Cl b D C V t c n i c u. Okdertrouyvd A. STRUIJK A. G. BAKKER. Amsterdam, 17 Julij 1851. NIEUW VERKOOPHUIS. zijn 273 huizen in 5 uron afgebrand. In Oostenrijk zijn alle publieke vermakelijkheden op den 28slen dezer verbo den, wegens de zoneclips. De keizer ran Rusland vierde den 7den dezer zijn 55sten verjaardag. De heer van Twist heeft den 12den Mei, te Batavia, het gouv.-generaalschap met eene proclamatie aanvaard. De prins van Oranje doet een reisje door de noordelijke provinciën. Eene dame, die te Woolwich op de aankomst eener stoomboot wachttewerd door eene plotselinge windvlaag in het water geworpen en verdronk. Dona Maria heeft haar zomerverblijf te Cinlra betrokken. De opstand in China is nog niet gedempt. De kroonprinses yan Zweden (Louisa) verkeert in gezegende omstandigheden. Te Schoondijke (Zeeland) is eene boe rendochter, in eene herberg dansende neergezegen om niet weer op te staan. Te Feyenoort is eeno aardappelplant met 13 spruiten en 200 bloemen of knoppen hel loof neemt eene ruimte in van 4,2 el. Koningin Victoria heeft op Jluckingham-paleis een staatsie-bal gegeven aan 1700 per sonen. Men schrijft uit Berlijn, dat Oostenrijk 2000 ma trozen in Holland wil werven. Te Parijs is uitgegeven: Algemeen denkbeeld van de omwenteling in de 19de eeuw, door Proudhon. Het beroep in cassatie van den graaf do Rocarmé is door het hof te Brussel op alle punten verwor pen. De Fransche wetgevers zijn aan 't beraadslagen over do herziening der constitutie. Te Londen is een graaf over leden nalatende 2000 pond fijne snuif. Te New-York arriveren dagelijks 1000 landverhuizers. Een Amerikaansch scheepskapitein hoeft cane geheele familie zeeslangen ont moet. De Griekscho ministers en wetgevers zijn onderling verdeeld. i k 'Ba o i: x. Tusschen den lOden en 12den Juli) 1.1. is in een akker kaaariezaad in den polder Koegras, binnen deze gemeante, op de pachthoeve Noord- Ilollaod bewoond door den landbouwer J. Nooteen kleine «oogenaam- de dondersteen (meteoor of aëroliet) gevallen. Men heeft dezelve eenige duimen diep in den grond gevonden, en ontdekt dat waar de steen is neergekomen, in een omtrek van vijf voet het te veld staande zaad letter lijk verbrand was, terwijl bovendien nog vijf voet verder hetzelve ver schroeid was. Deze meteoor heeft den omtrek van 3 palm 5 duim en weegt Ned. once. Zij is overdekt met een dunne korst, die zwart is, en een ruwe oppervlakte heeft. Yan binnen is zij graauwnchtig en korrelig, en heeft een sterken zwavelreuk. Onder het microskoop ontdekt menergrij- ze korrels in, andere als geroest ijzer, hebbende de magneet er echter geen vermogen op. Wat het bestaan der meteoren betreft de natuur-onderzoekers hebben dat op vierderlei wijze trachten te verklaren. Men heeft geloofd dat zij zelfstandigheden waren, die door vulkanen uit verwijderde gedeelten der wereld tot ontzettende hoogten waren geslingerd doch dat gevoelen wordt tegengesproken door de daadzaak dat onder de bekende voortbrengselen van vulkanen nog nimmer eenige zelfstandigheid als die der meteoorstee- nen is ontdekt. De vermaarde Fransche geleerde La Place, geloofde dat het zelfstandigheden waren, die door vulkanen in de maan met zoo groo- te hevigheid waren voorlgeslingerd dat zij buiten de grenzen van de aan trekkingskracht der aarde kwamen. Sommigen hebben vermoed dat zij in de lucht gevormd worden door de tamenpakking der wolken van gas vormige zelfstandigheden, die de uitwaseming der aarde zijn doch volgens JDavij's beschouwing van den aard der vlam, moet het licht der meieoren ontstaan door de ontvlamming van vaste ligchamen. Anderen hebben ein delijk beweerd dat aëroliten en verschietende sterren het zelfde vtrschijn- sel waren: met dit verschil alleen dat zij schietende sterren zijn, zoolang lij in de lucht schilleren