Ocmeugbc Ccrigfcn. westen, aan do andere van hot westen naar het oosten te doen gaan. In het Journal de Frankfort leesl men het volgende Thans, nu alle Bondstaten op het voorbeeld van Pruisen zich in die vergadering gaan vertegenwoordigen zal de Bondsvergadering hare zilling geregeld voortzetten. Allo twyfel en twist over de vraag of de Bondsvergadering op geheven, dan wel alleen geschorst washeeft een einde genomen door eerio Beslissing gegrond op den drang der omstandigheden die aan den eenen kant tegenover het buitenland een sterk, en van eeno geconcentreerde magl voorzien Duilschland vereischt, van den anderen kant eenen door al de Bondsstaten erkenden wettigen grondslag voor de wijzigingen en hervorming der bondgenootschappelijke staatsregeling. Alleen op die wijze zal men er in slagen deze laatste in overeeusternming te brengen met de behoef ten des tijds cn met de vorderingen van orde en veiligheid die op «en krachtig uitvoerend gezag moeten steunenen die, zonder do souvereiniteil der afzonderlijke Staten te be- nadeeleneene boven allen vreemden invloed verheven Bonds-souvereinileil vereischt. Voor eenige dagen is Verona do schouwplaats ge weest van eene zeldzame krijgskundige operatie in eene vreedzame stad. De oude kerk San Spirito met haren twintig vadem hoogen toren werd uit hoofde van hel ge vaar der afbreking, door middel van mijnen vernield, ten einde op hare plaats een nieuw hospitaal op te riglen. De verwoestende kracht van het buskruid werd ditmaal lol een menschlievend oogmerk aangewend. Ten 2 ure des na middags deed men, in tegenwoordigheid van den maarschalk en al de aanwezige hoofd-officiereneerst de toren in de lucht springen. De zeer doelmatig aangelegde mijnen die noch te sterk noch te zwak waren geladen ontploften en oogenblikkelijk zag men het eene gedeelte van den toren na het andere langzaam en zonder veel gedruisch neder- ploffen. dn minder dan eene minuut telde Verona een kerktoren minder. Ten 6 ure des avonds deed men hel kerkgebouw springen; voor dit hechte gesticht schenen echter de mijnen to zwak gevuld te zijn, want een ge deelte der muren bleef staan. Terwijl de mineurs op be hoorlijken afstand van het punt der losbarsting do mijnen ontstaken, verstoutten zich eenige artilleristen om het ge bouw lot op 30 schreden te naderen, ten einde de instor ting to heler te kunnen, aanschouwen. De losbarsting volg de en hel kan schier als een wonder aangemerkt worden dat niet allen verpletterd weiden. Slechts een ontving eeno belangrijke hoofdwonde, welke door de geneesheeren als hoogst gevaarlijk werd verklaard. Met uilzondering van dit, door eigen schuld berokkend ongetal trof noch de omlig gende huizen noch de talrijk vereenigde toeschouwers eeni ge beschadiging hoegenaamd. Do mineurs hadden hunne operatie met do meeste juistheid en zekerheid berekend cn de bezorgdheid der ingezetenen bleek alzoo ongegrond go- wecst te zijn. De heer M. J. Lange Nederlandse!) agent op het eiland Bali heeft op eene reis van Bima naar Bali eene ontmoeting met zeeroovers gehad. Aan boord van zijnen schooner Venusden Ï9den Jan. van Bima vertrokken, met groote moeile tegen den zwaren westelijken wind en stroom opwerkende ontwaarde hij op de hoogte van den vlakken hoek van Tambora vier gioote praauwen welke almede legen het ongunstige weder schenen le kampen. Vermits deze praauwen een verdacht voorkomen hadden, stelde do heer Lange naar dezelve koers, en bespeurde toen dat het groote, meer dan gewone handelsvaartuigen waren, naar gissing elk bemand met minstens 100 koppen en van een dubbele rij riemen voorzien. Toen de praauwen nader hij gekomen warenwerd van do schooner Venus de vlag geheschen welk sein echter niet werd beantwoord waarop de schooner een scherp schot uit eene 8 ponds draaibas deed en lusschen de praau wen insturende hen zoodanig beschoot dal een derzelve met achterlating eener Sampan, landwaarts de vlugt nam, terwijl de overigen zee kiezende, door den schooner lot in den namiddag werden vervolgd. Aangezien de avond begon le vallen en de voorraad kruid onvoldoende was, besloot de heer Lange om, Ier voor koming dat hij in den nacht werd overvallen naar Bima terug te keereti, alwaar hij den 20slen Jan. met de Sampan op sleeptouw aankwam. Burgerlijke Stand van It 24 Mes 585Ï. GEHUWD: W. van den Broek en B. Rijnderman. L. de Bruin en R. Minses. H. G. Lovink en E. Blok. J. Hofstee en M. Dam. BEVALLEN: E. C. Donker geb. Boeda Z. A. M. Spekken geb. de Wilde D. OVERLEDEN: M. Stok 81 j. K. G. de Heus 19 j. A. J. Swaen 3 w. Op het Loo worden toebereidselen gemaakt voor het schuttersfeest op 23 Junij36 handhoogschutlerijen hebben zich aangegeven. In Schiedam zal een zeemanscollege co O opgerigt worden. Radetsky wordt to Rome vervracht om hel leger van den H. Vader te reorganiseren. In Polen is een decreet van Keizer Nicolaas uitgevaardigd waarbij aan de Israefilische vrouwen verboden wordt zich het hoofd haar aflescheren. De haringvloot zal dit jaar 98 schepen lellen, waarvan 7 van Enkhuizen. De hertog van Wel lington heeft een hal gegeven aan 1200 personen. De koning van Pruissen heeft zijn confrater van Hanover do orde van den zwarten Adelaar geschonken en van dezen hel grootkruis der orde van St. Joris ontvangen, Kermis to Enkhuizen 6, le Schagcn 23 Junij. Bij het dep. van binnenI. zaken is eene wel in de maak op de nationale militie. De Negers in Opper-Egypte hebben finaal ge weigerd belasting te betalen, bewerende zoo vrij lo zijn als de vogels in do lucht. In den Haag is de tentoonstelling van schilderijen van levende meesters geopend. Oveilc- den do heer van Bevervoorde gewezen redacteur van Asmodée le Courricr Balato cn de Burger, in den ouder dom van 31 jaren. De Keizer van Oostenrijk heeft do borsllering. Do Paus heeft eene kostbare reliquie aan den koning van Napels geschonken. Z. M. is van het

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1851 | | pagina 3