schrale weide zal alsdan in een zoo welig en schoon gras land worden herschapen, dat men gemakkelijk twee hooi oogsten zal verkrijgen. Na het tweede jaar beslrooije men het weiland met droogo haardasch en men zal zich verwon derendat zelfs schrale zandgrond door ruime bemestingen doelmatige behandeling tot zulk een graad van vruchtbaar- beid kan worden gebragt. In den Almanak voor landbouwers en veehoeders van 1850, vinden wij hieromtrent het volgende ingezonden: Het gaal mij als de meeste landbouwers, die wenschcn het hoogste voordeel uit hunne boerderij te trekken. Om dal doel te bereiken, heb ik omstreeks 2 bunders land bezaaid met roo- de klaver cn rarygras, waarvan ik dit jaar (na het vervoe ren van een half bunder snijroggein welks stoppels dade lijk boekweit gezaaid is, die nu zwaar beladen staal) gedu rende den gehcelen zomer 14 stuks rundvee en 4 paarden gevoederd heb. Al het vee ziet er uitmuntend uit, en of schoon ik één man moet bekostigen, om het vee te verzor gen, uil te mesten, het voeder te maaijen en met een der ossen bij huis te brengen, is de gewonnen beste, spekkige mest meer dan voldoende om die kosten te bestrijden. Ik begin nu in hel laatst van Augustus met de derde snede, zoodat ik my verheugen kan, dat ik van 2 bunders land een aantal vee gevoederd heb, waartoe ik bij weidegang 8 a 10 bunders noodig had, zoodat ik het bunder legen 50. gerekend, ƒ300 a ƒ400 zuiver geld gewonnen heb." Een jongeling van ongeveer 21 jaren, genaamd L., in de Kerkstraat te Amsterdam, slikte dezer dagen een slop naald in. De heelmeester, spoedig ontboden, vond den jon geling met pijnen in de buik cn meer andere zorgwekkende verschijnselen, voelde nergens de naald, doch deed eenigo middelen aanwenden. Bij zijn tweede bezoek voeldo bij op een duim diepte in de linker lies een puntig ligchaam maakte daar cene opening en baalde cr de stopnaald uit. De ver schijnselen bielden den volgenden dag op en twee dagen la ter hervatte de lijder zijne bezigheden. Tot heden is ge melde L. welvarende. Met genoegen neemt men do tocbereidsolen waar, die in en bij het gebouw Musis Sacrum te Arnhom gemaakt worden voor het zangersfeest, dat op don 9 en 10 Augus tus a. s. aldaar zal gevierd worden. Een zeer doelmatig lo caal voor de zangers, naast het orkest, is bijna gereedmen is ijverig bezig aan de groolo zaal een regt feestelijk aan zien lo geven, terwijl ook reeds do toestellen worden opgc- rigt om het afgeschoten terrein by hel gebouw op cene sier lijke wijze te verlichten, en men zich nog op andere wijze beijvert eene allezins gepaste feestvreugde voor te bereiden. Wordt zoo voor den uitwendigen luister van het feest gezorgd, het hoofddoel daarvan wordt vooral in het oog gehouden. Voor den overlogt der zangers, hunne behoorlijke ontvangst cn buisvesting wordt al het noodigo bewerkstelligd: voor de feeslelijko oplogten, hel accompagnement van enkele zang stukken, voor de vauxhall en het bal, is het uitmuntend muzijkkorps der grenadiers uil 's Hago aangenomen; terwijl do vastgestelde repetitie» do goede uilvoering der ijverig be studeerde zangstukken waarborgen; in één woord, men ver wacht een feest, dal veel en veelzijdig genot belooft. Even als bij vorige zangersfeestenis ook na de enlrée voor de beide feestavonden bepaald op drie gulden, en voor iodcren avond afzonderlijk op tweu gulden. Men schrijft, dal Engeland besloten heeft in goen ge val zijne toestemming te geven, tot do toetreding der niet Duitscbe provinciën van Oostenrijk in den Duitschen Bond. Hetzelfde zou met Frankrijk het geval zijn. - Volgens de jongste berigten uit Zuid-Auslralieis daar groot gebrek aan timmerliedenhouwmecsters wagenmakers, smeden, metselaars, steenleggers, kuipers, kleêrmakers, schoen makers, enz. Een timmerman verdient ƒ3.60 101 4.80 per dag; een wagenmaker even zoo veeleen smid 3 lot 4.20; een kuiper f 3 lot ƒ3.60; een metselaar ƒ4.20 per dag; het dagloon voor schilders en glazenmakers is ƒ3; gewone daglooners verdienen 2.40 daags. Uit Kcur-Hessen wordt gemeld, dat al de rcglors van do criminele reglbank van Rotcnburg voor den I'onds-krygs- raad hebben te regt gestaanwegens eene regterlijke uit spraak in hunne genoemde betrekking. Allo zijn zij toteen vesting-arrest van zeven maanden veroordeeld. Ook do staats- procureur, die met de waarneming van het openbaar minis terie is belast gowcest, welke de zaak heeft aangebragt, en op welks voordragt regt is gedaan, is deswegens in reglen betrokken, «n door den krijgsraad lot een vesting-arrest van negen maanden verwezen. Geen der veroordoolden is voor nemens, om van deze uitspraak in hooger beroep te komen, of om zich tot den Keurvorst to wenden, ten einde kwijt schelding van straf te erlangen, die zeker niet zou gewei gerd worden. Allen willen zij den verderen loop der zaak afwachten, en des noods do hun opgelegde straf ondergaan. Het aankomen van den Belgischen spoortrein te Lille, werd des avonds van 27 Julij, door een vreemdsoortig voorval ge- kenmerkt. Een reiziger van groole gestaltedonkere gelaats kleur en van ongeveer 45jarigen ouderdom, met een willen tulband op het hoofd, doch zonder hemd en slechts met lompen bedekt, bevond zich in eenen wagen van de 3de klasse, cn ofschoon de trein reeds lang stil stondwilde hij den wa gen niet verlaten. Hij sprak eene taal, die niemand kon verstaan. Met geweld moest men hem uit den wagen zetten en daarna werd hy, gevolgd door eenige honderden nieuws gierigen, die door zijn vreemd voorkomen waren uitgelokt, naar het stadhuis gebragt. Hy was voorzien van een te Kon. slnntinopcl afgegeven paspoort voor Weenen, Londen en Pa rijs en is daarop Ynayetzoon van Aly genoemd. Tever geefs werden hem vijf of zes tolken voorgesteld, dio hem in het GriekschArabisch cn Turksch toespraken, maar geen van allen werd door hem verstaan noch hij door hen. Ynayet schijnt uil een der meest afgelegene gedeelten van Turkije afkomstig te zijnhij heelt een valies bij zichdal goed van geld is voorzien. Men begrijpt niet hoo dio man zoo ver gekomen is zonder zich te kunnen doen begrijpen. In geen enkel hötel heeft men hem willen opnemen, zoodat bij in de politiewacht heeft moeten logeren, waarover hij blijken van verwondering gaf. Wanneer dezo man in zijn lauil xal zijn teruggekeerd, zal bij wclligt geen zeer gunstig verslag geven van de beschaving in Frankrijk, waar iemand van pa;

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1851 | | pagina 2