f jb u i ij ij e t o mm ïb geb. Scheerman. Z A. J. Krijnen geb. Bruin. Z. C. Tan Zanden geb. de Kok. D. P. de Bie geb. Knip. Z. P. BudJingh geb Riep- stra. Z. C. Mooij geb. Abbenes. Z. A. de Groot. D. Levenloos aangegeven 1. OVERLEDEN A. Brockhaus. 26 j. L. Kroese. 54 j. V. van der Wooniog. 13 w. (Scmctigbc De benoners ran Nalal hebben eene schitterende over winning op do Kaffers behaald. Do Kussen hebben Ga- lacz bezet. In Marokko heelt een strenge koude geheerschl. Do Koning van Pruisen wordt in de Rijnprovinciën ver wacht. De telegraphische gemeenschap tusschen Brussel en Weenen zal eerstdaags geopend worden. Een Fran- sebe luehlschipper zal eene luchtreis ondernemen, met zijn hoofd naai' beneden hangende. -Een uurwerkmaker te Bienno (Frankrijk) zal een horologie naar de Londensche tentoonstelling zenden, dat 370 dagen kan gaan, zonder; op gewonden te worden. Volgens de horoscooptrekkers zal het jaar 1851 bijzonder gelukkig zijn, omdat er in hel ge- heele jaar slechts één Vrijdag is, die op den 13den valt, te weten op 13 Junij! Prinses Marianne is van Parijs naar Messina vertrokken. Do onderkoning van Egypte wil zich onafhankelijk maken van den Sultan van Turkije. Tc Smirna zijn onlangs 225 winkels afgebrand. In Zwit serland worden 3000 soldaten geworven voor den H. Vader. In Spanje ziet men eene hotsing ta gemoel tu3schen de Ministers en de Wetgevers. Tot Soesoehoenun van Bali en vorst van Klonkong is uitgeroepen de zoon van Dewa Agong Ketoel Agong, onder den titel van Duvva Agong Poe- tra. De vermaarde Èngelsche ingeniour Slephenson heeft de mogelijkheid - van het leggen 'eens spoorwegs over de land engte van Suez onderzocht en allezins uitvoerbaar bevonden. Berigten uit Lissabon melden, dat het kraamkindje van Koningin Dona Maria da Gloria doodgeboren is. In de omstreken van Bad Homburg is een burggraaf van 113 en in do prov. Namen een rentenier van 104 jaren overleden. Z. M. heeft den heer van Twist de orde van den Eiken kroon met de stor verleend. Te Stulgart verschijnt eene in het Iloogduilsch vertaalde uitgave van Bilderdijk's gedich ten. Do Hertogin van Panna is van een zoon bevallen. 23 Junij, Concours met den handboog, op hel Loo. In Italio worden steeds talloozo rooverijen en sluipmoorden bedreven. Boriglen uit Lombardije behelzen klaglen over do looncmende ellende aldaar. Zr M. heeft den baron van Zuijlen van Nijeveit benoemd tot kamerheer, in buiten gewone dienst. In de Pruisischo Kamers zijn onstuimige (liscussien gevoerd. Do Chinesche bladen melden, dat de revolutie gedempt is. Een nathals in Toronlo (Canada) werd onlangs voor de 71sle maal tot eene maand dwangar beid veroordeeld, ter zake van dronkenschap. Een nieuw gebouw, reusachtig als de wonderwerken der ouden en te gelijkertijd het toonbeeld van hedendaagsche bouwtrantziedaar het sie raadwaarmede het magtige Groot-Briltannie zich thans aan de wereld vertoont. Het vasteland van Europa, inzonderheid Duitschland, moge zich spiegelen in de eindelooie glaswanden van het looverpaleis en zich afvragen wat het zelf heeft verrigt. Hoe het zijhel streng nationale Engeland heeft een reuzenpaleis opgetrokken en de volkeren der gansche wereld te gast genoodigd want het was niet te doeo om eene inland- sche nijverheids-tentoonstelling; gelijk het eerst door Napoleon in Frank rijk tot stand kwam, maar om eene tentoonstelling van cosmopoiilischen aard. Het denkbeeld tot dit grooische gewrocht is van een Duilscher (prins Albertgemaal der koningin Victoria) aikomslig, maar hfct was in Engeland dat het weerklank vond een land waar men een jaar ge leden zich verstoutte de navigalie-wetten op zijde te schuiven en de vrije scheepvaart te verkondigen, een land door zijne nijverheid sterk genoeg, orn de geheele wereld in het strijdperk te dagen. liet is hier de bedoeling niet 0111 het gewigt deier tentoonstelling te be- toogen; wij willen slechts, naar aanleiding van een Engeisch dagblad, eenige korte, opmerkingen maken over den aanleg van het gebouw. Ge lijk men weet, was het oorspronkelijke plan niet, een glazen gebouw te doen oprigten en de man die het plan van dit laatste heeft ontworpen, bevond zich niet onder de 245 mededingers, die, op