IIelder den 14 Julij 1851. te Leeft gebragt, die overal levenskracht en tevredenheid heeft ge wekt. Wij durven vragen, is het opregt gehandeld, te gelijkertijd, dat men verkondigt alle magt is uit Godalle maatregelen aan te wen den, om de bestaande magten in den Staat aan te randen en in minachting tc brengen. Een tweede grondbeginsel van de vereeniging is dat de souve- reiniteit van het huis van Oranje, door de grondwetonder welke wij levenals met der daad en van regtswege bestaande in den Nederlandschen Staat gevonden, en voor het vervolg aangenomen, en bevestigd is geworden." Wij zouden do stellers dezer oproeping wel eens willen vragen: Wat verstaat gij door souvereiniteit? Dat het koningschap aan het huis van Oranje door de grondwet is verzekerdzal niemand tegen spreken. Dat Willem II bij de invoering van de thans bestaande grondwet dat koningschap reeds had verkregen, weten wij allen; maar Willem I, zijn vader, vond dat koningschap niet, hij was de eerste van zijn huis, aan wien dit door de Natie werd opgedragen, (f) Dit kan de bedoeling niet zijn, dit is geen staatkundig grondbe ginsel, dat is de erkenning van een feit; en men kon dan even zeer een geloofsartikel van de stelling maken dat de grondwet in 1848 eene belangrijke wijziging heeft ondergaan. Men moet dus onder souvereiniteit iets anders verstaan, wil men er het beginsel, van waar alle magt uitgaat, onder verstaan? Zoo als men doet, sprekende van volkssouvereinileitals wanneer men veronderstelt.dat alle magten berusten op den wil des volks? Dit is ook niet mogelijk, want alle magt gaat volgens deze partij uit van God en niet van het huis van Oranje. Wil men er dan de magtsvolkomenheid in den Staat onder ver staan? Ook dat is onmogelijk. Want wij zien door dc grondwet, die magtsvolkomenheid deelcn onder verschillende instellingen. De Koning heeft daarvan een gewigtig deel, de beide Kamers der Staten-Generaalde Provinciale Staten, Gemeenteraden, de regter- lijke magt. Bij deze, bij andere instellingen berust een deel van de magten in den Staat. Dat door de grondwet derhalven alle magt in den Staat aan het huis van Oranje zoude zijn opgedra- of als vroeger bestaande zou zijn bevestigd, is zulke handtastelijke onzin, dat ook dit de bedoeling der stellers niet zijn kan. "Wil men zeggen alle magt berust oorspronkelijk bij liet huis van Oranje, de andere magten in den Staat oefenen die bijwijze ff van delegatie uit," zoodat het huis van Oranje als de eenigedie zijn magt uit God heeft, ten allen tijde die delegatie zou kunnen intrekken, de Kamers der Staten-Generaal, de Provinciale Staten enz. uit elkander kunnen jagenen als autocraat regerendan was het wenschelijk dit ruiterlijk te verkondigen en dit niet onder een dubbelzinnig woord te maskeren. Waarlijk! indien zij dat wa gen te zeggenzij zouden niet veel kiezers in hunne vereeniging zien opkomen; want nevens de gehechtheid aan het huis van Oran je, zit bij de Natie een diep gevoel vcor vrijheid en regt, ja het huis van Oranje heeft de gehechtheid der Natie voor het grootste deel daaraan te danken, dat de eerste Willem als handhaver van geschonden regten tegen vorstelijke willekeur en dwingelandij optrad en zijne zonen den aangevangen strijd glorierijk wisten voortte- zetten. Dat in een afstammeling van cenen Lodewijk de XIV, die zeide l' état c est moi, zulk eene dwaze verbeelding opkomt, kan misschien vergeeflijk zijnmaar het huis van Oranje weet het en heeft met zijn bloed bevestigd, dat