GEMENGDE BERIGTEN, piaren en geld vooriien, in een cachot heeft moeten slapen, omdat men zijne taal niet verstond. Men meldt uit Weenendat er nog wordt onderhan deld over het verblijf in Turkye van het opperhoofd der Hon- gaarsche opstandelingen, den bekenden Kossuth. üe Oos- lenrjjksche Regering is thans niet ongenegen, om hem, on der zekere voorwaarden in vrijheid te doen stellen, en dat wel te gcreeder, daar, bij de meer dan gewone goede ver standhouding, welke thans tusschen de Brilsche en Turksche bewindslieden heerscht, de genoemde persoon welligt geheel onvoorwaardelijk zijne vrijheid zoude kunnen erlangen. Uit Napels meldt men, dal twee Engelsehe schepen bevel van hunne regering hebben bekomen, om bezit te nemen van een groot eiland, hetwelk in de nabijheid van Bandaleira ontstaat en een zeer gewigtig handelspunl is. Op den 28slen Juny 1.1. is het van New-York naar Liverpool bestemde schip Satlie Fearn in volle zee door den bliksem getroffen en geheel door do vlammen vernield. De ekwipaadje en een klein gedeelte der lading, benevens eene kist met 125,000 doll. in goud, zijn door het schip Frank Johnsonkapt. Brown, gered. Een tandmeester van Alrccht, genaamd Tarquety die met veel toestel op een rijtuig rondreisde, is onlangs door de muzijkanten, welke tot zijn personeel behoorden, om het leven gebragt. Het gezigt van het geld, dat hij in groote hoeveelheid won, heeft de onverlaten verleid, om den tandmeester van het leven te berooven. - De centrale sectie der Kamer van Afgevaardigden te Brussel heeft haar rapport uitgebragl nopens het wcls-onlwcrp dat do belasting op den jenever met 50 pCl. verhoogt. Dat rapport is het ontwerp gunstig en zal te eerder do goedkeuring der Kamer erlangen, wijl daarvoor ook pleiten het geluk der huisgezinnen en der openbare zede lijkheid. Eeno belasling op den jenever" zegt hel rapport ver dringt hel publiek fortuin niet; zij vermeerdert dat. Men mag hel geene belasting heeten; zij wordt vrijwillig betaald, en berooft do huisgezinnen van geen genot. Integendeel, zij zal de ellende van vele familiën verminderen. Men ga slechts in vele woningen onzer arbeidende klasse en vrage wat er do oorzaak is der armoede? Vrouwen en kinderen zullen n antwoorden de jenever." En wat is het antwoord dat menigeen geeft op do vraag des regters: hoe kwaaml gij lot die misdaad? Ik was beschonken." Burgerlijke §taad van 23 Julij 2 Augustus 185 GEHUWD Geene. BEVALLEN: N. Meijer geb. Dnlmeijer Z. J. Feijerabend gcb. Schraa D. C. ft. W. Wagenaar geb Garslenreld I). M. tan der Oord geb. tan der Hoeren D. A. Klein geb. Kruijer D. D. J. tan de GraafT geb. Bakker D. H. Boll geb. Cosler D. ?J. Meijer geb. Slraghouw D. A. Goedkoop geb. Lulouw Z. B. Boesaart geb. Amen Z. D. tan der Ben geb. I'rinseloo Z. AL C. W'eers geb. Schroder D. A. de Waard geb. Krijnen D. Levenloos aangegeven 1. OVERLEDEN: M. Smit 70 j. Het getal blinden in Pruisscn bedraagt 9579. Tc Ko ningsbergen is de eclips gedagucrrcolvpccrd. - Bcriglcn ujl Perzie spreken van hangen, vermoorden, neerschieten, fol teren en meer akeligheden. Een professor te Lyon heeft zich vergiftigd met sterk water, waarmede hij tandpijn wil de stillen. Rolhschild heeft voor 30 milliocn deelgeno men in de Ooslennjkscho leening. Het glazen paleis heeft al 2,500,000 bezoekers gehad. Sedert Mei 1850, zijn te Havana 14,500 «laven ingevoerd, komende Tan de Alrikaansche kust. To Parijs zijn 2000 