Deze aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het bestek waarop deze aanbesteding zal plaats hebben, zal ter lezing liggen, boven en behalve aan het Gouvernementsgebouw te Haarlem, in de voornaamste logementen en koffijhuizen, als: ta Amsterdam, in het "Wapen van Medemblik, op den Dam, in het Vosje, achter de Oude Beurs, in de Beerenbijt, buiten de Utreclitsche poort en bij P. J. Colcnbrander, Logementhouder in de Bel, op den hoek van den Haarlemmerdijk; te Haarlem, in de Kroon, in het Noord-Ilollandsche Koffijhuis, in de Halve Maan, in de Boskam, op de Varkenmarkt en in den Glazen Wagen, in do Spaarnwouderstraatte Alkmaar, in de Toelast, in den Eooden Leeuw en in het Wapen van Haarlem; te Hoorn, in het Onafge maakte Schip en in den Doelen; te Purmerende, bij den Kastelein I'rikke; te Medemblik, in de Valk; te Nieuwediep, bij de Erven J. Boven en bij de Weduwe Ihnen, te Sliedrecht, bij de Weduwe J. van der Vlies; te Buiksloot, bij Vuijk en Sitter; te Naarden, bij Jurrissen; te Muiden, in het Hof van Holland en te Assen delft op het Gemeentehuis en bij Kerkvoogden. Zullende op Zaturdag den 3 April door den ontwerper van het bestek den heer L. J. Immink, Stads-architect te Zaandam, de noo- dige aanwijzing in loco worden gedaan en inmiddels zoo bij ZEd., als bij den heer Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat en bij hee- ren Kerkvoogden de verlangde inlichtingen te bekomen zijn. Burgerlijke Stand van 20 2S Maart 1S52. GEHUWD W. C. van Sluiters en A. Molenaar. BEVALLEN: P. J. Hillen ;eb. Harms, D. J. J. Morsink geb. KwaldD. H. Bakker geb. Klees, Z. A. Strikker geb. Zaatman D. H. J. V. Schutte geb. Meijer, Z. E. Visser geb. I'alm, D. E. Kwist geb. van Goudoever, Z. M. Fluiter geb. Gutter, 1). J. Gerssen D. A. C. M. Ziepcka D. OVERLEDEN: W. Remer, 20 j. J. van Vliet, 42 j. J. Ver meulen 8 j. J. F. Weurrnan, 47 j. H. Zinnekes 55 j. GEMENGDE BERIGTEN. Do hertogin van Nassau verkeert in gezogentle omstan digheden. Victor Hugo heeft een brochure onder handen over den roup tl' état. In Belgie zullen de nedcrlandsche paarden bij de as. harddraverijen gelijk gesteld worden met de inlandsche. Te Tilhtirg is een wonderdoctor, specule rende op de ligtgeloovigheid der menigte, door de juslilie geknipt. De engolsche ministers willen hel parlement ont binden. Op Cuba is men beducht voor een landing van 6000 zeeroovers. Op hel eiland Grande is een doode walvisch op het strand gehaald. Te Weslerhoven is een tapperij afgebrand. Louis Kossulh wordt in Engclands hoofdstad verwacht. In het kanton Bern nemen de zaken eene bedenkelijke wending. De onder-koning van Egypte weigert stellig den Tansimat (grondwet) in te voeren. De nieuwe keizer van China werkt de verspreiding van 'l Christendom legen. De poolsche Joden zijn, bij een decreet van keizer Nicolaasin 5 klassen verdeel J 10 koop lieden, 2o landbouwers, 3o handwerkslieden, 4° in de slad gevestigde, 5o niet gevestigde. 1 N E Z M S9 J5 N. Ik ben er ver af om mij met de belangrijke taak, die op eenen Minis ter van Oorlog rust, te willen bemoeijennoch mij aanmerkingen te veroorloven op de Administratie van liet leger den dienst der militairen en wat dies meer zij. liet gaal bij bet Ministerie van Oorlog even als elders. Men houdt zich aan gemaakte bepalingen en verordeningen, of dezelve bij verandering van omstandigheden gewijzigd dienden te worden of niet, tot zoo lang dat er klagten ontstaan van onparlijdige opmerkers, want de eigentlijk daartoe bevoegde ambtenaren laten de beslaande mis bruiken onvermeld, teo zij zeiven overlast daarvan hebben. Aanmerkin gen daaromtrent te maken, verbeteringen daarin voortestellen dat zijn artikelen die hun bij de aanvaarding van hunnen post niet zijn opgelegd en waarom zich dan ook moeite gegeven, wanneer dit niet, volgens de letter van de wet, van hun wordt gevergd? Iïet ligt in den aard der zaak, dat de militair niet altoos in eene en dezelfde plaats kan blijven dat hij van standplaats moet verwisselen dat hij in dienstzaken van de eene plaats naar de andere gedetacheerd wordt. Hij alles moet orde heerschen en zoo dienen dan ook de routen of wegen bepaald te worden de afstanden welke de militair op eenen dag afleggen moet, de^ plaatsen waar hij nachtverblijf moet houden en de nuttige verordening, dat hij bewijzen overlegge, op