ging aan den eersten voor zijne veelvuldige aan den lande bewezeno goede diensten. Voorts is bij koninklijk besluit van den 17den Oclober de kapitein J. li. R. van Sluwe lot plaatselijk adjudant 2do kl. alhier benoemdter vervanging van den plaatsmajoor C. J. Tomei, die op grond van langdurige dienst op pensioen is gesteld. Den 26n Oei. heeft Z. M. een besluit genomen, waarbij met het einde dezes jaars wordt opgeheven het Kon. Ned. instituut van wetenschappen, letterkunde en schoone kunsten. Aan de leden, geassocieerden en correspondenten voor do door hen in die betrekking aan het land, aan de wetenschappen, letterkunde cri schoone kunsten bowezene diensten wordt dank betuigd en eervol ontslag verleend, en met 1 Jan. 1852 wordt opgerigt eene Koninklijke Academie van wetenschappen, welker doel is bevordering der wis- en natuurkunde in haren geheelen omvang, met een Rijks-sub- sidio van ƒ6000 's jaars. Van de thans bestaande inrigling is alleen de eerste klasse behouden. Het reglement voor deze academio bepaalt o.a. dat de zetel te Amsterdam zal zijn; dat zij bestaan zal uit ten hoog ste 25 gewone, 25 builengewono en 10 buitenlandsche le den; dat de voorzitter en do secretaris door de academie uit de gewone leden gekozen wordeneerstgenoemde voor één jaar, de laatste voor vijf jaren. De betrekking van voorzitter is onbezoldigd. De secretaris geniet ƒ500's jaars. De academie houdt elke maand ecne vergadering, met uit zondering van de maanden Junij, Julij en Augustus. De academio looft om do twee jaren een prijs Ier waarde van ƒ600 uit, voor het antwoord op ecno prijsvraag. Z. M. de Koning heeft j.1. vrijdag van den heer J, Enslie nieuw benoemd Ministor voor het departement van marine, den gevorderden ambts-eed afgenomen. Heden zal de nieu we Minister de portefeuille aanvaarden en zijne werkzaam heden aan het departement aanvangen. Jl. Donderdag werd te Schagen de groote najaarsmarkl gehouden. Was hel weder zeer ongunstig door gedurigen re gen do markt liet evenwel weinig te wenschen over, daar liet getal hoornvee, cr opgebragt, geschat werd ruim 700 stuks te bedragen. Daarbij was er grage handel in hetjon- go vee, vooral door Zuid-Hollandscha koopers en liep de markt als gewoonlijk in de beste orde af. Verder verneemt men dat Schagen weder als van ouds des avonds verlicht zal worden, door het plaatsen van reverbère», dal zeker beschouwd mag worden als bewijs van belangstel ling in de opkomst van Schagen, van het op nieuw benoem de Gemeente-bestuurhetwelk zich volgens zeggen mede on ledig houdt, middelen te beramen tot verbetering der bui tenwegen, even als de besturen van Wieringerwuard en van Barsingerhorn reeds bewerkstelligen, om door aansluiting het vervoer te vergemakkelijken, om handel en passaat hierdoor in de hand to werken. Mogt daarbij het zoo druk in de praat zijnde plan, een kanaal te graven in verband met het Noord-Hollandsche ka naal ingang vinden, dan kon dit wel een grondslag zijn, tot ver krijging eener kaasmarkt, waarvoor Schagen, bij hel beslaan van een kanaal zeker goed gelegen zoude zijn. Een zekere Isaao Tysonte Selby, had in de groote tentoonstelling geleverd het model van cene boerderij van 500 acres, waar al hetgeen vroeger door menschenhanden werd yerrigt, door eene stoommachine van slechts zes paar denkracht wordt volbragt. De sloom maakt het voeder ge reed en deelt het toe aan het vee; de stoom reinigt de stallen, schept de room van de melk, maakt boter en laadt de wagens dio naar de markt gaan; de stoom dorscht, maalt het graan, zift het meel, kneedt het brood en schuift het in den oven; de sloom pompt water, voert dit doorliet geheele huis, zaagt en klooft hout, enz. EurgesTsjke Stand van 25 ©ctober 1 ffiovcmlier 1851. GEHUWD: Geene. BEVALLEN: G. Aenee geb. Lier, Z. M. Janssen geb. Slakelaar, D. S. SpaDjerdl geb. Schipper, Z. A. Kroon geb. Luikinga, D. A. C. Zwart geb. van Groenereld D. A. C. Lobe geb. Maij Z. R. Zussen geb. SevenhuijsenD. H. de Vries geb. Beneker, D. G. I. Cohen geb. Haringman, D. W. Karsman geb. Mul, D. M. van Dijk geb. de Wit, Z. C. E. de Bunje geb. Cromjongh, D. OVERLEDEN: J. P. Warning, 55 j. M. Hendriks, 65 j. GEMENGDE BERIGTEN, Keizer Nicolaaas heeft Faustinus I als keizer van Haïti er kend. Te Pelersburg is eene zamenzwering onder den adel ontdekt. Z. M. heeft verordineerd dat de plaatsma joors voortaan plaatselijke adjudanten zullen heeten. Te Parijs is eene vrouw van haar 31ste kind verlost; 17 zijn er nog in leven. Op de stoomboot IJssel varende op do hoogte van Pannerdenis eene dame onverwachts van een zoon bevallen, waarbij de kapitein de funclien van accou- cheur met goed succes heeft waargenomen. De koningin van 'Spanje loopt op alle dagen. Prins Frederik is uit Londen gerepatrieerd. To Roordahuizen is het huis van arrest open gezetbij gelegenheid van een volksoploop. De koizer tan Oostenrijk heeft te Lemberg 2400 personen ter audiëntie ontvangen. L. Napoleon beeft een nieuw rni- nisterie benoemd met Corbin aan 't hoofd. 4 Nov. ver gadering van Prov. Staten. 7 id. koemarkt te Enk huizen. In Hanover zijn 3 Christinnen tot hel Jodendom overgegaan. De Brilsche gezant in den Haag is overle den. De Gron. professoren hebben eene verhandeling over de bonto kraai met goud bekroond. Hel Parijsche volk, tol nog toe onverschillig, begint ongerust en ontevreden te worden. ONBEKEND VERSCHIJNSEL IN DEN TUINBOUW. In den Helderschen Polder, aan den Vijfsprong, bij E. Stader- tnann, staan verscheidene stronken savoije, witte en roode kool, welke rijkelijk zaad geleverd hebbende, maar door de zwaarte van liet zaad gesplitst zijnde, nu nog aan ieder gesplitst deel groote vaste kooien dragen, hetwelk de oudste tuinlieden zicli niet herin neren kunnen, en de moeite waard is te bezien. Het volgend geval wordt, als eene ware gebeurtenis, in een maand schrift verhaald: De chotera-moibus had de westelijke grenzen van Rus land bereikt. Vernieling, schrik en verwarring verzelden haar. Het was laat in den herfst van 1830, toen het berigt tol de eenzame jagerhut iq

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1851 | | pagina 2