«ïcrik zijn van Berlijn naar Slokholm Tertrokkon. Hel 8 staatsexamen zal dit jaar geen plaats hebben. Te Rot terdam is cene dienstmaagd bij 't glazen lappen achterover op do straal uit het venster dood gevallen. Do moorde naar van de Kalfjeslaan heeft gralia van de doodstraf' go- kregen. De amslerdamseho vrijzinnigen hebben Kochussen tot hun kandidaat aangenomen, een volgende keer ver wacht men den keizer van Rusland voorgesteld te zien. IA tiEStt A S3> K ft'. Aan de liedactie van het Wee/cblad van den Helder. Niet zonder eenige verwondering zag ik in het laatste nummer van uw blad de kandidatuur van den lieer van de Stadtvoor het lidmaatschap der Tweede Kamer van de Staten-Gencraal aanbeve len, in plaats van die van den heer Smit, die nog in uw vorig nummer de man uwer keuze bleek te zijn. Velen deelden met mij die verwondering. Het is waar de benoeming van den heer Smit tot Burgemeester dezer gemeente, viel zeer ontijdig in het verkiezingstijdperk in; en iedereen gevoelt wel, dat hij op den duur beide betrekkingen niet zal kunnen beklceden, maar zulks was toch voor de kiezers geene reden om hem niet te benoemende wijl het onzeker wasof hij het burgemeesterschap zoude aanvaar den en de heer van de Stadtwelke persoonlijke achting hij ook geniet, zelf de eerste zal zijn, die erkent, dat hij in de Kamer niet op zijne plaats zoude zijn. Het doet mij en velen, die in uw blad belangstellen, leed, dat dit geschied is en welligt ware het voor uw blad wenschelijk, dat daarin eene nadere verklaring van uw gedrag werd gegeven. Verschoon mijne opmerking, die alleen belangstelling in uw blad mij deed maken. Zaandam. Een vrijzinnig kiezer. Dit stuk ons van eene geachte hand toegezondennemen wij gaarne in ons blad op en voldoen aan de uitgedrukte begeerte om ons gedrag te verklaren. Het tijdstip der benoeming van den lieer Smit tot burgemeester van Zaandam achten wij ongelukkig gekozen, maar wij waren voornemens zijne kandidatuur te blijven steunen, toen wij des vrijdags de tijding kregen van eene kiezers vergadering te Zaandam, die zeer talrijk zoude geweest zijn en waarbij met bijna eenparigheid van stemmen de kandidatuur van den lieer Smit onmogelijk werd geacht, en de heer van de Stadt, die ons persoonlijk geheel onbekend is, zoude zijn aanbevolen. Te gelijk werd ons van meer dan ééne zijde berigt, dat langs den geheelen Zaankant, bijna alle kiezers den lieer Smit zouden af vallen cn allerhande namen als kandidaten werden genoemd waaronder er waren die wij bepaald moesten afkeurenwaarvan er ligt één zoo vele aanhangers zoude winnendat eene herstem ming noodig was, als wanneer de uitslag niet was te voorzien. Het was daarom, dat wij dringend werden verzocht, en aan dien aandrang toegavenom ons aantesluiten aan de kiezersvergadering en liever een kandidaat aanbevalen, wiens naam men zeide, dat bijna alle kiezers langs dc Zaantot één zoude brengenindien hij -slechts openlijk werd aanbevolenen andere ongelukkige kan didaturen zoude doen vervallen. Wij moeten daarbij opmerken, dat wij ons verzekerd houdendat deze berigten ons ter goeder trouw werden gezonden, en de berigtgevers slechts afgingen, op hetgeen in een kleinen kring, in hunne nabijheid was besproken, en dat zoo wij al eenigen twijfel hadden gekoesterd, het ons volgens den korten tijd onmogelijk was, elders inlichtingen te vragen. De uitslag van de stemming heeft bewezendat wij over dc gezindheid der kiezers aan de Zaan verkeerd zijn ingelicht. Een uitslag, die wij met genoegen hebben vernomen, daar wij geenszins tegen den heer Smit zijn ingenomen, en die de gelegenheid zal gevenzich omtrent een gewenschten kandidaat te verstaanwan neer hij mogt begrijpen wegens zijne benoeming tot burgemeester van Zaandam, voor het lidmaatschap der Tweede Kamer te moeten bedanken. mr-z ~sa^r JE SEC-* VA* jsEinsc i" Vtrvolg en slot. Den eersten stnp gedaan hebbende, dien van in 't openbaar als buik spreker te verschijnen, liet Vattemare zich ligter bewegen ook den twee den te doen en voorstellingen te geven tot zijn eigen voordeel. Inlus- sclien liet hij daarbij zijn familienaam glippen, en trad alleen onder lijn voornaam silex and re op. En nu gaai voor onze lezers een licht op, want zij zullen, of door eigen