WEEKBLAD vaj des es het NIEU N\ 33. Go 1851. Een woord over de toekomst van den Helder en het Nieuwediep, Dit Weekblad wordt eiken Miandag-rriorgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz.te Nieuwedicp. De prijs is 80 cents in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. 1HAAKSAK HË&EKDB JAARGANG. ADVERTENTIES gelieve men ongeregeld aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Zaturdags des middags ten 12 ure; de prijs van 1 lot 4 regels is GO centen, voor eiker, regel meer 15 centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 11 AUGUSTUS. Ingezonden Wij willen liier geen twistgeschrijf leveren, noch aanwakkeren, of de opheffing van het onvrij territoir al dan niet voordeelig zal wezen voor de gemeente den Helder c. a., maar ons eenvoudig bepalen tot het aanvoeren van enkele puntenin de hoopdat deze door de bevoegde magt in ernstige overweging zullen worden genomen. Wij gaan van de veronderstelling uit, dat het Nieuwedicp eene koopstad staat to worden, en wenschen dienovereenkomstig de aan dacht van het bestuur te vestigen op maatregelen, die nu reeds moeten getroffen worden, om voor te komen, dat men, zoo moge lijk, misbouwingen erlange. Daartoe diende men in de eerste plaats, door een bekwaam des kundige, een plan te doen ontwerpen, waarop de eventuëel nieuw aan te leggen straten, pleinen, enz, benevens eene vergrooting van de koopvaarders-binnenhaven wordt aangetoond; op dat plan dienen ook al de bestaande gebouwen te worden gebragt. Beter nog zou het wezen, indien het bestuur daaromtrent een prijsvraag uitschreef, en hem, die het door de jurij van beoordee ling (f) best gekeurde plan levert, eene belooning, hetzij in geld, hetzij eene medaille, toekent. Dit heeft het voordeel, dat men verscheidene plans erlangt en dan in de gelegenheid is, een zoo danig te kiezen, dat, schoon niet op alle punten aan de vorderin gen en vereisehten der kunst voldoende, evenwel meer strookt met plaatselijke belangen, policie, enz. Verkiest men deze wijze, dan dient daaraan de noodige publici teit in algemeen gelezene nieuwsbladen te worden gegeven, met Wordt het Nieuwediep eene koopstad, dan is het eene stilzwijgende voorwaarde, dat de binnenhaven te klem is. Men legge de vergrooung dier haven niette gering aanwant wij voorzien (en meer deskundigen met ons) dat, na do aansluiting des Rijnspoorwegseen ijzerbaan van Amsterdam naar het Nieuwediep zich niet lang zal doen wachten. Dan zal die uitmuntende haven met hare zoo veilige reede, de winterhaven van geheel Duitschland zijn geworden 1 (f) Deze besta uit bevoegde en deskundige personen (zelfs al moest men die buiten de plaats kiezen) en dus b v. geen gewone timmerlieden, enz.; de on dervinding leert helaasal te dikwijlsdatofschoon in hun beroep zeer be kwaam zij zich aan grove fouten schuldig maken zoodra zij daar buiten eene schrede willen doen. Het Handelsblad cn de Nieuwe flotterdartfmerdoch vooral de Stoompost niet te vergeten. Dit blad wordt, om den aard van den inhoud, door zeer vele bouwkundigen, architecten, ingenieurs, enz gelezen. vermelding van de vereischlen van het plan en van de voorwaar den van inzending, mededinging, enz. De ingekomen plans legge men eenige weken voor het publiek ter bezigtiging, en stelle het in de gelegenheid, om deszelfs bezwaren tegen elk der mededin gende plans schriftelijk in te leveren, moetende al deze schrifturen aan de jurij van beoordeeling worden overgelegd. Heeft men eenmaal, na alle belangen gehoord te hebben, een plan aangenomen en vastgesteld, waarnaar de eventuële vergrooting en aanbouwing in de gemeente Helder c. a. zal moeten plaats hebben, dan moet daarvan om geene redenen, hoe ook genaamd, worden afgeweken. Mogten deze regelen den gewenschten uitslag hebben, en tot het bekomen van een bepaald stelsel leiden, waarnaar de uitleg ging van den Helder strikt zal geschieden, dan zouden wij den tijd, hieraan besteed, ruimschoots beloond achten, I. S. WAARSCHUWING. Do BURGEMEESTER der gemeente Helder waarschuwt het publiek bij deze: Dat gedurende 10 tot 12 dagen, to beginnen op Maan dag den llden Augustus aanslaande van des ochtends S tot des namiddags 3 uren, door het alhier garnizoen houdende detachement Artillerie op de Batterij Kaaphoofdpraclischo oefeningen in het schieten zullen worden gehouden, waar door een gedeelte van het strand lusschen do Batterij Kaap hoofd en het Forl Kijkduin onveilig wordt. Dut er zal gescholen worden van genoemde Batterij in zuidelijke rigling langs het slrand cn naar den schijf, liggen de in hel Schulpegat, en dal voor den aanvang van het vuur eene roode vlag van do Batterij zal worden geheschen die bij het staken \au hel vuur gestreken wordt. Dat wanneer voorbijvarende schepen in do nabijheid" der schetslijn komen met schieten zal worden opgehouden. Helder, den S Augustus 1S51. De Burgemeetter voornoemd s- ■ySTs x .Afar t

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1851 | | pagina 1