WEEKBLAD van den rr°. 3i. K<\\ V r$£h G0p 1851 M HET T Beginselen eener Kiezers vereen iging te Amsterdam. NEGENDE JAARGANG. 0lGEN HET r G0p /tif Q Dii Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz te Nieuwe Diep. De 1'rijs ia 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan» toren zijner woonplaats. M A A N 0 A G ADVEUTEIVTIEN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Zaturdags des middags ten 12 urede prijs van 1 tot 4 regel» is 60 centen, voor eiken regel meer 15 centeD behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 2§ J1JL IJ. STAATKUNDIGE BESCHOUWINGEN, YEETOOGEN enz. H. Misschien rijst bij eenige onzer lezers de vraag, waarom wij ons zoo lang bezig houden met de oproeping eener kiezersvereeniging te Amsterdam. Wij antwoorden, omdat wij hierin iets meer zien, dan eene zaak van locaal belang. Het is een manifest van eene partjj, die hoe klein in getal, de vinnigste bestrijdster is der tegen woordige orde van zaken, te gevaarlijker omdat zij steeds met gods dienst en christendom in den mond, de minkundigen en trouwhar tige menigte ligtelijk zal medeslepen, maar die, wanneer men hare stelsels en leeringen naauwkeurig ontleedt, zoo geheel met den geest des tijds, met de wenschen en begrippen der Natie in strijd bevon den wordt, dat zij alleen in het duistere van hare stellingen eenige hoop op het verwerven van eenigen aanhang kan vinden. De beginselen, die de kiezersvereeniging zal huldigen, zijn verder: r Dat het Christelijk geloof de eerbiediging en werkdadige in- vloed, zoo wel in het geheel van de Christelijke godsdienst, r aan welke ons volk met geheel Europa zijne vroegste wezen- lijke vorming en ontwikkeling dankt, als in het bijzonder van de hervormingaan welke sedert meer dan derdehalve eeuw ons land vrijheid, bloei en welvaart verschuldigd is, bij gee- nerlei overweging der ware belangen van land of stad vergeten of ter zijde gesteld worden mogen." De stijl dezer periode is reeds voor jaren door professor Geels gequalificeerd met den naam van den onopregte. Wanneer men door tusschenzin op tusschenzin de gedachte benevelt en wat men niet regt streeks durft zeggenin een omhaal van woorden tracht to verbergen. Neem de tusschenzinnen weg, en gij verkrijgt eene periodewaar van nog de ware zin zich meer laat vermoedendan dat zij er door uitgedrukt wordt. - Dat de eerbiediging en de werkdadige invloed van de Chris- telijke godsdienst, en in het bijzonder van de hervorming, bij gecnerlei overweging der belangen van land of stad vergeten of ter zijde gesteld mogen worden." De eerbiediging een verrukkelijk antirevolutionair woordvan ile Christelijke godsdienst en van de Hervorming zal misschien be duiden, dat men in Nederland de Christelijke godsdienst moet eer biedigen. Niemand zal het betwisten. In Nederland behooren alle godsdienstige overtuigingen te worden geëerbiedigd. Wat eerbiedi ging der hervorming beduidt, is ons verre van helder. Indien wij het wel begrijpen, dan komt liet woord eerbiediging hier voor op, om de aandacht van de woorden werkdadige invloed afteleidenen moet om de ware zin van den steller aan den dag te brengen, weg gelaten worden. Dan zou de zin zijn dat de werkdadige invloed der hervorming i' bij geenerlei overweging der belangen van stad of land ter zij- n de mag worden gesteld." Ook dit is letterlijk opgevat nog zeer onschuldig. De hervor ming heeft een grooten invloed gehad op de ontwikkeling van Eu ropa in het algemeen. Zij zal een gewigtigen invloed blijven uit oefenen. Er kan geen sprake van zijn om dien invloed ter zijde te leggenevenmin als men den werkdadigen invloed der Catholijke gods dienst kan ter zijde leggen. Dit zal men dus niet bedoelen. Maar wat wil men dan? Indien wij de wezenlijke beteekenis wel verstaan, dan houdt deze staatkundige geloofsbelijdenis dit in dat Neder- e land niet alleen is een Christelijken Staatmaar een Protestant- sche Staat," en dat men bij de behandeling van algemeene of plaatselijke belangen niet uit het oog moet verliezen, dat het protestantisme hier de bovenhand moet houden. Die ware bedoeling der stellers in strijd met de grondwet, durft men niet zeggen en verbergt ze daarom in duistere en door opeen stapeling van tusschenzinnen nog meer verwarde periodes. Perio des, kunstig genoeg ingerigt, om aan den ultra-protestant die nog van.eene heersckende godsdienst droomt, de bedoeling te doen ra den, maar om tevens alle verantwoordelijkheid te ontduiken. Le stxjle c' est l' homme, zeide een Eransch schrijver. Wat moe ten het verwarde hoofden of onopregte harten zijn, die zulke pro gramma's kunnen schrijven! Dat wij omtrent de ware bedoeling en zin niet dwalen meenen wij ook uit de volgende stelling der Amsterdamsche Heeren te mo gen opmakenals zij verder zeggen dat liet even uitgesproken beginsel geenszins in strijd is met dat eener opregte aanneming ven naleving van de grondwet, als staatsvorm; noch met de meest v milde en onbekrompen erkenning en eerbiediging van al die uitkomsten van vooruitgang en beweging, welke voor demaat- v schappij van onze tijden wenschelijk, onmisbaar of noodzake- u lijk geworden zijn." Indien de bedoeling niet die ware, welke wij hebben aangege ven, waarom dan die betuiging dat het beginsel niet in strijd is met het beginsel der naleving van de grondwet als staatsvorm. Men merke hier wel op, dat men niet onvoorwaardelijk het be ginsel in overeenstemming met de grondwet acht; maar dat men hier slechts spreekt van eene grondwet als staatsvorm. Te weinig

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1851 | | pagina 1