GEMENGDE BEBIGTEN, stoomboot Georgia, op weg Tan New-York naar Havana, op 26 gr. 15 min. NBr. en 85 gr. 19 min. WL.een fregat, van hetwelk de driekleurige vlag wapperde. Op het dek ontwaarde men ongelukkigendie zich met moeite voortsleepten, naauwelijks van eenige kleeding voorzien wa ren, en de handen smeekend uitstrekten naar de onver wachte hulp, welko de Hemel hun zond. Een oogenblik was de stoomboot zoo nabij het vaartuig, dat men den naam van hetzelve kon lezen: het was la Laurc, van Bor deaux. Eenige raderslagen waren voldoendo geweest, om het vaartuig lo bereiken en het leven der fransche zeelie den te redden. Doch neen; de Georgia stoomde zonder t® sloppen, voorbij, en de kommandant, luitenant Porter, bleef doof voor het smeeken zijner passagiers om aan do bemanning van het andere vaartuig hulp te verleenen, Naauwelijks was de Georgia Ie Havana aangekomenen was het voorgevallene door de passagiers verhaald, of de spaan- sche stoomboot Colon werd uitgezonden om het in nood verkeerende vaartuig op tc sporen. Weldra kwam dezelve met la Laura terug en alstocn vernam men, dat dit schip den 18 September van Veru-Cruz naar Havana vertiokkcu was, en dat de geheele equipago, slechts eenige dagen na de afreis door ongesteldheid werd aangetast. Vijf passagiers die gezond waren gebleven, hadden het vaartuig moeten besturen; doch, uitgeput door dezen ongewonen arbeid, en door de van een dusdanigen toestand onafscheidelijke be zorgdheid begonnen hun de krachten te begeven op den oogenblik, toen de Georgia tot redding scheen op te dagen. Doch welk eene bittere teleurstelling zij toen on dervonden is bekend. Burgerlijke Stand van 22 2® ïiovemfeer 1851. GEHUWD: A. de Wijn en G. E. D. Schipper. J. van der Zvran en E. F. II. Ruijten. G. Wissing en E. Remmert. A. Goudswaard en T. Kooij. BEVALLEN: N. Klok geb. de Wijn, D. -II. van den Broek geb. van Duren, Z. M. C. Heepke geb. Corino, Z. G. Koomeu geb. Johanms D. M. C. Drandl geb. Rijkers, Z. L. de Beer geb. Man- heim D. A. Sander geb. van der Oord, D. J. L. Boogman» geb. Assing, Z. T. Henkes geb. Rakker, D. D. Wensink, D. K. Bu s, D. OVERLEDEN: A. II. Philippus, 4 m. T. van der Zanden, 7 w. AI. J. Brandt, l d. Eme dienstmaagd te Londen heeft zich de linkerhand afgehouwen en de regter in hel vuur doen verschrocijen denkende daardoor Gode welgevallig te zijn. De tegen woordige koning van Hanover heeft da regering onder d®n titel van Georga V aanvaard, Uit Oostenrijk wordt ga- meld, dat er veel troepen naar do Itaüaansch5 grenzen trekken. Overleden te Haarlem Johanna de Smelh in den ouderdom van 100 j. Te Soncra, in California is cene uitgestrekte zilvermijn ontdekt. Da hertogin van Genua is van eene dochlar bevallen. In Karlsruhe is het op straf van gevangenis verboden, dassen te dragen, waarin rood de bovonkleur is. Te Rotterdam is een valsche munter ge knipt. Een fransche afgevaardigde van de bergparlij heeft dc noodzakelijkheid betoogd, dat de vrouwen deel nemen aan do regeringszaken. Do leden der E. K. zijn legen 3 Dec. bijeengeroepen. De Loning van Hanover heelt een nieuw ministerie benoemd met een Schele aan 't hoofd. Koning Otlo heeft van de fransche regering eenige officieren gevraagd voor do instructie van het grieksche leger. In Florence is eene zamenzwering ontdekt. Koning Leopold is zwaar verkouden. In de omstreken van Brussel zijn vela weilanden overstroomd. Aldaar is de dochter van een rijken Brit door een Hollander geschaakt. In het Vlie is een visch gevonden van 70 voet lang, 40 voet dik, met eeno uithangende navel van 5 voet lengte. De Prins van Oranje is te Portsmoulh binnengaloopen. Te Adagarvan is een heer van 105 jaren overleden. De Russische armee heeft de winterkwartieren betrokken. 1AGKZOKUEIII, Met genoegen vernemen wij dat de Gemeente-raad vanSchagen, besloten heeft om des avonds onze woonplaats te doen verlichten, tot dat einde zullen acht [8] reverbères worden aangekocht. Als wij de deliberatien over dat punt wel verstaan hebben, zal eender raadsleden, die dezelve weet te verkrijgen, gemagtigd worden tot den aankoop, de vraag is, als wij wel gehoord hebben 25.- per stuk en de koopsom zal tot ƒ20.- mogen opgevoerd worden, het moeten, volgens zeggen van dien raadsheer, afgedankte stadsgracht lantaarns zijn uit Haarlem, zij moeten zeer fraai en net bewerkt zijn, doch slechts geschikt om aan de huizen geklampt te worden, daar zij maar drie lichtgevende zijden hebben. Het raadslid dat met acht zulke dure lantaarns eene dubbele verlichting kan teweeg brengen, en van de straten onzer woonplaats en van onze gemeen tekas, moet wel een vernuft bezitten, dat zoo het al die verlichting niet overtreft, dan deze ten minste evenaart, of zoude Z. E. A. in zijne vaderstad een pluimpje willen halen door deze van eenige lan taarns af te helpen? Wij weten het niet, maar wenschen, dat het besluit dier verlichting overal bekend worde, nog eer hetzelve wordt uitgevoerdten einde er concurrentie ontsta en het gemeente-be stuur in staat zij om voor die zelfde som, zoo niet grooter getal, dan ten minste evenveel goede, van vier zijden lichtgevende rever bères met palen en koordenom dezelve vrij van alle belemmering te kunnen hangen, te bekomen, welligt zijn zulke nog wel in een of andere stad overkompleet. Met acht reverbères als de voren bedoelde kan waarlijk geen derde deel onzer woonplaats verlicht worden, omdat dat licht op die wijze geenc vrijheid heeftmet acht reverbères zoo als tcij die wensclitenkan evenwel onze woonplaats ten minste voor twee der den verlicht wordenten bewijze zullen wij daarvoor de standplaat sen en lichtlijnen laten volgenzoo juist mogelijk berekend en ook alléén door vrijhangende, van vier zijden lichtgevende reverbères te bereiken, als: lo. op het Noord bij de Steenen Brug aan de westvleugel, die zal gedeeltelijk het Noord, Lagenoord en Rapenburg verlichten; 2o. bij de Brughoek van liet Marktplein en het Noord, verlicht gedeeltelijk het Noord, Lagenoord, noordzijde van de Marktplaats en Rensgars; 3o< bij de Schaalbrug, zoover mogelijk op de waterkant, ver licht het Rensgars, Loet en Lage Loet, benevens de Heerenstraat 4o. bij de Brug van de Bierkade, verlicht de Bierkade en de Loet; 5o. hoek van de Marktplaats en Papenstraat [Nieuwe Straat] over het midden der ingang, deze zal de noordzijde en oostzijde van de Marktplaats, benevens een groot gedeelte van genoemde straat verlichten 6. bij het Raadhuis of de Put, verlicht de zuid- en oostzijd* van de Marktplaats en gedeeltelijk de Hoogezijde;

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1851 | | pagina 2