WEEKBLAD van des N\ 43. flvsuo10" 9ïr Ben Helder tot los- en laadplaats aangewezen. S.T I m ü5 W O T13" D XO- 331T. NEGENDE JAAU1S6. Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeTen bij C. BAKKER Bz.te Nieuwcdiep. De prijs is 80 cents in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Bockhandelaren en Postkan toren zyner woonplaats ADVERTENTIES gelieve men ongezegeld anu den Uitgever in te zenden uiterlijk Zaturdags des middags ten 12 uie; de prijs van 1 lot 4 regels is 60 centen, voor eiken regel meer 15 centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 3WE A A HT B A 20 0 T i E E. STAATKUNDIGE BESCHOUWINGEN, VERTOOGEN enz. Het lang gewenscht besluit is eindelijk gekomen. De gemeente den Helder, voor zoo ver zij binnen de fortificatiën is gelegen, is bij koninklijk besluit van den 3den dezer, tot los- en laadplaats aangewezen, te rekenen van den 15den dezer maand. In ons blad van den 27 Januarij mogten wij mededeelendat dit zou gebeuren, zoodra eenige noodige schikkingen en inrigtingen zouden zijn tot stand gekomen. Yelen vreesden, dat onder het voorwendsel, dat er voor de uit voering hier en daar nog veel geregeld moest worden, de vervul ling van de belofte nog lang zoude worden tegengewerkt. Wij mo gen dankbaar erkennendat het gemeentebestuur van zijne zijde alles heeft gedaan, om zoodanig voorwendsel te voorkomen; aan groote eisehen zijn toegegeven, eischen, hooger dan welligt in bil lijkheid had mogen gevorderd worden; maar het doel is bereikt: den Helder tot los- en laadplaats aangewezen Niet ten onregte werd onze gemeente als in den feestdosch ge kleed, door de wapperende vlaggen, uit de woningen uitgestoken, om de vreugde, die het besluit wekte, aan den dag te leggen. Er is een nieuw tijdperk voor onze gemeente aangebroken, wan neer de ondernemingszucht en werkzaamheid der ingezetenen van de gunstige ligging van onze haven weet gebruik te maken. En wie twijfelt daaraan, die weet, hoe ook gebonden in de banden van een onvrij territoir, nog lust tot ondernemen bestond, wanneer slechts eene geringe kans zich aanboodWaar de gelegenheid be staat tot voordeeligen handeldaar zullen dc kapitalen van zelve toevloeijen. En welk eene heerlijke gelegenheid biedt zich hier niet aan voor het binnenlandsch verkeer, dien grondslag en steun van grooteren handel! Gelegen aan de Zuiderzee, is het vervoer naar alle havens van de Zuiderzee, naar Zwolle en Kampen even gemakkelijk als goedkoop en slechts een kort deel van het jaar, wanneer overal alle binnenlandsche vrachtvaart gestremd is, door ijsgang belem merd. Geen kanaal- geen jaag- geen bruggelden, die de vrachten be zwaren en wat mogelijk niet minder op prijs is te stellen, geene oude usantien en kostbare lasten, uit den rijken tijd onzer voor vaderen, toen zij in het bezit van bijna allen handel het bedrag der ongelden weinig telden, tot ons overgekomen en door vooroordeel of eigenbelang van velen gehandhaafdook waar de algemeene concurrentie in den wereldhandel tot bezuiniging dwingtsoliditeit spoed en kleine winstenzoete tcinsien worden de leuze van hen die eene onderneming beproeven; het waren de middelen, die onze voorvaderen rijk hebben gemaakt. Zoo kan langzamerhand een commissiehandel en daarnevens een eigen handel zich vestigen en onze gemeente in bloei toenemen. Heeft Willem de I door het daarstellen van het Groot Noord - Hollandseh kanaal krachtig medegewerkt, om eene stad aan het Nieuwediep te doen verrijzen, Willem de III zal zich mogen be roemen, in spijt van alle tegenwerking van vooroordeel of bekrom pen eigenbelang, die haven voor Neêrlands handel te hebben opengesteld en tot voordeel van het algemeen deze gemeente hare vrije beweging te hebben geschonken. HELDER en NIEUWEDIEP18 October 1851. Jl. Dingsdag heeft zich de nieuwe Raad dezer gemeen te geconstitueerd en xijn do Raadsleden door den Heer A. Boomtmawelke bij afwezigheid van den Burgemeester do vergadering presideerde, beëedigd en geïnstalleerd. Daarop werden bij eerste stemming tot wethouders benoemd de heeren ABoomtma cn C. Bakker Bz. en lot plaats vervanger van den Wethouder, welke bij afwezigheid des Bur gemeesters diens plaats vervult, den heer J. Papineau. Alvorens tot de verdere werkzaamheden over lo gaan deel de de Voorzitter aan de vergadering mede, dat bij hem was ontvangen hel Staatsbladinhoudende het koninklijk besluit van den 3deu Oclobor jl.waarbij dezo gemeente als Los- en Laadplaats voor den in- en uitvoer tor zee is aangewezen en uitte den wensch, dat dezo gunstige beschikking, welke na zoovele daartoe zoo door het gemeentebestuur als door bij zondere personen aangewende pogingen en niet zonder op offering is verkregen, mogt leiden tot vermeerdering van den bloei der gemeente en de welvaart harer ingezetenen. Een voorstel van Burgemeester en Assessoren vau het af getreden bestuur lot afschaffing der belastiixge-p-iyst varkens- vloesch en schapenvlecsch en liet iiaarlegep< verhoogen der op- 'r centen op do personele belasting, werd met 'de bcgr°oli»flfe

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1851 | | pagina 1