dat de ondervinding ons dan zal leeren, of het uitbreiden der directe heffing voor ons land wensclielijk is. De menigvuldigheid ran onze aeeijnsen is oorzaak dat zeer vele belastingschuldigen met de administratie in aanraking komen. Beperkt zich de werkkring der administratie tot eeni- gc weinige grootere steden en wordt de betaling door de han- u delaars alleen gedaan dan is de daadzaak, dat er belasting //betaald wordt, minder aanschouwelijk voorliet algemeen; waar u in tegendeel een groot aantal industriëlen en zelfs particulieren u de verbruiks-belasting als accijns moeten betalenwaar on- u derscheidene takken van industrie in hun bedrijf min of meer //belemmerd worden, wordt dat groote voordeel, dat de belas- ting zich in den prijs van het voorwerp verbergt, verminderd. //Hierin kan het zijn, verbetering aan te brengen, de nij- v verheid te hulp te komen, door haar tc ontheffen van eenige r> bezwaren en lasten en daardoor nuttige ondernemingenden arbeid in het algemeente hulp te komendat is het eerste u en voorname doeldat men zich voor oogen dient te stellen. In deze regelen, door ons uit de memorie van toelichting over genomen, ligt eene geheele omwerking onzer verbruiks-belastingen opgesloten, maar op welke wijze de minister van Financiën voornemens is, dit doel te bereiken, welke veranderingen wij door den tijd te wachten hebben, blijft ons duister. De algemeene indruk, dien de memorie van toelichting op ons maakt, is, alsof de minister voor zich zeiven de overtuiging heeft, dat ons belastingstelsel wel hier en daarwat toepassingof on derdeden betreft, iets verbeterd kan worden, doch dat het in zijn geheel moet blijvenalsof hij alleen aan den algemeenen aan drang, niet aan eigen overtuiging gehoor geeft; en dus ge zocht heeft, of er niet iets anders te vinden wasalsof het niet een begin van de invoering van een stelsel is, dat ofschoon tijd vorderende om aangenomen te wordenechter hem zeiven reeds duidelijk in zijn geheel voor den geest staat; maar of het een maatregel van proefneming iswier uitslag hem zeer onverschillig is en waarvan hij voor zich zeiven schijnt te verwachten, dat zij mislukken en tot terugkeer tot het vroegere leiden zal. Die weifeling, dit wantrouwen op eigen voorstellen maakt eenen allerongunstigen indruk, en doet ons twijfelen aan de aanneming dezer ontwerpen. Maart 21. Het wets-ontwerp tot regeling der ontvangsten en uit gaven wegens verstrekkingenwordt in de Tweede Ka mer met 35 tegen 28en dat tot wijziging der wet op het Nederschap van 28 Julij 1850, met 55 tegen 3 stcm- 0 men aangenomen. 26. Ingekomen 5 ontwerpen, als: lo eene voordragt tot invoering van het stelsel der afzonderlijke opsluiting, ten aanzien van enkele opteleggen straffen; 2o eene voordragt tot intrekking van de wet-van Julij 1821, nopens de heffing der prov. opcenten; 3o eene voor dragt betreffende het gebruik en den afstand van do meinen tot oprigting van eene landbouwkundige school -te Borculo; 4o eene voordragt tot het verleenen van het Nederlanderschap aan drie personen; 5o eene voor dragt tot herziening der "wet op het regt van patent met de daartoe behoorende memorien van toelichting. Ten aanzien van het voorstel van de drie Leden no pens de schadeloosstelling, te verleenen aan do Leden der voormalige Eerste Kamer, wordt met 49 tegen 10 stemmen beslotenom hetzelve in overweging te nemen. Daarna zijn de discussien geopend over de wet op de regeling van de verjaring der straffen, uitgesproken krachtens de wetten van Mei 1829 en Junij 1830. 15 1 1 f n M M il I H» HELDER en N1EUWEDIEP, 29 Maart 1851. Zr. Ms. korvet Argo is jl. Maandag yan de reede de ba- yen alhier binnengeloopen. -Den 25sten dezer werd op het Raadhuis dezer ge meente aanbesteed hel bouwen van een Burger-Weeshuis geschikt voor een twee honderdtal kinderen, en is daarvan Aannemer geworden 'de heer H. Ribbensaan den Helder, voor de som van ƒ25,400. De werkzaamheden aan de telegrafische linie tusschen deze plaats en Amsterdam zullen weldra algeloopen zijn. Z. M. heeft aan den heer A. Stoaan, burgemeester te Terschelling, vergunning verleend lol het dragen dei- gouden eere-medaille van de 2de kl.aan hem, ter zake van bewezen diensten aan Fransche schipbreukelingen, door het Fransche gouvernement geschonken. Aan de Kaap had men vernomen, dal de invloed yan een dusgenaamden profeet, welke de Kaffers tol den op stand had aangespoordreeds veel verminderd was. Die persoon, met name Umlangenihad aan Sandilli ver klaard, dat de kogels der Engelsehen tot water zouden versmelten, dat do Engelschen in vee, en de boomen in Kaffers zouden veranderen, en dat op die wijze de Engelschen gemakkelijk uitgeroeid zouden kunnen worden. Toen van de manschappen van Sandilli velen gesneuveld waren, heeft die profeet dit hieraan toegeschreven, dat do Kaffers, in strijd met zijne vroegere vermaningen, hel eerst geschoten hadden, Men heeft het berigt ontvangendal hel tan Dundee naar Callao met eene lading steenkolen bestemde schip Humpyoonop de hoogte van Kaap Hoorn, ten gevolge van de zelfonlvlamming der steenkolen, is verbrand; geluk- kiglijk werd de equipagie door het schip Symmetry gered. Onlangs werd in Noord-Amerika eene conventie van Vrouwen gehouden, van allerlei stand, leeftijd en kleur. Eerst werd het bureau gekozen en Mojufvr. Davis tot Presidente benoemd, 't Was eene knappe vrouw, minzaam van gelaat en zonder eenige versierselen. Hare openingsrede was zóó zacht gestemd dal eene der andere vrouwenLucretia Molt, het niet langer kon uithouden, en betoogde, dat de vrouw ep de geheele wereld veracht en vertrapt werd en dat er eens een einde aan der mannen dwingelandij moest ko men. Mejufvr. Forsler beweerde, dat er geen enkele reden bestondom de vrouw van politieke regten te berooven. Zij moest kiezen en gekozen kunnen worden, ambten kunnen bekleedenen zoowel Major als Presidente der Republiek kunnen zijn. Zij moest zelfs wapens mogen dragen, maar daartoe eerst eene andere opvoeding erlangen. Jenny Lind kreeg eene erge veeg uil de panomdat zij zong voor de tirannen der schoone sexe. Er waren in het begin der zitting ook eenige mannen tegenwoordig, maar deze slopen do een na den andere weg. De beraadslagingen hielden 10 uren aan.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1851 | | pagina 2