uitnoodiging van de kommissie voor den bouw, de eerste teekeningen inleverden. Yaa al deze ontwerpen verwierf geen enkel de volkomene goedkeuring dier kommissie, die integendeel, na een op 9 Mei gehouden onderzoek, in een verslag aan de koninkl. Kommissie een nieuw plan voorsloeg, waar bij van de ingeleverde teekeningen was gebruik gemaakt eu waaraan dt kommissie naar eigene gedachten een ontzaggelijk groote koepel toevoegde met oogmerk, om het gebouw een imposanter vooikomen te geven. De ze koepel was echter in strijd met den smaak der natie. Sommigen meenden dat men het werk niet binnen den bepaalden tijd zoude kun nen voltooijen; anderen voorspelden, dat de koepel op het gebouw zoude oederstorlen. Men was ook ontevreden dat de kommissie van de 195 in- landsche mededingers niet meer dan 3 met name noemde «n daarente gen 15 teekeningen van buitenlanders der vermelding waardig keurde. De meeste tegenkanting, noglansontstond er ten aanzien van de plaats, waar het gebouw zoude worden opgerigt. lord Broughamkotoüel Sibthorp en eenige andere tories protesteerden geweldig daartegen dat Hydepark als de plek werd aangewezen en deze Ileereti die anders weinig mee-, warigheid voor het algemeen aan den dag leggen gaven zich op eenmaal den schijn van bezorgdheid te voeden voor de gezondheid en de Zon dags-wandelingen der arbeidende klassen, terwijl zij slechts beducht wa ren voor stoornis der stille genietingen van het voornamere gedeelte der bevolking en er zich over ergerden dat de nijverheid in hel heiligdom der Londensche aristocratie zoo brutaal wilde binnen dringen. Terwijl deze strijd gevoerd werd, was een man, die noch als teekenaar noch als bouwmeester eenigen naam bezat en alleen als onvermoeid botanicus be kend stond, te Chatsvrorth bezig met een plan, hetwelk al de scherp zinnige teekeningen der bouwmeesters en ingenieurs des ganschen lands in de schaduw zoude verplaatsen. Deze man was de heer JPaxten. Reeds van het jaar 1328 af aan had hij opgewekt door de uit glas vervaardig de trekkassen te Chalsworth zijne aandacht op de glas-constructien ge vestigd en naardien hij uit ondervinding de zwaarte en het onoogelijke van het grove houtwerk en dikke glas waaruit te dier tijd zoodanige gebouwen werden opgerigt, afkeurde, dacht hij na over den aanleg van een gebouw, waarbij gegoten ijzer en beter glas konde worden gebezigd. Op den 26sten Julij 1350 nam. de kommissie voor den bouw een be paald besluit ten opzigte van de bijzonderheden van Paxtons plan en keurde zijn ontwerp goed onder bijvoeging van een dwarsschip met een tonvormig koepeldak; ook werd vastgesteld, dat het dak, ten aanzien van de lengte, horizontaal zoude wezen. Het hoofddoel der kommissie met dat dwarsschip, bestond daarin, dat men op deze wijze de noodwendig heid ontweek, om de boomen tegen den grond te halen, die thans bin nen het gebouw aanwezig zijn. I11 het begin van de maand Aug. wees de kommissie voor bosschen en wouden aar» de, voor de tentoonstelling benoemde autoriteiteneene plaats in Hydepark aan. De Ileeren moes ten er genoegen in nemen en zij hadden bij het nieuwe plan het voor deeldat de boomen van het park meer gespaard bleven, en dat de 15 millioen steenendie op voorslag der kommissie in het park zouden worden opgestapeld overbodig werden. De HH. Fox en IIcnderson te Birminghamdie den bouw voor 77,500 L. en terug bekoming der bouwstoffen, na den afloop tier tentoonstelling hadden aangenomen begaven zich oogenbiikkelijk aan den arbeid. Er werden ontzettende bestellingen gedaaan voor ijzeren pilaren en bogen beoevens duizende voeten glas, en honderdc spaden werden in beweging gebragt om den grond voor te bereiden. Qe bouwstoffen worden aange voerd het gegoten ijzerwerk komt nog warm uit de gieterijen men hoort het gedruisch der locomotieven, duizende ambachtslieden zijn met liet krieken van den dag aan het werkeene nieuwsgierige menigte staat den arbeid aan te gapen, en plotseling wordt in den ochtend van 26 Sept. de eerste zuil; de eerste der 3230, overeind gezet. Het glazen paleis, zooals bet thans is ingerigt, heeft eene lengte van

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1851 | | pagina 3