van alle wetten, waarvan de Koning hun de uitvoering opdraagt. Aan de Staten behoort de regeling en liet bestuur van het Pro vinciaal huishouden. Zij oefenen toezigt uit over alle verveeningen, ontgrondingen, indijkingen, droogmakerijen, mijnwerken en steen groeven, binnen hunne provincie. Zij kunnen de inrigtingen dei- waterschappen veranderenen nieuwe vaststellenmaar behoeven daarop 's Konings goedkeuring. De besluiten der gemeentebesturen, betreffende de beschikking over gemeente-eigendom, en andere bij de gemeentewet aantewijzen onderwerpen, zijn aan de goedkeuring der Staten onderworpen. Het instellen, afschaffen, of veranderen van jaarmarkten, of gewo ne marktdagen in de gemeenten, geschiedt niet, dan met magti ging der Staten. Zij zenden de besluiten der gemeentebesturen, tot het invoeren of wijzigen van plaatselijke belastingenonder mededceling van hun gevoelen, aan den Koning, ter goed- of af keuring in. Zij trachten de geschillen tussclien verschillende ge meentebesturen in der minne bijteleggen en dragen het, waar het een geschil van bestuur betreft, aan den Koning ter beslissing voor. De dagelijkschc leiding en uitvoering van Zaken is aan Gedepu teerde Staten opgedragen. De uitoefening dier bevoegdheid wordt geregeld bij eene instructiedoor Provinciale Staten te ontwerpen en door den Koning goed te keuren. Zij bekeeren de Provinciale inkomsten en zijn bevoegd de eigendommen te verhuren. Zij ver tegenwoordigen in regten dc Provincie. Zij benoemen en ontslaan de ambtenaren uit de Provinciale kas bezoldigd wordende, voor zoover zulks niet aan de Staten is voorbehouden. Zij schorsen den griffier en alle verdere ambtenaren. Zij zijn belast met eene be hoorlijke voorbereiding van al hetgeen bij de Staten in overweging moet worden gebragt. De keuren van de waterschappen behoeven hunne goedkeuring. Zij zijn bevoegd voorloopig te voorzien in liet onderhoud van allo Provinciale werken, wanneer dit geen uitstel kan lyden. Zij doen

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1850 | | pagina 1