ondervindiug of door berigten van ouderen van dagen, den nooit geëvenaarden kunstenaar kennen, die ook hier te lande, in 1819 en in 1832, zulke treffende bewijzen gaf van zijn verwondeilijk talent in het nabootsen van alle mogelijke geluiden, en zich tevens als uitmuntend tooneelspeler kennen deed in die door hein geschrevene kluchtspellen, waarin hij al de rollen vervulde. Den naam van Alexandre was weldra in Europaja zelfs in alle we- relddeelen vermaard; overal wachtten hem de schitterendste eog^genien- ten; van overal stroomden de schattingen der verbaasde menigte in zijn kas. Maar ook overal wachtten den m m die indachtig aan Cararnars gezegde blijvende, zijn beroep in de daid vereerde, de gunst, ja de vriendschap der vorstende genegenheid der geletterden en kunstenaars en zoo hij de gastvrijheid genoot van Nicolaas en Frcderik Willemvan de koningin van Engeland enz. enz., bij genoot evenzeer die van Bilderdijk en Southcrsvan IValtcr Scott en Thomas Morevan Humboldtvan Arnim en telde onder zijne vrienden al wat Europa en Amerika voor treffelijk noemen kon. En dit was, omdat er in hem twee personen aanwezig waren,* 't was, omdat hij tevens met den aanvang zijner loopbaan als buikspreker, zijn loopbaan ais schepper van het door hem geliefkoosde stelsel van ruilhan del begonnen had; 't was, omdat de zelfde man, die 's avonds de me nigte met zijn grollen vermaakte, 's morgens als geleerde de boekerijen bezocht en 's middags aan den disch der aanzienlijken die hem bij zich noodigden den grondsteen legde van liet stelsel, dat hij wilde bouwen; 't was eindelijk omdat hij de geldsommen als kunstenaar ontvangen schier uilsluitend als geleerde besteedde, aldus Alexandre dienstbaar ma kende aan Vatlemnreen hel buikspreken aan de wetenschap. Van daar dvin ook, dat zijn album prijkt met de brieven van alle merk waardige mannen uit alle vakken; van daar, dit hij zich, nog kort gele den in staat bevond ten voordeele eetier weldadige instelling die opge- rigt moest worden eene tentoonstelling te houden van kunstwerken van levende meesteis uit alle landen, die hem geschonken wsreu en die twaalf zalen vulden. Ik moet hier in 't voorbijgaan iets met een woord vermelden wat ro manesk zou klinken, indien niet tle gtdieele geschiedenis welke ik ver haal lomanesker ware dan menige roman te weten dat het huisgezin door Alexandre yan zijn ondergang gered later, toen het in Frankrijk en in 't bezit van zijn vermogen terug was gekeerd zich steeds dankbaar toonde aan Vattcmare en dat eene dier dochters, wier schoolgeld hij be kostigd had later zijne gade werd ik moet mede hier vermelden hoe de hertog van Caramartoen later het plan van Valtcmare aan de ka mer der pairs werd voorgelegd, opstond, en zeide: »ik eigen mij een aandeel toe in den lof, dien Vattemare verdient; want ik ben de man geweest, die hem den weg gewezen heb, langs welken hij tot zijn doel is gekomen. En wil men nu weten hoe hij het aanleidde om tot dat doel te gera ken Iïij ging, als ik zeide, 's morgens als een gewoon dilettant in de openbare bibliotheken snuffelen en deed dan vraag op vragen tol het eindelijk den bibliothekaris begon te vervelen. Wanneer hij dit bemerk te, dan en niet vroeger gaf hij zijn naam op. Dan ontplooide zich door gaans het gelaat van den boekenman dan was hetMijnheer Alexandre wel is het mogelijk 1 0 wat heb ik van u gehoord Ik heb naar den schouwburg om plaatsen gestuurd maar alles was besproken. Voor zulke gelegenheden had Alexandre altijd een loge in zijn zak. Geld kan men niemand aanbieden; tnnnr entrée-billctlcii in een schouwburg slaat men niet af;en de bibliothekaris was geheel voor Alexandre ge wonnen. Dan was het: f*ij hebt hier doubt'tten van werken, die men in de boekerij te mist; ofdeelen van een werk, dat te T t'huis behoort; of handschr flen voor deze stad zonder belang, maar op welker bezit men te Z grooten prijs zou stellen. Waarom staat gij die niet af? dan zou men u andere dingen om niet sturen die de/.e boekerij veisieren zouden. Dan luidde hel antwoord: »ja mijnheer heeft gelijk; maar 'l hangt van den minister of van den burgemeester af." Dan ging Alexandre naar den minister of burgemeester, en zoo de bo-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 3