GEMENGDE BEBIGTEN, personele belasting, hoezeer deze in liet vervolg niet zal kunnen worden vermeden, nog in nadere overweging te nemen, als zijnde deze verbooging door de vermoedelijke meerdere opbrengst der op centen op de Eijksaccijnsen niet dadelijk noodig. Nadat de begrooting post voor post was voorgelezen, besloot de vergadering overeenkomstig het advies der Commissie, alleen met deze verandering dat de post voor huur van zitplaatsen in de ker ken voor de leden van den gemeenteraad en de officieren met ƒ200.- werd verminderd; zullende deze som voortaan alleen die nen om aan de officieren der Marine en van het garnizoen vrije zitplaatsen te verschaffen; doch de leden van den gemeenteraad in dit voorregt niet meer deelen. Voorts werd voor den bouw van het Weeshuis eene verhooging van 245.- toegestaan ten einde den benedengang in plaats van met asphalt, met blaauwe of bruine hardsteenen te kunnen bevloeren. Do Schout-bij-Nacht J. Enslie, Directeur en Komman- dant der Marine alhier, is bij koninklijk besluit van den 19n dezer, benoemd tot Minister van Marine. Ofschoon wij dien waardigen Vlagofficier gaarne nog lan gen tijd aan het hoofd der Marino bij deze haven hadden gezien, verheugen wij ons niettemin dat zijn kort verblijf alhier door de benoeming tot eene zoo aanzienlijke waar digheid is opgevolgd en voegen daarbij den opregten wensch dat Koning en Vader land nog vele jaren van de talenten cn de ervaring Tan dezen regtschapen man mogen partij trekken. Z.H.E,Gestrenge ondervond niet alleen de overtuigendste blijken van belangstelling van al zijne onderhoorigenen de verschillende militaire en burgerlijke Aulhorilcitenmaar bovendien van de geheele Bevolking dezer plaats. Dit was ook oplemerken in den avond van Donderdag den 23n dezer, toen door de Liedertafel Felix Akte en het Muziek gezelschap Vkiendschap en Tookkukstvergezeld door eene Commissie van de Leden der Verceniging tot opheffing van 't onvrije territoir, den benoemden Minister serenades wer den gebragt, bij welke gelegenheid een der toonkunstenaars eenigo toepasselijke dichtregelen voordroeg, terwijl eene jui chende volksmenigte gedurende den ganschen avond hare ongekunstelde vreugde aan den dag legde. Te Alkmaar zijn tot Wethouders verkozon de heeren J. T. Koorn en Dr. D. W. van Leeuwen. De heer J. L. Kikkert is verkozen tot lid van den Gemeenteraad op Texel. In de Palembangsche binnenlanden gaat de woeling steeds voort, zoodat op nieuw eene belangrijke expeditie der waarts gaat, onder bevel van den majoor Meijs. Do oor zaak van den opstand is eenvoudig die, welke ook op Java zoo veel wrevel verwekt en honderd duizendo zielen ten gra- ve sleept, door gebrek aan rijst of aan geld om rijst te koo- pen. De inboorling van Palembang is niet zoo lijdelijk als die van Java. Men heeft echter ook aldaar kullures, met al den aankleve van het stelsel op Javawillen invoeren. Dit heeft schrik en onwil verwekt, die natuurlijk door cenige onruststokers gretig worden geëxploiteerd. Het spreekt van zelf, dat zulk een middel bijval vindt. Want, wat ook de voorstanders van dwangkultuur en monopolie mogen zeggen, de Sumalraan is, evenmin als de Javaan, geneigd om voor anderen te arbeiden. Hierin staat hij gelijk met alle volken der aarde. Ouder do groote koloniale vraagstukken, die spoedig in Nederland zullen worden opgelost, zouden wij gaar ne nog de uitlegging van deze vraag wcnschen te' zienvan de voorstanders van het dwangkulluurstelsel namelijkhoo men duurzaam vrede en vergenoegdheid kan verwachten van eene bevolking, die verpligt wordt ter verrijking van anderen te arbeiden, ofschoon men heweert, dat zij ongeneigd tot het werk is, zelfs wanneer zij voor zich zslven en tot vermeer dering van eigen welvaart arbeidt? Het is overbekend dat, in de laatste oorlogen op Balie, de hoofden van de bevolking het grootste fanatisme en de sterk ste vyundighuid jegens het Nederlandsche Gouvernement heb ben welen in to blazendoor die bevolking hel lot van den Javaan voor te schilderen en den Balinees te doen vreezen, dat ook hij verpligt zou worden, om voor het gouvernement te planten en te arbeiden. Onder de grooten van Palembang, die de verdenking van het bestuur hebben gaande gemaakt, schijnt vooral de Rijks- bestuurder de Pangerang Terdana Mantrie te belmoren. Indiër Burgerlijke van IS 25 öetobes* 1851. GEHUWD: Gcene. BEVALLENA. 31. Pronk geb. Marisse Z. A. Schuttsr geb. Bakker D. M. de Klerk geb. Biersteker D. A. van Hal geb. Teeuw D. 31. A. Klijo D. LEVENLOOS AANGEGEVEN: 1. OVERLEDENT. Bakker 3 j. J. Farinaux 8 d. ASiBTSHALYE INGESCHREVEN: 1. In Parijs zal de wandelende Jood op het tooneel ver schijnen. In de binnonlanden van Palembang zijn onlus ten uilgebroken. - De miliciens van 1848 mogen op verzoek trouwen, mits aanzuiverende hunne schuld op het kleeding en reparatie-fonds. In Malabar hebben de dweepers van Noplo nieuwe onlusten verwekt. Op het eiland St. Geor- gio, nabij Venetio, zal eene vesting aangelegd worden. In het Z. vnn Frankrijk klaagt men over koude. Dr. Gützlaff en Ds. van Senden hebben het tijdige met het ecu- wigo verwisseld, een zwaar verlies voor het Christendom. Een Fraiischo generaal is bij het uitstappen van den spoor wagen dood op dé haan neorgevallen. In Stecnwijkerwold zijn 24 schapen doodgeböten, vermoedelijk door een wolf. Te Sacramenlo zijn 4 boosdoeners, wier teroglslclling te lang duurde, door het volk uit do gevangenis gehaald cn opgehangen. Te Manchester is voor eene waarde van ƒ19,440 aan Engclsche banknoten ontvreemd: ƒ1200 voor den aanwijzer. -Op de landengte van Panama is een kisljo met goud a 500,000 door vrgposlige versraaders van 't Ssle gebod in bezit genomen. In Turkije is eeno be lasting van 20 piasiers por hoofd gehevenlot dokking van het tekort. Te Marysville zijn 80 huizen afgebrand. De secle der Wahabilen heeft een aanval gedaan op Mekka en Medina. In Oostenrijksch Italië zijn do voorlezingen over de philosophie verboden. De staatkundige gozigt- cinder to Parijs is donkerder dan ooit. De cleclrischo gemeenschap tusschen Engeland en Frankrijk heeft geregeld plaats. De hertog van Saxen-Wcimar heeft eene inspec tiereis gedaan op Java, voor alle statie en honneurs om ge zondheidsredenen bedankende. Do hortogin Mario Thérëss

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1851 | | pagina 2