GEMENGDE BERIGTEN. en wel maandag II. met goed gevolg. Nadat men ongeveer 1| uren gegraven had, bespeurde een tuinman van den heer Be&wick eene plaats waar de aarde minder vast was dan op andere deelen van den bodem. De heer Beswick ligtle eeu kluit op, vervolgens een andere en nadat hij nog eenigo losse aarde met zijne hand had omwoeld, kwam zijne hand in aanraking met een zakdoek, waarin de juweelen gewik keld waren. Het schijnt dat Bradley na met een troffel welke niet ver van die plaats gevonden werdden grond on geveer een halve el diepte hebben opgegraven eene cii keivor- migo holte in eene horizontale rigting onder den grond had geboord, waar hij de juweelen nederlegdeen daarna het gat met de opgegravene aarde weder digi maakte. Hel bleek, dat de zakdoek bijna al het gestolcne bevatte. Blijkens do dagbladen van Honolulu, dd. 24 April, was het parlement aldaar, op den 13n dier maand door 'L. M. geopeud; de leden van het huis der vertegenwoordi gers, waren zeer talrijk opgekomen en toen Z,. M. binnen trad stond de geheele vergadering op en bleef in die hou ding, tol dal de goddelijke zegeu door den kapellaan van het huis der vertegenwoordigers was afgesmeekt. Men vindt in een dagblad do volgende aanmerkingen over den oorlog der Engelschen legen de Birmans. Hel rijk der Britten in Indië wordt onophoudelijk vergroot. Thans voeren zij Oorlog tegen de Birmans in achler-Indië, een volk, dat voor omtrent tachtig jiyen van het gebergte daalde en bel minder krijgshaftige volk van Pegudo inboorlingen van het lrawaddi-dalonderwierp. Zij vielen ook in hel britsche gebieddaar zij de Engelschenals bewoners van een klein en afgelegen eiland, verachten. In den oorlog van 18241826 leerden zij echter het overwigl van do curopesche krijgskundo kennen, die zij niet, gelijk do Siks en Marallcn, getracht hadden na Ie volgen. Zij zijn even wel uitnemend ervaren in het aanleggen van verschansingen cn paalwerk; ieder birmansche soldaat draagt bij zijn lont geweer een hak. Het meest worden zij evenwel door de gesteldheid van den grond beschut. Het land is zoo met bosch en moeras doorsneden, dal de pogingen der Engelschen om te land legen hen op te trekken mislukten. l)o ge makkelijkste toegang is door do Irawaddi; maar do hoofd stad Ava is nog 100 duitsehe mijlen van den uifloop ver wijderd. De stad Rangoon ligt aan eene der menigvuldige waterstraten in de delta van do Irawaddi; maar do stroom is hier slechts voor kleiner schepen bovaarbaar. Rangoon is wel door de Engelschen bestormd of veelmeer door een regen van bommen, granaten cn rakelten in de asch ge legd; maar de Birmans hebben vooraf uil hunne verschan singen een hardnekkig vuur op de Engelschen ouderhouden. Wal helpt dezen eene groole massa verbrand paalwerk lot lijken? Ook den 19dcn Mei 1824 namen zij de plaats in twintig minuten, maar de oorlog kostte hun nog drie veld- togtentien mill. p. st. en ten minste tienduizend menschen. De Birmans zijn do rivier opgetrokkenhoe zullen de En- gelsohe» bij hen komen? Boven Rangoon is de rivier naau- welijks voor groole booten bevaarbaar; zij moeten dus den Pegu- of hoofdarm opvaren, en het is niet waarschijnlijk, dat deze zelfs voor grooter oorlogschepen yer naar boven bruikbaar is. Er blijft dus niets over, dan om op booten voort te dringen cn voetvolk cn artillerio daar naast te laten trekken', om do paalwerken te nemen. Met de maand Mei is intusschen de regentijd ingevallen. Do laagten om do Ira waddi zijn eene groote zee, waaruit moeraskoortsen komen. Reeds na do bestorming van Rangoon den 14den April waren bij de drukkende hitte, ziekten in het leger ontstaan, dat slechts 8000 man telt, waaronder 2700 Europeanenterwijl do Birmans 25,000 man in het veld hebben. De vloot be staat uit 2 oorlogschepen, 15 stoomschepen en 16 transport schepen. Volgens de laalsto beriglen van 23 April waren de Engelschen in geheele werkeloosheid voor Rangoon staan gebleven. De cholera was, als een natuurlijk gevolg der in spanningen bij beete zon en der bivouaes op den moerassi- gen grondonder do troepen uitgebarsten. Do koning van Ava, met den gouden voet en den witten olifantgelijk zijn titel luidt, dacht er nog niet aan om vrede af te smeeken. In Noord-Amerika worden proeven genomen, om de wahisschen door middel eencr eleetro-galvanische batterij Ie doodenwaardoor veel gevaar voor de matrozen en te vens het ontsnappen der getroffen walvisschen wordt voor komen. Aanvankelijk zijn deze proeven goed gelukt. De Times laat zich uit Madrid schrijvendat men het plan lol een coup d'étal in Spanje heeft laten varen, hetgeen hoofdzakelijk aan de raadgevingen van den britschen gezant wordt loegschreven. Burgerlijke Stand van 26 Junij 3 Julij 1852. GEHUWD II. Noot en G. Lasn. J. P. Slurk cn T. Kraaiveld. D. Bülter en J. Bommel. BEVALLEN: F. J. Disco geb. Berkhuijzen. Z. C. W. Hendriks geb. Zwick. D. T. Leen geb. Aunes. D. A. Knip geb. Zijp. D T. KruijfF geb. IJubbeling. Z. T. Bakker geb. Wentel. Z. T. Kui per. geb. Vlaming. D. A Bonselaar geb. Boerdijk. D. J. Tan Doorn geb. van Dijk. D. OVERLEDENW. August 40 j. N. van Goudoever 43 j. C. J. Duijnker 15 j. J. Goedkoop 64 j. T. Marijous 60 j.M. W. Ram- Ier 56 j. AMBTSHALVE INGESCHREVEN1, Keizer Soulouque heeft aanzoek gedaan om do hand van Lola Montes voor zijnen zoon Bobo. Do fransche vrijmet selaars willen te Parijs een tempel bouwen zoo als die van Salomo. Te Amst. is een gezondheidsapostel afgestapt, komende uit Saksen, om a contaul eene oorspronkelijke gezondheidsleer te verkondigen. Dc pres. der fr. repu bliek heeft jl. maandag een groole boodschap gedaan in do welg. vergadering. Te San Francisco wordt eeno expedi- lio tegen de Sandwich eilanden uitgerust om dezelve lol eene onafhankcljjke republiek te maken. De aartsbisschop van Munchen zal den kardinaalshoed ontvangen. Do heer Godefroi heeft bedankt voor de portefeuille van justitie. (HB.) Dingsdag 6 Julij, vergadering van provinciale Staten. Te Middelburg is een gevaarlijk sujet (deserteur cn stroopcr) gevankelijk binnengebrngt.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 3