een gebouw gedreven en daarbij gokanteld; derwijze, dal zij uil hetzolve geworpen werddoch mcl een hurer roeien in het touwwerk verward bleef hangen. Terwijl de dui- r.ende toeschouwers, onder het aanheffen van een angst kreet, het oogenblik te gemoet zagen, dal de vrouw in dien vreeselijkcn toestand zou worden opgeheven in hel lucht ruim werd de ballon legen schoorsleenen geslingerd, en daardoor zoodanig tegengehoudendat de verdere opstijging belet werd. Madame Garneron viel toen op een daken werd daar bewusteloos gevonden, maar was niet gekwetst. Dadelijk ontving zij bijstand, eu spoedig bevond zij zich in staat om de noodige beschikkingen te maken voor het red den harer ballon. In hel laatst der maand Mei heeft langs do kust van Peru een verschrikkelijk natuurverschijnsel zich vertoond. Op den 33slcn dier maand verhief zich tusschen de havens van Truxillo en Payla eeno ontzettend groolo waterhoos, die een aanzienlijken afstand doorliep en alles op haren weg verniel de. De hoos had aan haar uiteinde eene breedte van om trent twee, en in het midden van omtrent vier mèlres en liep opwaarts breeder uit tot aan een licht wolkje, hetwelk zij gevormd had cn dat hare beweging volgde. Zy scheen door een zachlen noordoosten wind voortgestuwd te worden. Verscheiden liglo vaartuigen, welke haar niet konden ont komen, werden vernield. Een derzelvc, een Peruaansch galjoolschipwerd niet ver van Payta door deze hoos inge haald. Het schip werd door de ontzetlende zuigkracht van hel natuurverschijnsel uit do zee opgeligt en een eind verder nedergeploflwaar het zonk en niet weder te voorschijn kwam. Nimmer, misschien, heeft eeno dergelijke zeeplaag een zoo gevaarlijk en geducht aanzien vertoond. De oorlogs brik Enterprise naderde de hoos op ongeveer 900 mètres en loste er verscheidene kanonschoten op, die het walcrge- vaarlo gelukkiglijk deden instorten. In de gevangenis to Berlijn sprong onlangs een gevan- nodie ontsnappen wilde, uit het venster van zijne tweo verdiepingen hooge cel, met dat gevolg, dat hij op een stalbediende nederkwam die de heide beenen brak; de ge vangene was zoo ongedeerd, dal hij onmiddciijk op den loop ging. Spoedig werd hij echter weder gevat en wordt nu strenger dan vroeger bewaakt. Eene gebeurtenis, welke niet mei de staatkunde in verband staal, maar een algemeencn ougunsligcn indruk ge maakt heeft, is bij de begrafenis van den maarschalk Se- bastiani Ie Parijs voorgevallen. Op hel oogenblik namelijk dat de lijkmis in de kerk der Invaliden zoude aanvangen, heeft eeno waskaars vlam doen vatten aan de draperien achter het altaar, en in weerwil van de spoedig aangehragte hulp, is do keik van binnen bijna geheel uitgebrand. On der de verbrande voorwerpen behooren ook verscheidene vaandels, die het gewelf des gebouw» versierden en welke, zoo als men weet, de zogeteekenen uitmaakten van do oor logen, gedurende het keizerrijk, de restauratie en de Ju 1 ij monarchie in Griekenland, Spanje en Algerie gevoerd. De- zo ramp wordt algemeen zeer betreurd. Toen ccnige der aanschouwer» hun leedwezen over het verbranden der vaan dels te kennen garen, antwoordde ccn der soldaten: Wij zullon wel weder andere veroveren! Een brief uit Milaan van den 7den dezer meldt, dat zich aldaar in het kasteel niet minder dan 74 stukken ge schut en 252 cent. buskruid bevinden; bovendien zijn uit Leguago 30 wagens met ammunitie, onder anderen 600 bom men derwaarts gebragt. In geheel Lombardye worden uit gestrekte maatregelen genomen, om de minste poging lot oproer te keer te gaan. Berigten van de Kaap de Goede IIoop dd. 4 Julij molden nog niets beslissends omtrent den oorlog met de Kaffers, De opperbevelhebber sir H. Smith was aan de grenzen. Hij kon echter niets beslissends uilriglen, door dien zijne beschikbare krijgsmagt niet sterk genoeg is om den vijand lot onderwerping te brengen, maar alleen strekt, otn hem te beletten veel kwaad te doen. Hij ziet verlan gend uit naar meerdere troepen, In allen gevalle hield men het er voor, dat dc oorlog van langen duur zal wezen. De proevendie sedert cenigen lijd in Engeland ge lukt zijn, om melk op zulk eene wijze zamen te persen, (lat die na een jaar bijna zoo smakelijk is als versche, hebben in Frankrijk aanleiding gegeven lot proeven om groenten of moeskruiden kunstmatig te droogen. Do water- deelen worden eerst in eenen matig verwarmden drooglce- slel aan do planten ontnomen en deze dan onder de hydrau lische pers gebragt. Het droogen geschiedde bij eene tem peratuur van 40 48 graden en duurde bij de proeven 2228 uren; do planten verloren daarbij door elkander negen tiende van haar vorig gewigt, en 600 kilogrammen gedroogde groenten werden onder do hydraulische pers lot een kubiek mêlre zamengeperst. I)e zoo zamengepersto moeskruiden nemen by hel koken weder het aanzien en den smaak van versch geplukte planten aan. Byzonder voor de scheepvaart cn het provianderen van vestingen is deze uitvinding van belang. In do jongste particuliere berigten van de Kaap- de-Goede-Hoop leest men vele treurige bij zonderheden, ten aanzien van de verliezen, welke de grensbewoners in het 7 O laatst van Mei eu gedurende de eerste" helft van Junij, ten gevolge van den oorlog mot do Kaffershebben geleden. Door de aanhitsing van zendelingen der laatstgenoemden zijn de Holtcutotten van do station der missionarissen to Theopolis in opstand gebragt, en zijn al de gehouwen derzelve verbrand. Een deel van hel pas aangekomen 75s(c regiment, ondersteund door burgers te paard van Albany en Uitcnhagc, is dadelijk derwaarts getrokken, en heeft dc opstandelingen verjaagd. By het daarbij plaats gehad hebbende gevecht is de veldkor- net Gray gesneuveld en zijn tevens verscheidene burgers ge wond. l)e opstandelingen zijn daarop in de meer versterkte positie, in welke zij zich hadden teruggetrokken, aangetast cn ook van daar verdreven, omdat men verzuimd had al de toegangen behoorlijk te bezetten, doch met achterlating van verscheidene wagens en 600 stuks vee. Aan den Olifants-hoek heeft men bet geraden geoordeeld, do Hotlentolten to ontwapenen. Do aangewende pogingen van de zendelingen der Kaffers, om ook dc trouw dezer lieden in Uitcnhagc tc doen w ankelenzijn mislukt.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1851 | | pagina 2