WEEKBLAD vak DEN J lP. 48. 1850. &CXTHTE JUHUO Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen aitgegeren bij C. BAKKER Bz te Nieuwe Diep. Oe Prijs ia 80 Cts. in de drie maanden en Toor 4« buitensteden francoper post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren cn Postkan toren zijner woonplaats. MAANDAG ADVEKTENTIEN gelieve men ongezegeld aau den Uitgever in te zenden uiterlijk Zaturdags des middags ten 12 urede prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen voor eiken regel meer 15 centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 25 ïf 0 B I B E E. STA732r-G-31T3B.-A.AZ3. Nov. 12. Ingekomen bij de Tweede Kamer een wetsontwerp we gens dadingen in domaniale zaken en 16. een ontwerp, houdende uitbreiding der wet van 30 Mei 1847 tot herstelling van te loor gegane schuldbrieven, f 18. Er wordt verslag uitgebragt betreffende de voordragt we gens de leges in zaken van in- en uitgaande regten en accijnsen. Op voorstel van den heer Gevers wordt, met 80 tegen 15 stemmen, de beraadslaging over dit ont werp bepaald op Maandag 2 December. 4 19. Het wetsontwerp tot toekenning van'pensioen aan 2 le den der voormalige Eerste Kamer wordt met 54 tegen 1 stem verworpen',, het ontwerp tot helling der grond belasting in Limbnrg wordt met algemeene stemmen aangenomen en bet ontwerp tot verschrijving van het burgerlijk pensioen- fonds over 1850 wordt met 30 tegen 17 stemmen verworpen. 20. Het wets-ontwerp tot vaststelling van .het régistratieregt voor de brieven van naturalisatie wordt met algemeene stemmen aangenomen, alsmede dat, houdende nadere voorziening tot voortzetting van de werken tot droog making van het Haarlemmermeer. P I g 8 M ,a K (B 1 K» HELDER en NIEÜWEDIEP, 23 November 1850. De ongesteldheid van don Heer Mr. Bruce is het gevolg van eeno gevalle koude, doch gelukkig van dien gerust stellenden aarddat zij hel vertrek naar O. Indio niet zoude verhinderen, wanneer tegenwind,-en aanhoudend stormachtig weder zulks uiet bolelteden. Inlusschen ligt de Sumatra zeilklaar on zal zij bij de eerste gunstige windsverandering deze haven verlaten. Op aanstaanden Woensdag-avond den 26 November, zal in de Woslcrkerk alhier, het algemeen verslag van den staat en do handelingen des Nederlandschen Bijbelgcnoot- schaps gehouden en een vriendelijk woord ter opwekking worden gesproken, terwijl de volgende dagen de gewone jaarlijksche algemeene kollekle zal gehouden worden. Het Bestuur dat zich aan die heilige zaak heeft gewijd, deelt ia het ycrlrouvren, dat allen die belangstellen in de ver spreiding van hel Woord des Levens, daarvan blijken zuilen geven, door hunne opkomst in dio algemeene vergadering cn door hunne milde bijdragen, do poging onderschragen, die aangewend wordt, om onze broeders in den Ooslindi- schen Archipel, die nog sluimeren in den walm des bijgo-r loofs, te doen ontwaken voor het morgenlicht des Evange- liums en zo in hun eigeu taal ie doen hooren, dat zij Gods kinderen zijn. In de Kaleidoskoop van den 2 dezer leest men hel volgénde: «Als een siaalljo van den invloed, dien de Taal congressen reeds op hel zuiver gebruik van het Nederduitsch beginnen uit te oefenen, deelèn wy de volgende circulaire mede, dezer dagen te Leiden (het brandpunt van verlich ting èn beschaving) rondgezonden: u» Het Pu Bliek wort bekent gemaak dat den 15 Oclober de dilischans van de Heeren Gend Loos kwart voor agt uren uit Leiden zal gaan Loopen. (got.)Dikerleur." Men meent thans de oorzaak en het redmiddel van de aardappelziekte gevonden lo hebben. Do ziekte spruit voort uit eone soort van ontaarding, of door dat de knol reeds verzwakt is door lange uitspruitsels, als zij gepoot wordt. Om dit lo voorkomen, pote men de aardappelen met half November, dan kan men verzekerd zijn van den volgenden zomer gezonde aardappelen to roogen. Het is ge beurd, dal iemand, die zieke aardappelen den gehcelen winter door, in den grond bad gelalen, zonder dien ora la spitten, den volgenden zomer zeer gezonde en smakelijke aardappelen uit dien zelfden akker gerooid heeft. Velen hebben thans de aandacht gevestigd op eene proef, die den 6 November te Parijs is genomendoor ze- koren heer Jullienten bewijze dat het mogelijk is, out oen luchtballon eene rigting legen den wind in, te geven. Deze proefneming is met eene langwerpige van goudvlies vervaardigde ballon, in den vorm van eon visch en ter leng te van 7 voeten, volbragt. De ballon werd bestuurd door twee kleine, op zijde aangebragte vleugelen of schroefvor mige radoren, zoogenaamd d hélice, wpike-doQr een zeer

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1850 | | pagina 1