Britten afgestapt om feest te vieren. In Natura zijn twee Moeflons aange komen. L. M. heeft de burgemeesters van Amsterdam en Rotterdam benoemd tot kommandeurs der ordo van dc eikenkroon. In do afgeloopen week zijn te Londen van buitenslands ingevoerd 708 runderen, 4600 schapen, 750 lammeron, 680 kalveren en 390 varkens. Te Zuidlaren is onlangs voor het fonds van gewapende dienst in Neder land gecollecteerd de som van ƒ0.005. (G. C. 60.) Ge durende de 6 eerste maanden van dit jaar zijn 294 Ned. schepen hel Sleeswijk-Holsleinscho kanaal doorgevaren. Volgens ecno statistieke opgave is het Russische rijk 367,1 12 vierkante mijlen groot en beslaat van do oppervlakte der aarde. Do wetgevende vergadering tc Purys zal van 10 Aug. lot 4 Nov. gesloten zijn. Het Brilsche eskader heeft de reede van Tunis verlaten. In Portugal is eene legen-omwenteling op til. Do Koning is van Rotterdam in dc residentie teruggekeerd. Uit Bom ba y wordt gemeld hel verongelukken van een schip, 't welk 350 pelgrims, van Mecca lerugkeerendeaan boord had, waarvan 200 zyn omgekomen. Op dc wereldtentoonstelling is een re- kenloeslel van een Poolschen Jood ofu alle arithmetischo vraagstukken optelossen. De Kroonprins is met zijn gou verneur in het Rondeel te Amst. afgestapt. JÏÈ-J fcïLjr HL ■'.tïL"' CB 2131^ 81312)2)^2* Twee dingen ondermijnen zoo vaak het geluk onzer huisgezinnen het drukke koflfijhuis bezoeken der mannen en die ellendige zucht lot pronk en opschik bij vele vrouwen. Waar deze beide kwaden heerscheo kan geen huisselijkheid en eenvoudigheid beslaan. Hel oude spreekwoord zegt zoo naar waarheid dat er meer menschen in den wijn dan in den Rijn verdrinken en even waar is hetdat role menschen hun vermogen en welvaart in het glas en wat daaraan hangt, dan op zee zien le gronde gaan. Het is boyen allen twijfel verhevendat de helft van allen achter uitgang, bankroeten en verarming van welgestelde lieden hare bron in den beker of in de pronkzucht van vrouwen en meisjes heeft. Deze laat ste is gedurende den langen vrede onbegrijpelijk toegenomen de eene mode verdringt de andere, en zelfs d« kinderen worden reeds in hunne vroegste jeugd in dien verderfelijken maalstroom medegesleept. Men schikt ze op als hofdames/ maar wat blijft een meisje, dat reeds op haar acht ste of tiende jaar in zijde of fluweel wordt gesloken, nog te wenschen over, wanneer zij op haar zeventiende, gelijk men dat noemt, »in de wereld wordt gebragt?" Daar valt ons onwillekeurig te binnen, hoe, voor nu tweehonderd jaren omtrent, zeker bekend geleerde, in den wel wat plompen trant van zijnen tijd, bitter uitviel De meesten zijn er maar enkel en alleen op bedacht, hoe ze een Fransch kleed, Fransche maniertjes, poespas, gang, haar, hoed, omslagdoek, samaar, muts of mantel krijgen zullen. Waar de ou de deugd en braafheid handigheid ervarenheid wijsheid geduld deugd en eerbaarheid blijven dal weet God Dat alles is toch m tar bijzaak en gekheid in haar oog. Men zegt al staat het ook zon mooi niet het is toch a ïa mode', want met die oohollandsche verontschuldiging moet he den ten dage al wat niet deugt verbloemd, al wat men doordrijven wil, bemanteld worden. O! die verwenschle woorden rz la model Dat a la mode bedreigt ons lijf en ons goed het een met bet ander. En aan on ze lieve vrouwtjes hebben we die dwaasheid meestal te donken," aan ons

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1851 | | pagina 3