fJ9. WEEKBLAD van den HELDER en het NIEUWEDIEP. H H I£ V W S M !D 1 H R» "Br ®0 ACHTSTE JAAR6AKO. Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz te Nieuwe Diep. Be Prijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men tbouneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. DIA AXDALG ADVERTENTIEN gelieve men ongezegeld at» den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdagi de» middags ten 12 urede prijs van 1 tot 4 regel* is GO centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 23 SEPTEMBER. HELDER en NIEUWEDIEP, 21 September 1850. Den 17den dezer heeft de Heer Mr. S. H. Lettebij besluit van Z. M. den Koning, van den 28slen Augustus jl. No. 40, lot Burgemeester dezer gemeente benoemd, in eene daartoe bepaaldelijk bijeengeroepene raadsvergadering, die betrekking aanvaard. De oudste Assessor, do Heer A. Boom- smaheeft den benoemde in eene korte toespraak met zijne benoeming geluk gewenscht, waarop door dezen op eene gepaste wijze is geantwoord. Wij vernemen dat do Leesbibl. voor het volk wel dra weder zal worden geopend en dat het der Directie die op nieuw krachtig ondersteund wordt door hel Dept. Helder van de Ms. t. n. v. t A. ook zeer aangenaam wezen zalde Boeken, welke hare Plaalsgenoolen voor die nuttige inrigling nog kunnen en willen afzonderen, in den loop van deze week te mogen ontvangen. In de omstreken van 's Hertogenbosch hoort men vo- le klagten over het nadeel, hetwelk de aardappelziekte te weeg brengt. Aanvankelijk stond dit gewas zeer gunstig, doch de regens in den aanvang van de maand Augustus en duurzaam na dien tijd gevallen, deden weldra het loof aan, en eindelijk den knol. Over het algemeen is de ziekte het ergste op de zwaar ste en ook lage gronden; terwijl op lage zandgronden, de aardappel betrekkelijk veel minder is aangedaande bleek roode aardappel schijnt het minste er van te gevoelen. Zondag 15 dezer, zijn te Breda aangekomen en in het gebouw der Koninklijke Militaire Akademie opgenomen de Adelborsten der Marine van het 2ae, 3de en 4de stu diejaar, te zamen 72 in getal. Den volgenden morgen wer den deze jonge lieden in de uitspanningszaal der Akademie in een kring verzameld, waar zij toen door den Gouverneur, den Generaal-Majoor Seelighartelijk welkom geheeten en op eene gepaste wijs toegesproken werden. Ook des na middags aan tafel werd door den Gouverneur een toast aan de vereenigde kweekelingen der land- en en zeemagt en den toekomstigen roem des vaderlands, door beider eendragligo pogingen, ingesteld; terwijl daarna een der Kadetten van het vierde of hoogste studiejaar der Militaire Akademie, de nieuwe kameraden der Marino met een uit het hart voort gekomen welkomst-en vriendschapsdronk begroettedie door een der Adelborsten van het vierde jaar dadelijk in denzelf den zin beantwoord werd, beiden door het levendigst ge juich van al de kweekelingen krachtig beaamd. Werkelijk mag men de goedo verstandhouding en den wederkeerigen vriendschappelijken omgang der Kadels en Adelborsten aller- uilmuntendst noemen. De avond was aan toonkunstig genot gewijd, waartoe de muzijk der stedelijke Schutterij zich bereidvaardig aangebo den had en een aantal stukken voortreffelijk uitvoerde terwijl gezegd muzijkkorpsna den afloop den Gouverneur der Akademie den Generaal Seelignog eene luislerijke serenade bragt. Men heeft dikwijls gesproken over het instinct der oli fanten, maar niet over hunne gulzigheid. Het volgende had den 13 September in den dierentuin te Parijs, voor eene menigte toeschouwers plaats: Een jong mensch, in jagtkosluum gekleedvermaakto zich met aan deze dieren stukken brood op zijne hand aan te bieden, die hij met eene zeldzame behendigheid wegnam, maar onze milddadige vond dat dit te schielijk ging, legde vervolgens eenige stukken in zijne pet, het aan de snuit van het dier overlatende, het aangebodene uit deze nieuwsoor- lige korf te halen. De olifant vermaakte zich zeer met dit spel, maar nam beide, de pet en hetgeen daarin waskrom de zijne snuit zeer deftig naar zijne muil, en toonde zich oogenblikkelijk bereid tot het ontvangen van nieuwe gaven. De jongeling, die ongerust werd over zijn hoofddeksel, hitste het dier aan, ten einde zijnen muil te doen openen, en als- toen bemerkte hij dat alles yerdwenen was. Zoude Buffon bij de vermelding vam-de-groentcn waji»- mede de olifant zich voedt, het EngtSlsch fluweel hebben? Deze vraag heeft de jongeling aan de wetenschap-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1850 | | pagina 1