WEEKBLAD van den HELDER en m NIEUWEDIEP. "r Ontwerp van wet op het Armbestuur. Staten- Ge ne ii aal. TIENDE JAARGANG® N°. 9. Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij O. BAKKER Bz.te Nieuwediep, De prijs is 80 cents in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men bonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats M A A ar A 1852. ADVERTENTIEN geliev* men ongeugeld a.m den Uilgever in te lenden uiterlijk Znlurd.igs dei middags ten 12 ure; de prijs van 1 tot 4 regsls is 60 centen, voor eiker, regel meer 15 centen, behalve 33 centen zegelregl voor elke plaatsing. 23 F 15 IS R U A K IJ. STAATKUNDIGE BESCHOUWINGEN, VEBTOOGEN enz. ii. Wanneer in den oorlog zich een vrijcorps aanbiedt, dat voor eigen rekening zich uitrust en onderhoudt, het zal geen oo- genblik in overweging nemen of het wegens de groote diensten, die het bewijst niet onafhankelijk moet zijn van de bevelen des opper bevelhebbers. Het zou zich belagchelijk maken, indien het zich wilde beroepen op het feit, dat het zijn eigen lijf, zijn eigen klee deren en kruid waagde of ten beste gaf. Iedereen gevoelt, dat zulk een corps geen diensten zou bewijzen, dat bet dikwijls de kracht des legers zou verlammen, onder ontijdige aanvallen door ongere gelde bewegingen. Hier levert de Staat den strijd tegen de armoede. De diaconiën zyn de vrijcorpsen, zij maken zich zeer verdienstelijk door hunne medewerking, maar slechts dan, wanneer zij gehoorzamen aan het opperbevel, wanneer zij erkennen dat zij een deel van het geheel uitmaken. En om in onze vergelijking voort te sprekenvroeger mogt de zwakke vijand door de op zich zelve staande strooptogten der vrijcorpsen van de grenzen zijn te weren of in ontzag gehou den kunnen worden, de toenemende sterkte van den vijand vordert thans organisatie, zamenwerking, vordert thans de kracht van een gesloten leger. Dat hier groote tegenwerking moet ontstaanligt in den aard der zaak. Men ziet slechts den band der disciplinemen ziet niet wat kracht discipline vereenigde zamenwerking geeft. En heeft het ontwerp van wet dien band te knellend gemaakt? Alleen vooroordeel kan dus spreken. De Staat vraagt niets van de kerkelijke instellingen, die niet gesubsidiëerd worden, dan inzage wat zij doen. Heeft de grondwet gewild, dat het armbestuur een voorw erp van aanhoudende zorg voor de Begering zijdan kan die zorg zeker tot geen lager minimum gebragt worden, dan dat men slechts vraagt, wat men doet. Kan men het regt van den Staat niet betwisten om toe te zien, dat er geen kwaad gesticht wordt, hetzij onder voorwendsel van armenzorg, hetzij ook met de reinste be doelingen, uit onkunde, dan zal men de Kegering ook de midde len aan de hand moeten geven om kennis te nemen van wat er gebeurt. In zoover zijn wij het met de beginselen der wet eens. Minder kunnen wij ons vereenigen met het subsidiestelsel. Wij zouden alle subsidiën onvoorwaardelijk willen hebben afge schaft. Zijn er armendirectiëndie zonder subsidie hunne zorg niet zoover kunnen uitstrekken als thans, wat zwarigheid om hun ne werkkring te beperken? Kan eene Diaconie niet al hare behoeftige geloofsgenooten verzorgendat zij zich beperke tot personen boven de veertig of vijftig jaren. De subsidiën nu aan drie of vier of meer armendirectiën ver deeld, zullen nu een uitsluitende bestemming tot bedeeling erlangen; vereenigd in eene armen-administratie, waartoe bij de beperking der werkkring der Diaconiën, de meest valide personen over het algemeen zouden toevloeijen, zouden die gelden eerder leiden tot het inrigten van werkhuizenhet zou wel ligt gelegenheid geven om te kunnen bevelen, dat er werkhuizen werden opgerigt, waarop de wet thans wel is waar wijst, maar ook niet meer dan wijst. Het is voor den meest gemoedelijken armverzorger in het alge meen onmogelijk te onderscheiden waar gebrek aan arbeid, waar gebrek aan lust om arbeid te zoeken, de behoefte heeft doen ontstaan. De werkhuizen kunnen daarvoor alleen een toetssteen geven werkhuizen, waar tegen sober loon hard gewerkt moet worden; werkhuizendie ieder ontvlugt, zoodra zich de gelegenheid opdoet om bij particulieren eenigen arbeid te verkrijgen. Alleen bij het bestaan van zoodanige inrigting, vermag menden validen armenbedeeling weigeren. De valide behoeftige behoeft niet smeekend de hand naar eene gift uit te steken en tot ontze nuwend bedeelen zijn toevlugt te nemen. Er is arbeidharde arbeid bij ellendig loon; maar er is in zijn behoefte voorzien en hij blijft arbeider. Febr. 13. De wet op de graanregtcn wordt in de T. K. met 44 tegen 10 stemmen aangenomen. 16. Het ontwerp van wet omtrent het bouwenplanten enz. binnen zekeren afstand der vestingwerken wordt met SI tegen 23 stemmen verworpen. 20. Door de T. K. is opgemaakt de volgende lijst van eandidaten voor 't lidmaatschap van den H. Baad: lo. N. Olivieradvocaat te Leiden Cransraads^^, heer in het hof van Zuid-Holland 'Jé. JS. raadsheer in hetzelfde hof; 4>o. Ja. II. Gbdefroij^ iiï -S der Kamer, en 5o. Pagej officier van justi^M T, 's Bosch. r*

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 1