AANBESTEDING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Helder, zijn voornemens op Dingsdag, den 2dcn Maart 1852, des namiddags ten eon ure, in het openbaar, alleen by inschrij ving aantebesteden Het maken en leveren van cenigo TAFELSBANKEN, HOUTEN KR EBBEN enz., voor het nieuw gebouwde Weeshuis aldaar. Het bestek er. de voorwaarden der aanbesteding liggen ter lezing aan hel secretarie der gemeente. Helder, 21 Februarij 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. BOOMSMA. De Secretaris J. SCHOON. HELDER en N1EUWED1EP, 21 Februarij 1852. De 36ste verjaardag van Z. M. den Koning werd eergis teren hier op do gebruikelijke wijze herdacht. De Koning, willende een opentlijk blijk van goedkeu ring en vertrouwen geven aan Z. K. H. Willem Frederik o o Hendrik, Prins der Nederlanden en vice-admiraalheeft Z. K. II. benoemd en aangesteld lot luitenant-admiraal en opperbevelhebber der vloot, builen bezwaar der schatkist. Door de nederl, Handel-Maalschappij zijn bevracht geworden de navolgende 15 schepen, als: Voor Amsterdam: Vice-Admiraal Rijk, kapt. J. Bakker qq.Doctrine el Amicitia, kapt. F. C. H. Wijnandts; St. Michaelkapt. P. J. Plinzenga; Johannes Albertus, kapt. J. C. Londt Hz.; Gebroeders, kapt. B. G, Flik; Graaf van Limburg Slirum, kapt. H. H. Smit; Nederland en Oranje, kapt. L. Tan der Plas. Voor Rotterdam: Maasstroom, kapt. J. F. Hoogeveen Heymans; Amboina, kapt. R. J. Rijken; van Oldenbarne- veld, kapt. J. W. Vcrberne; Doehvijk, kapt. D. H. Kra mer; Jacobus, A. van der Kolff; Pantalon, kapt. M. F. Remmersen; Souburg, J. van Delft Cz. Voor Schiedam: Anna, kapt. P. A. Kleijnenberg, Wij vernemendat ter belooning der edele daad van den kapt. Tunteldergezagvoerder van het nederl. schip Gecrlruidadie 25 personen van het onlangs door brand verongelukte stoomschip Amazon van een wissen dood heeft gered, van wege H. Britsche M. eeno gouden medaljo met toepasselijk opschrift, door de lords der admiraliteit een kostbare verrekijker en door de stoombootmaatschappijaan welke het. verongelukte vaartuig toebehoorde, eene som van 50 p. st. aan dien braven zeeman, is vereerd geworden. In de spaansche dagbladen las men dezer dagen het navolgende: Hel landhuis van den spaanschen koopman Rovira, nabij Reus, was den 21 Januarij jl.het tooneel van een zeldzaam voorval. In den namiddag, namelijk, kwamen er twee mannen die een muilezel, met eene kist beiaden, voor zich uil dreven en verzochten om het oogen- scbijnlijk vermoeide dier daar op stal te mogen zetten. Het verzoek toegestaan zijnde, werd de koffer afgeladen en in het voorhuis nedergezet; terwijl zij den ezel naar den stal bragten. Eenige oogenblikken daarna verwijderden zich de mannen en beloofden spoedig te zullen tcrugkeeren terwyl zij tot hunne verontschuldiging van hunne verwijdering voor gaven, dat zij te Reus eenige belangrijke papieren vergelen- hadden. Omstreeks een uur later kwamen drie gendarmes op het landgoed om er uit te rusten, deze hadden een hond bij zich, die, naauwelijks binnen zijnde, rondom de kist sloop, haar berook en vervolgens begon te blaffen. Alle pogingen der gendarmes, om den hond te stillen, hielpen niets; het trouwe dier blafte steeds door. Dit wek te hunne achterdocht op en deed hen besluiten om den in houd der kist te onderzoeken. Na eenige hamerslagen op dezelve gedaan te hebben, riep iemand uit de kist den gendarmes toe, dat zij op zouden houden, vermits hij zelf de kist zoude openen. En nu sprong er een kerel uit, die verklaarde, dat hij met nog acht mannen afgesproken had om dien nacht het landgoed te plunderen en daarna in brand te steken. Do gendarmes knevelden daarop den boos wicht, wierpen hem in een donker vertrek en namen voor de zekerheid van het huis noodzakelijke maatregelen. Te gen 11 uur des avonds zag men acht met geweren gewa pende mannen rondom hel huis sluipen. De gendarmes en de knechten, die uil hunne schuilplaats de roovers gade sloegen, scholen op hen en hadden het geluk er vijf zoo danig te treffen, dal zy niet in staal waren wederstand te bieden. De drie overigen sloegen op do vlugl, doch zij werden ingehaald en met den man uit de kist gevankelijk te Reus opgebragt. Deze negen mannen hadden vroeger aan de fabriek van den heer Rovira gewerkt, doch wer den om hun zedeloos gedrag ontslagen en wilden nu uit wraakzucht het landgoed uitplunderen en verbranden. Dezer dagen heeft te Londen een Franschman ge tracht zich op een zonderlinge wijze van hel leven te berooven. Een hoender-ei geledigd hebbende, vulde hij den dop met buskruid, stak deze bom alsloen in den mond en deed haar ontploffen; jammerlijk gekwetst werd hij naar het hospitaal getoerd, om na zijn herstel wegens poging tot zelfmoord voor de rogtbank te worden gebragl. De Overland-Register van Hong-Kong deelt mede, dal do onlusten in China nog niet onderdrukt zijn. Eenige der hoofdpersonen zijn in ongenade gevallen. Zoo is, onder anderen de eerste minister vier rangen verlaagdtwee generaals zijn van hunne rangen en titels beroofd, omdat zij veinsden ongesteld te zijn; zij zullen echter wederom als soldaten in het leger moeten treden, om hunne verlorene eer te herwinnen. Zoo als gewoonlijk wordt het berigl verspreid, dal do keizerlijke troepen in alle gevechten de bovenhand houden en de robellen steeds geslagen worden. Mazzini hield dezer dagen te Londen voor een talrijk publiek eene voorlezing over den slaat en de belangen van het italiaansche volk, lol welks vrijmaking hij den steun der openbare opinie in Engeland en der britsche kapitalen in riep. Hij betoogde dat het britsche volk door middel eener eenparige uiting der publieke opinie zijne regering moest dringen om jegens Italië hel beginsel van nict-lusschenkomst

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 2