het volk ook regten heeft, die niet ongewroken mogen worden aangerand, en de Natie is niet zoo ontaard van voorvaderlijken aard, dat zij het beginsel van Lode wijk dc XIV op zich zou laten toepassen. Wat willen de stellers dan toch onder souvereiniteit van het huis van Oranje verstaan? Wij weten het niet, maar dit weten wij, dat het gebruik van zoodanig onbestemd woord de listigheid der slangen moge verraden, maar niet de opregtheid der duiven kenmerkt. - Vervolg hiirna.) (t) Aft. 12 der grondwet van 1815. Julij 11. De wet op het bevorderen, ontslaan en pensioneren der zeeofficieren wordt in de T. K. aangenomen. 14. De beraadslagingen over het wets-ontwerp nopens het regt van vereeniging en vergadering worden geopend en den 15 en 16 voortgezet. Eenige wijzigingen van den heer Poortman, waarmede de Min. van Justitie zich vereenigt, worden naar de afd. verzonden. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en ASSESSOREN der gemeente Helder brengen bij deze ter kennisse van de Ingezetenen, dat de lijst der Kiezers van leden van den raad in deze gemeente,* op heden is vastgesteld, dadelijk aangeplakt en gedurende veertien dagen op do Secretarie der gemeente voor ieder ter inzage nedergelegd. Burgemeester en Assessoren voornoemd S. H. LETTE. Ter hunner ordonnantie A. BOOMSMA, l. S. AANBESTEDING. Op Woensdag den 23 Julij 1851, des namiddags ten twee ure zal onder nadere approbatie, door den Staatsraad, Commissaris des Konings in de Provincie Noord-Holland, of, bij afwezigheid van Z. PI. E. G., door een der Leden van de Gedeputeerde Staten, in tegenwoordigheid van den Hoofd-Ingcnieur van den Waterstaat, aan het Lokaal van het Provinciaal Bestuur te Haarlem, worden aanbesteed lo. Het doen van eenige uitvoeringen voor het onderhoud van den Provincialen Zeedijk tusschen Haarden en Muider berg. 2o. Het verrigten van eenige werkzaamheden aan de Oever- werken tegen het Leg meer bij Iloeksjan. Deze Aanbestedingen zullen alleenlijk bij inschrijving geschieden, De bestekken, waarop deze Aanbestedingen zullen plaats hebben, zullen ter lezing liggen, behalve aan het Gouvernement van Noord- Holland, in de voornaamste Logementen en Koffijhuizenals te Amsterdam, in het Noord-Hollandsche Koffijlmis, in de Kalver- straat, in het Wapen van Medemblik, op den Dam, in het Kof tijhuis het Vosje, bij het plein van de voormalige Beurs, in de Nieuwe Stads-Herbergaan het IJ, in het Harlinger Veerhuis, op de Texelsche Kade, en in de Bel, op den hoek van het Haarlem merplein; te Haarlem, in de Kroon en in het Noord-Hol landsche Koffijhuis, beide aan de Grootc Markt, in het Loge ment de Oude Bomolen en Boskam, in de Nieuw-Stad, en in liet Logement de Glazenwagen, in de Spaarnwouderstraat te Alkmaar, in den Booden Leeuw, in de Toelast en in het Wa pen van Haarlem; te Nieuwediepbij de Wed. Ihnen en in het Logement den Burg; aan den Helder, in liet Heeren-Logement; te "Medemblik en te Enkhuizen, in de Logementen den Valk; tc Hoorn, in den Doelen en het Ongemaakte Schip; te Purmerende, in den Vergulden Boskam; te Edam, in het Heeren-Logement; te Monnickendam, in den Doelen; te Zaandam, in den Otter; te Buiksloot, in het Boode Hert; te Muiden, in het Hof van Hol land; tc Naarden, bij Jurrissente Utrecht, in het Koffijhuis den Nieuwen Bak; te Sliedrecht, in het Begthuis, en te Hardinxveld, in de Dorps-Herberg Zullende, acht dagen vóór de Besteding, zooveel noodig, aan-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1851 | | pagina 2