AANBESTEDING. aaaiMrsaiiffiPnq&iBB» bekend met de bieroglyplnsclie uitdrukkingen dezer partij verklaren wij, volstrekt niet te begrijpen, wat men hiermede bedoelt, maar duidelijk is het, dat men ecne beperking en niet onvoorwaardelijk ecne opregte aanneming en naleving der grondwet op het oog heeft. Mogen wij eene gissing maken, dan meenen wij er deze zin aan te kunnen geven. Wij zullen de grondwet zoo lang zij bestaat, als wet eerbiedigen, maar wij verlangen onzen Staat te maken tot eenen Protcstantsclien Staat en zullen met ontduiking van den geest der grondwet, zoo veel als ons, met behoud van wat wij noodzake lijk als bestaande wet moeten gehoorzamen, mogelijk is, zor gen dat in onzen Staat het protestantisme de bovenhand heeft. Maar indien dit de bedoeling isj, waarom het dan niet regtuit gezegd? Kiezers, die met de grondwet niet zijt ingenomen, ver- eenigt u met ons! Helpt ons een Protestantsehen Staat te vesti gen Eenmaal komt welligt de tijddat wij de grondwet in onzen geest kunnen doen wijzigen, maar laten wy het terrein bij tijds be arbeiden Indien men dat zeide, men mogt hen verwijten dat zij den geest des tijds miskennen, dat zij een Protestantsch droombeeld najagen; men zou eerbied gevoelen voor hen, die dus voor hun oordeel en hunne wenschen uitkwamen en men zou weten waaraan men zich te hou den had. Het is waar, zij zouden dan gewis slechts eene geringe kudde om zich vereenigen. Hoe men gebruik weet te maken van groote woordenzonder iets bepaalds te zeggenblijkt uit het slot van den laatst aangehaalde zin als zij zeggendat hun beginsel niet in strijd is met de erken- ning en eerbiediging van al die uitkomsten van vooruitgang en beweging, welke voor de maatschappij van onze tijden wen- u schelijk, onmisbaar, of noodzakelijk zijn geworden." Dit klinkt schoonmaar daar zij niet zeggen welke uitkomsten zij onmisbaar of noodzakelijk achten verbinden zij zich hoegenaamd tot niets. Kegtstreeksche verkiezingen, krachtig aandeel der Na tiën aan het bestuur der zaken, de afschaffing eener heerschende kerk zullen zij welligt als niet noodzakelijke, als niet wenschelijke uitkomsten van den vooruitgang en beweging beschouwen. De ware be doeling van de stellers blijft alzoo gelijk overal in dit manifest ver borgen en men laat genoegzame ruimte om kiezers te lokken, die, indien men zijne gedachte rond uitte, zich van hen zouden afkee- ren. Wanneer wij dan ten slotte de kiezers hooren vermanen, om in het vestigen hunner keuze zonder uitsluiting van eenige godsdien- stige gezindheid te zien op hetzoo wel regtstreeksch als mid- delijk belang der bij deze openbare uitnoodiging op den voor- grond gestelde panden en waarborgen van ons Nederlandsch nationaal behoud," dan schijnt ons dit meer eene slimme spe culatie op den verdraagzamen geest onzer Natie toe, dan van op- regtheid te getuigen. Het zal ons niets bevreemdenwanneer wij op de kandidatenlijst dezer vereeniging later een paar Koomsch Catholijken en een enke le Israëliet zien opgenomen, om bewijs van verdraagzaamheid te gevenen niet alle kiezers van zich afkeerig te maken; maar wij vra gen hetof het eerlijk gemeend kan zijn van Israeliten en Itoomsch Catholijken te verwachten, dat zij bij'de behandeling der stedelijke aangelegenheden in de eerste plaats hun oog op de belangen van de Christelijke en in het bijzonder van de Hervormde godsdienst zullen vestigen en of het dus van deze hoofden der kiezersvereeni- ging opregt gemeend is, dat zij geene godsdienstige gezindheid uit sluitende, alleen op de grondeigenschappen van goeden naam, be proefde trouw, kunde en ondervinding enz. willen zien. Julij 21. De T. K. beraadslaagt over 't wets-ontwerp tot onteige ning ten algemeenen nutte. u 22. Ingekomen een ontwerp ter goedkeuring van eene addi tionele overeenkomst, betreffende liet verdrag van handel en scheepvaart met Griekenland gesloten en 7 ontwer pen tot het verleenen van het Nederlanderschap, De discussien van gisteren worden voortgezet. 23. Ingekomen een ontwerp tot regeling van de regtcn op den in- en uitvoer van granen. 24. Ingekomen een ontwerp van wet tot vaststelling der af zonderlijke begrooting voor den arbeid der gevangenen voor 1852. De beraadslagingen over de wet op de onteigening worden voortgezet. BURGEMEESTER en ASSESSOREN der gemeente Ilelder zijn voornemens, onder nadere goedkeuring van den Ge meenteraad, op dingsdag den 5den Augustus 1851, des voormiddags ten elf ure, aan het raadhuis in het openbaar, alleen bij inschrijving aantebesleden; Het onderhoudenrepareren enz. van de Reverbéres en Lantaarnsdie thans in de gemeente voorhanden zyn of in het vervolg moglen worden daargesleld., mot al les wal daartoe behoort, alsmede da leverantie van de daartoe henoodigde olie en katoen, benevens het vul len, opsteken, schoonmaken en bewerken daarvan, voor den lijd van één jaar, ingaande den eersten De cember 1851en eindigende den laatslen November 1852. Het bestek en de voorwaarden waarnaar deze aanbesteding zal geschieden, liggen acht dagen vóór de aanbesteding, met uilzondering van den zondag, aan hel secretarie ter lezing van des voormiddags 9 lot 12- en des namiddags 4 tot 6 uren. De gegadigden zullen hunne inschrijvingsbillellen op zegel geschreven, geleekend en van de namen der borgen voor zien, gesloten moeten inleveren; terwijl nadere informalien te bekomen zijn bij den plaatselijken opzigler J. BORST Wz. Helder den 23 Julij 1851. Burgemeester en Assessoren voornoemd A. BOOMSMA, l. B. Ter hunner ordonnantie J. SCHOON, Secret. HELDER en NIEUWEDIEP, 26 Julij 1851. Door het Bestuur der Herstelde Evangelisch Lulhersche Gemeente van Amsterdam, is aan den Kanaalweg alhier, een aanzienlijk terrein aangekocht tot het bouwen eener nieuwe Kerk. Do wensch van velen, om de Lulhersche Kerk meer in het midden dezer gemeente te hebben, is daardoor bevrodigd, teiwijl de lofwaardige pogingen van hen, die geene opofferingen lo groot achten om nul te slichten, de opentlyko hulde verdienen. Den 22n is van hier naar zoo gezeild Zr. Ms. korvet van Speykkapt. ter zee P. Sauvage, bestemd naar Ba tavia, op welken bodem zich bevindt du schout-bij-nacht van der Plaatbenoemd kommandant der zeemagt in Oost- Indio. Bij de verzoekschriften ons naturalisatie, den 22 dezer bij de Tweede Kamer ingediend, bevinden zich twee van de heg- ren Gebroeders Janzen alhior.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1851 | | pagina 2