zijnen lijd, op de aangewezene plaatsen te zijn geweest. De inarschrouten zijn door hel geheele rijk geregeld zij worden naar gelang van omstandigheden doch meestal zeer tragelijk gewijzigd zoo worden thans de militairen, daar waar spoorwegen bestaan, langs dezelve vervoerd. Op sommige routen maken zij gebruik van de bestaan de trekschuiten, stoombooten en veerschepen; om sommige dier routen bekreun* men zich nog niet omtrent de gemakkelijkheid de tijd en kosten besparende middelen van vervoer; de militair moet even als voor 200 j aren toen er nog geene schuit nog geen stoomboot was, drie lot vier dagen op de reis doorbrengen, die door den burger, den reizen- den in eenige uren in eenen dag of nacht afgelegd wordt. Zoo mogt de militair, nog voor korte jaren, (ik weet niet of het thans is verbeterd) die van Utrecht naar Leiden gezonden werd, in eenen dag naar Woer den den tweeden dag naar Alphen en den derden dag naar Leiden marche ren terwijl hij het, zonder zich te vermoeijen op eenen dag of in eenen nacht per schuit had kunnen doen. De militair vermoeide zich onnoodig de Staal moest 35 centen daags voor nachtverblijf en kost aan de gemeen tebesturen uitkeeren en de burger legt er gewoonlijk nog 35 a 65 centen bij om ten zijnent de last der inkwartiering niet te diagen. Geen Hoofd-officier te Leiden noch te Utrecht, die den Minister op merkzaam maakt om de bakens te verzetten. Zoo is het nu nog gesteld met de militaire transporten van Amsterdam naar den Helder en omge keerd. De stoombooien gaan geregeld van Amsterdam over de Zaan naar Alkmaar van waar sinds lang ook geregeld de trekschuiten op den Hel der varen,* zoodat men omstreeks 9 ure des morgens vertrekkende, des avonds aan den Helder is. De barges thans stoomschroefbooten leggen liet traject langs het kanaal in zes uren af. Dc burger en de zeeman bedie nen zich van deze gemakkelijke middelen van vervoer, de ongelukkige militair moet diie dagen onder weg blijven, hij mag per stoom naar Haarlem rijden, marcheren dieu zelfden dag naar Alkmaar en is daar den burger tot overlast, den volgenden dag trekt hij, ofschoon uit de rigting op Schagenmag daar wederom verdrietig aangezien worden, om den noodelozen omslag en komt op den derden dag eerst laat aan den Helder de togt heeft den Staat geld gekost voor uitkeering aan de besturen, het heeft den burger overlast berokkend en kosten, de militair heeft zijne kleederen en schoeisel afgedragen, is naar ziel en ligchaam vermoeid, terwijl men niet kan zeggen, dat er iemand mede is gediend geweest, den militair drie dagen te laten -loopen waar hij zes lot twaalf uren ge- riiakkelijk had kunnen zitten. Hel detachement dat maandelijks naar Hoorn gezonden en afgelost wordt, kon ook varen, in stede van te loopen. Hierbij komt nu nog dat de zieken of die zich aangeven niet te kunnen gaan per as vervoerd moeten worden dat op het budget eene groote som uitmaakt. De militairen, voor de koloniën in dienst gesteld, worden van Harder wijk uitgezonden en worden van daar ook terugkomende ontslagen. Dc ongelukkige zieke of door eeu vermoeijende zeetogt afgematte militair, moet langs Schagen, Alkmaar, Haarlem, Amsterdam, Naarden, Amers foort en Putten naar Harderwijk marcheren, om daar ontslagen Ie worden hij heeft eveu bezwarende togten van Helvoet en Vlissingen. Liet men hem in het hospitaal of in de kazerne aan den Helder, Vlissingen en Helvoet, en zond zijne papieren tot ontslag naar Harderwijk, en gaf der» gepasporteerde eene tegemoetkoming om zich op eene of andere plaat* te vestigen, zoo bespaarde zich het Hijk vele kosten, den militair vele vermoeijenissen en ontberingen. HELDER, 26 Maart. Wij zagen dezer dagen een der in deze gemeente circuieerende prospec tussen als ook hel reglement eener onderlinge waarborgmaatschappij voor de nijvere Burgerstanddewelke onder toezigt van drie achtens waardige mannen, als commissarissen, te Amsterdam is opgerigt. Het doei van deze Maatschappij is om aan de Weduwen der Leden, onmiddelijk na het overlijden des echlgenoots in eens eene som van zes honderd guldens uittekveren waardoor zijzoo niet voor standsver mindering, ten minsten voor armoede of andere rampen aan zoo menig sterfgeval verbonden, kunnen bewaard blijven; liouwens met eene der-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 3