ten onderling en dat bij het instellen van jaarmarkten, de goed- keuring van Gedeputeerde Staten vereischt wordt." Deze onderwerpen zijn ten minste niet door de grondwet voor geschreven en men kan omtrent het meer of minder noodzakelijke van gevoelen verschillen. In beide dé opgenoemde gevallen werkt het gemeentebestuur naar buiten, en zullen hunne besluiten veelal ook anderen kunne» schaden. "VVat ons betreft, wij ook zouden de gemeentebesturen vrij willen laten in het instellen van jaar- en weekmarkten. Jaar- en weekmarkten zijn gebaseerd op het zeer beweeglijk terrein der nijverheid, waarvan de behoeften voortdurend on merkbaar en bij groote veranderingen in de communicatie-midde len, dikwijls plotseling veranderen. Iedere gemeente zal waken voor haar belang en hare markten zoodanig inrigtendat zij voor haar het voordeeligst zijn, en dus handelende, werkt zij tevens in het voordeel der nijverheiddie van sle markt gebruik maakt. Waartoe kan dan de goedkeuring noodig zijnzoo het niet isom eene concurrentie met eene andere plaats tegentehoudenom b.v. Hoorn of Purmerende te verbieden markt te houden op den dag dien Alkmaar daarvoor bestemd heeft Wij zijn van oordeel dat zulke concurrentie onder de gemeenten niets dan voordeel zou aanbrengen, vooral omdat er wel zeer zigtbare teekenen zich zul len hebben voorgedaan van het wenschelijke eener verandering, voordat men daartoe overgaat. Ofschoon alzoo op één punt met den Heer v. Lijnden eenstem mig denkenzoo zouden wij daarom toch de geheele strekking van het ontwerp niet durven noemen eene aanranding van de noodza kelijke en gepaste onafhankelijkheid der gemeentebesturen, en in dien wij dan alles zamentrekkendan zouden wij met den Heer Sloet instemmen, als hij zegt: r Het is gemakkelijk, om met de wet in de hand, eene menig- u te gevallen op te noemenwaarin de stukken moeten opge- zonden wordennaar de commissarissen des Koningsen naar u Gedeputeerde Statenwaarin goedkeuring of berusting van hoogerhand noodig is. Wanneer men dat dan doet met ze- kere verheffing van toonvoorzeker dan mist dat niet zijn indruk te maken. Bij het hooren van zulke optelling is men «een oogenblik genegen, om uit te roepen: wat wordt er met u deze wet van de vrije werkkring der gemeentebesturenMaar u wanneer men die gevallen één voor één op de keper be- schouwt, dan beteekenen zij zoo weinig! Wanneer men ze *in massa neemt dan ziet men,'dat er nog een ruim en groot n veld voor de gemeentebesturen overblijft, om uit zichzelven en met zichzelven goede en nuttige zaken voor de burgerijen te stichtendan geloef ik inderdaad nietdat die besturen wanneer zij in dit opzigt hunne gewigtige roeping gevoelen u zich in het vervolg over te veel centralisatie zullen beklagen. STATE lï-G'SITER.AA 2a. I De discussien over de gemeente-wet worden in de T. K. i voortgezet. Ingekomen ontwerpen betreffende: lo de goedkeuring van eene overeenkomst met Belgie wegens de scheep vaart op het kanaal van Terneuzen; 2o de regeling van de algemeene rijkscomptabiliteit3o de z'amenstelling der rekenkamer en de regeling van hare taak; 4o de oprigting van eene bewaarkas. 20. Ingekomen 2 wets-ontwerpen: lo tot verhooging van het 0e hoofdst. der staatsbegrooting voor 1850; 2o tot het in stand houden van eenige verordeningen van vreem den oorsprong gedurende nog één jaar in Limburg. 21 i 22 De beraadslagingen over de gemeente-wet worden voort- 23 j gezet. ET 3 B g W 3 ff O 1 H 6 B n» HELDER en NIEUWEDIEP, 24 Mei 1851. Bij besluit van 9 Mei 11. heeft Z. M. de Koning, in aanmerking nemende, dat door het Vereenigd Koningrijk van Groot-Britlannie voldaan wordt de voorwaarden, in art. 1 der wet van Augustus 1850 lot regeling der belangen der Nederlandsche scheepvaart, gesteld, be paald dat aan do schepen van hel Vereenigd Koningrijk van Groot-Briltannie en Ierland dezelfde vrijdom wordt verleend, welke bij art. 3 1 van de wet van 19 Junij 1845 aan de Noderlandsche schepen is toegekend; dat deze schepen in de koloniën en de bezittingen van dit Rijk in andere werelddeelen met Nederlandsche schepen gelijk worden gesteld; doch dat dezo gelijkstelling zich niet uitstrekt lot de kustvaart in Nederlandsch Oosl-Indie. De beriglen uit Egyple zijn alle van verzoeningsge zinde!) aard. De gezant van Abhas pachu is uit Konstan- tinopel teruggekomen met de gunstige beloften welke ove rigens door de Turksche dagbladen bevestigd worden. Een Engelsch dagblad geeft de volgende beschrijving van de tegenwoordige zaraenstelling van het Lagerhui»: Er bevinden zich daarin 250 a 260 edellieden, zonen of klein zonen van Lords, of die hunne dochten of kleindochters hebben getrouwdof Iersche pairs. Zij. allen rangschikken zich tloor aanverwantschap en gelijkheid van belang om een half dozijn maglige adellijke geslachten, wier hoofden alzoo werkelijk het bestuur des lands in handen hebben en naar wier gunst al, wal eenige eerzucht heeft, tracht. Het blad is van oordeel, dat zulk een toestand niet anders dan door ecno hervorming der verkiezingswetten kan gewijzigd worden. De beurs van Antwerpen zal worden overdekt met een dak van ijzer en glas. Dit groote koepeldak zal het fraaist mogelijke georamu vormen, want het zul do wereld kaart voorstellen. De ijzeren staven zullen de meridianen en do paralellen vormenterwijl de kaart met heldere kleu- ren op hel glas zal zijn afgeschilderd. - De North China Heraldt bcrigt, dat men in China eene lang vergelen kolonie van 200 Joden heeft ontdekt. Zij zijn zonder rabbijnen sedert ongeveer 50 jaren. Ver acht, arm en onwelend, kunnen zij hunne eigene heilige hoeken in het Hebrceuwsch niet meer lezen waarvan zij een groot getal bezitten. Do zendelingen dio hen hebben gevonden hebben er een achttal voor hoogen prijs van hsn gekocht. Hunne Synagogo ligt in puin en draagt opschrif ten die leerendal zij in China zich gevestigd hebben kort vóór do komst van Christus. De vergelijking hunner heilige hoeken kan zeer kostbaar worden voor de kritiek van den tekst van hel oude testament. De gevreesde overstelping van bezoekers binnen hst gebouw der tentoonstelling, legen den lijd van dé laagste vermindering der entréegelden zal door een zeer eenvou dig middel worden voorkomen men zal namelijk de be zoekers den loop der zon doen volgen door aan do eeno zijde van hel gebouw de bezoeker* van het oosten naar het

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1851 | | pagina 2