en daarna aëroliten worden. Genoeg om Ie bewijzen dat men het over het ontslaan der meteoorslee- nen niet volkomen eens is, ja zelfs werd voor ruim vijftig jaren, hel be staan daarvan door vele geleerden ontkend. In het Britsch museum te Londen bevindt zich eene aëroliet, die te Buenos Aijres gevallen is en 1400 ponden weegt, terwijl er te Bnhia in Brazilië eene vertoond wordt die de zwaarte heeft van 14000 ponden. In 1803 werden in Normandije op eene lengte van bijna 3 uren gaans en één uur breed, meer dan tweeduizend meteoren ingezameld, die met een sissend geluid op de aarde vielen, en van 2 wigljes let zeventien pond wogen. Twee steenen waarvan de een 200 en de andere 300 pond woog zijn in 16G8 te Yerona gevallen. In 1G28 vond men er eenige bij Hal ford in Engeland, een derzelve woog 24 pond. In 1795 viel er een ter zwaarte van 55 pond in Yorkshire. In 1801 kwam in Indie een groote aëroliet neder, die vijf dorpen in brand stak en verscheidene personen doodde. Nieuwediep, 1G Julij 1851. B. TOT BEWIJS HOEZEER DE DANSKUNST IN ONZEN TIJD TOE NEEMT, STREKKE HET NAYOLGENOE. De Directeuren van de Citizen-Stearaboat-company hebben de zeer prij zenswaardige gewoonte, om alle jaren een zeer goed middagmaal te ge- ven aan de bemanningen van hunne stoombooten en aan al de andere lieden die zij in hunne dienst hebben. Zaturdagde 3de Augustus 1850, was de voor het feest bepaalde dag. De booten staken van Lon- don-brug in volmaakte orde af, met den Commandore aan het hoofd en gaven saluten terwijl zij naar de fabriek der Maatschappij te Battersea heensteomden. Toén dc 12 booten dwars van Cremurne gekomen waren, werden zij, drie aan drie, aan elkander verbonden, en namen met de uiterste naauw- keurigheid hunne plaatsen in, om een bal te beginnen. De eerste figuur was en avant et a vos places waarbij de dwarsliggen de booten de figuur herhaalden toen de lang-liggende klaar waren. Daar na gingen alle booten te gelijk vooruit, totdat huone voorstevens elkander bijna raakten, en gingen in dezelide orde terug, waarmede zij gekomen waren. Deze figuren werden verscheidene malen herhaald,' daarop kwam de galopade, waarbij de booten steeds drie aan drie verbonden, op gelijke afstanden van hunne heeren in eenen cirkel rondliepen, met bewonde renswaardige naauwkeurigheid en volmaakt hunne afstanden bewarende. Vervolgens vormden zij eene zijlinie en vuurden een saluut af, vormden eene andere linie en gaven nog een saluut/ zich daarna schikkende twee aan twee, begonnen zij het allerbelangrijkste gedeelte van hunne vertoonin gen de walz. Dit werd zoo gedaan dat van elk paar booten, de buitenste boot vooruit en de binnenste achteruit stoomde, terwijl aan beiden de allervol- maakste draaijende beweging werd medegedeeld, die in een ongeloofelijk kort bestek geschiedde; zij draaiden inderdaad als het ware om een spil, dat is, pironelteerden. Na zich zeiven en al de toeschouwers vermaakt te hebben, landden de bemanningen en gingen zich te goed doen, aan het gastmaal dat hun was toebereid. Deze gebeurtenis treft ons, als de volmaakste tentoonspreiding van de bedrevenheid der twaalf kapiteins, en doet zien, hoezeer zij hunne stoom booten onder hunne magt hebben. De Heer Burneijde Superintendant, bij wien het denkbeeld opkwam, nam de betrekking waar van ceremoniemeester. Overgenomen uit het Tijdschrift voor het Zeewezen en de Zeevaartkundejaargang 1851, No. 2. roei Opgerigt aan den Kruisweg te Nieuwediep. In GALANTERIëNGLAS, AARDEWERK, etc. Zijn levens ontvangen eene partij Amerikaansche KLOK KEN tegen ƒ11.- en eenige VERLAKTE GOEDEREN, legen zeer billijke prijzen. Recommandeert zich in de gunsl van het geëerde Pu bliek. NlEUVYEOIEP BIJ G. BAKKER BZ. GEDRUKT BIJ S. GILTJE8.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1851 | | pagina 4