WEEKBLAD van den N°. 23. "ET g Be Verkiezingen. TIENDE JAARGANG, Dit Weekblad worcil eiken Maamlag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz.te Nieuwediep. Be prijs is 80 cents in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men bonneert zicb bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats MAANDAG STAATKUNDIGE BESCHOUWINGEN, VERTOOGEN enz. Weldra worden de kiezers in ons district weder geroepen een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal te benoementer ver vulling der vacature, die door de aftreding van Mr. II. J. Smit zal ontstaan. Tot lieden toe hebben wij niet vernomen dat eenig andere kan didaat openlijk zijne herkiezing zal betwisten. Mogen er al eenigen zijn die hunne stem op anderen zullen uitbrengen, het schijnt, wanneer men hier en daar op de algemeenc opinie acht slaat, niet twijfel achtig, dat hij op nieuw zal verkozen worden, en ofschoon er ce- nige geruchten hebben geloopendat de heer Smit voornemens zou de zijn geweestom van het staatkundig tooneel af te tredenmee- nen wij alle reden te hebben om te kunnen verzekerendat hij zich cene nieuwe keuze zal laten welgevallen. Bij deze verkiezing heb ben wij slechts ééne vrees, namelijk: dat vele kiezers, uitgaande van het denkbeeld, dat de heer Smit toch herkozen wordt, de han deling min of meer als onverschillig zullen beschouwen en zich van medestemmen zullen onthouden. Zulks zoude om meer dan ééne reden te betreuren zijn. Vooreerst, geeft men daardoor een wapen in de hand van hen, die de vroegere orde van zaken zijn toegedaan, om het stelsel van regtstreekschc keuze te bestrijden. Wanneer een betrekkelijk gering getal kiezers ter stemming opkomt, wijst men er gaarne op als een bewijs, hoe weinig belang de Natie stelt in het haar geschonken regt, om zelve hare vertegenwoordi gers te kiezen. Men weet hoe de flaauwheid der amsterdamsche kiezers reeds meer dan eens door den heer Groen van Prinsier er als zoodanig bewijs is aangehaald. Tot heden toe, mag men zeg gen, dat bijna alleen in Amsterdam zoodanige onverschilligheid in groote mate zich betoonde. Wij zouden bet niet wenschelijk ach ten dat die ook elders werd opgemerktals ware het dan ook niet onverschilligheid omtrent do keuze maar alleen eene te groote ge rustheid omtrent den uitslag, die den kiezer deed te huis blijven. Maar bovendien ook daar, waar schijnbaar geen het minste ge vaar bestaat, mag men niet geheel gerust wezen. Juist die gerust heid wekt den moed eener tegenpartij op, om eene kans te wagen. De slapende reus werd zelfs door klein Duimpje van zijne laar zen van zeven mijlen beroofd. Wanneer de kiezers thans traag opkomen, al mag daardoor de uitslag der tegenwoordige keuze geen gevaar loopenmen zal er bij eene volgende gelegenheid zijne rekening op maken, en teregt. Wij hebben bij vorige gelegenheden reeds de opmerking gemaakt, dat het doen ecner keuze niet alleen een regtmaar ook een pligt is een lastdie ons in het algemeen belang is opgelegd. Die last moet daarom gedragen, die pligt vervuld worden. Die eenmaal daar over heen stapt, zal zich bij iedere volgende gelegenheid tra ger gevoelen, om dien pligt tc vervullen, en daar ieder gaarne voor zich zeiven naar redenen van verschooning zoekt, zal hij ook bij anderen het kieswerk als een onverschillig, lastig, nutteloos werk trachten te doen voorkomen, en daardoor medewerken tot eene al gemeens laauwheid, waarvan eene krachtige partij ter zijner tijd gebruik zal maken om de meerderheid in de stembus te verwerven. Doch al ware men nog zoo verzekerd van eene voldoende meer derheid, al ware het aangewezen gevaar voor de toekomst niet te vreezen, cene stemming is nimmer nutteloos, zelfs niet voor ccnc minderheid. Het is niet alleen eenen naam, dien men in de bus werptwant die naam heeft eene politieke bcteckenis. Wij bevelen den heer Smit niet aan om zijnentwil, maar om de zelfde reden, als waarom wij bij vroegere gelegenheden zijne verkiezing wenschelijk achtten, omdat hij dc tegenwoordige orde van zaken is toegedaan en het ministerie, waar het met krachtige hand vooruitgaat, steunt. Week hij daarvan af, voegde hij zich bij eenige partij, die ons op den ouden weg wilde terugvoeren, wij zouden zijne kandidatuur met niet mindere warmte bestrijden dan wij die thans aanbevelen. Hoe grooter het aantal stemmen is, dat zich op hem vereenigt des te krachtiger openbaart zich de goedkeuring van het algemeen op den tegen woordigen gang van zaken. In het kiesdistrict van Hoorn zal waarschijnlijk meerdere strijd zich openbaren. De heer Mr. A. S. van Hierop, onlangs in de plaats van den heer van Hasselt verkozenmoet tegen het eind der zitting weder aftreden en het laat zich aanziendat de vrien den van den heer Alewijn, die bij de jongste verkiezing liet on derspit delfdenniet zullen stil zitten en nog eens die kans zullen beproeven. Hebben wij voor weinige weken de verkiezing van den heer van Nierop aanbevolener is niets gebeurdwat ons die aanbeve ling zoude doen berouwen. De lieer van Nierop is niet iemand, die de opgaande zon zijn hulde toebrengt; ook in dc dagen van het zwarte boek behoorde hij onder hen, die met warmte voor de herziening onzer staats-instellingcn ijverden. Zijne kundede hel derheid van zijn hoofd is onbetwist, en onafhankelijk van stand en wat meer zegt, van karakter, schijnt hij alle voorwaarden te vervullen, die men van eenen vrijzinnigen vertegenwoordiger mag vorderen. De heer Aleicijn heeft zich daarentegen in de vroegere kamer evenzeer door zijne onbeduidendheid ,^als dooczijne geheclit- 'i

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 1